Lähihoitajat/alaa opiskelevat

Anonyymi

Mitä mieltä olette pakkopiikityksistä ja kysymys etenkin niille, jotka eivät siihen halua lähteä. Oletteko vaihtaneet alaa? Vai jääneet väliaikaisesti pois työelämästä tai keskeyttäneet opiskelut? Paska tilanne kun ei voi tehdä mitään ilman piikkejä.

Ja mille alalle olette vaihtaneet? Kertokaa muutenkin työn hyviä ja huonoja puolia, mahdollisimman kattavasti, kiitos! 🙂

5

104

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta täytyisi toimia niin, että ilmoittaa ettei piikkiä ota ja kysyy että voiko tulla töihin. Jos ei voi niin hakee avustuksia ja jää kotiin. Pieni loma on ok. Ilmoittaa samalla että sitten kun taas voi tulla ilman pikkiä töihin niin on käytettävissä.
      Minä tekisin noin. Tosin olen lloman tarpeessakin, joten siksi etenkin se tuntuu loistavalta idealta !

    • Anonyymi

      Aikanaan virkaa hakiessa oli otatettava monenlaisia rokotuksia ja teetettävä testejä sen toteamiseksi, kelpaako terveyden puolesta virkaan, joka ei ollut edes somaattisella puolella. Tuo kaikki oli ilman muuta selvää, samoin erilaisten tehosterokotusten ottaminen, koska jossain vaiheessa mm. tuberkuloosia alkoi esiintyä melko paljon, johtuen maahanmuuton vilkastumisesta. Saapujat eivät tulleet maista, joissa ihmisten rokotaminen olisi ollut sivistyksellinen itsestään selvyys. Taudinkuvat olivat vakavia ja leviämisen vaara todellinen.

      Jos itsensä ja muiden ihmisten suojelemiseksi ei uskalla ottaa rokotetta, kannattaa vakavasti miettiä, onko kouluttautumassa oikealle alalle. Suojatoimet ovat velvollisuus, joka työnantajalla (yhteiskunta) pitää olla oikeus vaatia kaikilta. Myös potilailla on oikeus saada luottaa turvalliseen hoitoon.

      Olemme päässeet monista vakavista taudeista juuri rokotteiden kehityksen ja rokotuskattavuuden voimin, Lähipiirissä vihurirokkosuojan puuttuminen ilmeni syyksi pienen tyttövauvan kuurouteen. Suru siitä on läsnä aina.

      Voisitko ajatella rokotesuojaa etuoikeutena? Sen pistäminenkään ei satu hyttysenpistoa enempää.

    • Anonyymi

      Rokote EI ESTÄ koronan tarttumista. Se estää sen, että tartunnan saanut ei kehitä niin vakavia oireita, että päätyisi kuormittamaan tehohoito-osastoja. Rokotettu voi levittää koronaa rokottamatonta tehokkaammin kun ei tajua saaneensa virusta kun oireet ovat niin lievät. Onneksi tuli tuo rokotepakko, niin tajusi viimeinkin lähteä alalta jossa ei muutenkaan ole tehnyt hommia kuin aivan pakosta. Jos vain on jotain muuta edes pätkäksi löytynyt, niin muuta on tullut tehtyä.

    • Anonyymi

      Kummallisia ovat lähihoitajat. Mitä ihmeen parempaa tietoa tai varmaankin tiedon ja vähän älynkin puutetta heillä on? Eräässä suuressa kaupungissa lääkäreistä on rokotettuja 100 %, sairaanhoitajista 97 %, lähihoitajista 70 %.
      Mitä tästä voi päätellä?

      • Anonyymi

        Lh:t työskentelee myös muualla kuin sairaalassa suurissa määrin. Jos Lh on rokotettu vanhustenhoidossa eikä tunnista sairastuneensa? Kuka ottaa siitä vastuun? Vain Lh itse voi tehdä sen vastuupäätöksen - jossa yhteiskunta pakottaa häntä riskeeraamaan vanhusten henkiä, mutta Lh tulee tulokseen, että se on epäeettistä. Yksi tutkimus tehtiin myös tarttuvuudesta, johon rokote ei vaikuttanut millään tavoin; siitä oltiin jatkossa ihan hiljaa ja mitään hyväksyttäviä ja järkeviä argumentteja ei annettu rokotuksen puolesta terveydenhoitoalalla. Ihmiset vain ottivat sen asenteen, että rokottamaton levittää koronaa, vaikka päinvastainen on tieteellinen fakta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      888
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      793
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      64
      710
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      644
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      479
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      477
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      467
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      31
      460
    Aihe