Paljonko saatte mittavälineitä?

Paljonko saatte mittausvälineitä paikkakuntamme hoitotarvikejakelusta? Oletko 1 vai 2?

Olen 1-tyyppi ja meillä annetaan 56 liuskaa viikon tarpeisiin, yleensä 250 liuskaa kerralla. Libren anturit täydet 26 per vuosi.
101190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ykkönen minäkin ja librejä saan sen 6 per 3 kuukautta. Liuskoja saan vain pari pakettia eli 100 kpl per 3 kuukautta. Eli periaatteessa 1 tarkistus mittaus päivässä. Yllättävän paljon liuskoja antavat sinulle vaikka libre.?!
Neuloja ja lansetteja saan tarpeen mukaan.

Äänestä

Mielestäni liuskoja pitäisi sensorinkin kanssa jakaa vähintään tuo määrä, Libre kun ei kuitenkaan ole niin tarkka. Helppokäyttöinen kyllä, mutta tarkkuudessa se ei sormenpäämittausta voita.

Paastotilanteessa se voi näyttää oikein tai vähän alle, mutta etenkin kun sensori on uusi, kehon hylkimisen takia se näyttää väärin jopa vuorokauden verran.

Mulla on käynyt esim. niin että uusi sensori ei anna edes lukemaa vaan näyttää LO vaikka tuntemuksia ei ole ja sormenpäästä tulee 4,7.

Äänestä
  • Tosi iso heitto liuskojen määrässä ykkösillä, miten mahdollista? Kuinka paljon muut libren käyttäjät saa liuskoja?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tosi iso heitto liuskojen määrässä ykkösillä, miten mahdollista? Kuinka paljon muut libren käyttäjät saa liuskoja?

    "Tosi iso heitto liuskojen määrässä ykkösillä, miten mahdollista"

    Syitä voi olla monia. Suositukset jaettavasta määrästä ovat kuntakohtaisia, mutta se ei aina terveydenhuollon ammattihenkilöille ole niin selkeä että kyseessä on suositus, ei maksimimäärä. Mutta hoitotarvikejakelun täti toimii kuten on jossain lomakkeella sanottu.

    Sitten tietenkin syynä on raha. Voi olla että budjettileikkausten takia hoitotarvikejakelu on pienemmillä paikkakunnilla ahdettu niin pieniin tiloihin, ettei ole mahdollisuutta pitää kunnon varastoa ja siksi annetaan pieniä eriä jotta kaikki kysyjät saavat edes jotain.

    Äänestä

Itselläni on tyypin 1 diabetes ja saan Libre 2 sensoreita 7 / 3 kk ja sen lisäksi oon saanut liuskoja 8 - 10 purkkia / 3 kk. Mutta itse olenkin sokea ja sokeana liuskoja voi mennä välillä useita jo yhteen mittausyritykseen. Itselläni on myös paljon liikunta jne harrastuksia, joissa verensokeri voi muuttua nopeastikin.

Äänestä

Ja minkä verran saa pelkällä ravinnolla itsensä hoitava d2:nen. Ei yhtään - olenko oikeassa?

Äänestä
  • Olet täysin oikeassa. Omassa isossa etelän kaupungissa eivät edes pillerikäyttöiset kakkostyypit saa liuskan liuskaa. Ilman itse hankittuja liuskoja on vaikea katsoa eri ruokien vaikutusta verensokereihin.

    Äänestä

  • Veijon blogi? Onko suomi24:ssä vielä hpv ottanut kantaa teksteihisi?

    Äänestä

Olen kakkonen, lääkkeinä Meforem ja Januvia. En saa yhtään liuskaa terveyskeskuksen jakelusta. Joskus 10 vuotta sitten vielä sain jonkun pienehkön määrän. Olisiko ollut 100 liuskaa vuodessa.

Toisaalta lääkärille en ole päässyt moneen vuoteen enkä hoitajallekaan. Labrakokeita määrätään täällä olevan Maisa-järjestelmän kautta. Reseptit pyydän kahden vuoden välein uusimaan. Välillä loppui käyttämäni lääkkeen valmistus. Esitin tämän sijalle parhaaksi katsomani vaihtoehdon. Toisaalta lääkäreillä eikä hoitajilla ei ole ollut mitään vaikutusta hoitotuloksiini, jotka ovat täysin oman hankitun osaamiseni varassa.

Minulla on nyt käytössäni itse hankittu Contour Next One-mittari. Niitä ostin 5 kappaletta muodolliseen hintaan 2 eur/kpl. Siihen olen ostanut ulkomaisista nettikaupoista jonkin verran liuskoja. Hinta on ollut keskimäärin ehkä puolet siitä, mitä Suomessa olisi saanut maksaa halvimmillaan.

Äänestä
  • Sama koskee niille jotka haluavat laihduttaa ja samoin terveille

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Paljonko saatte mittausvälineitä paikkakuntamme hoitotarvikejakelusta? Oletko 1 vai 2?

Olen 1-tyyppi ja meillä annetaan 56 liuskaa viikon tarpeisiin, yleensä 250 liuskaa kerralla. Libren anturit täydet 26 per vuosi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu