Onko tavallista suurempi riski ostaa monta kertaa laajennettu talo?

Anonyymi

Metsässä,mutta suht lähellä palveluita sijaitseva hirsitalo 1870luvulta.

Alkuperäisesti ollut noin 120neliötä ja laajennettu puoltoistakerroksisesta 3kerroksiseksi (1920), lautarakenteinen noin 40neliön laajennus (käsittää 2pientä huonetta ja "vilpolan" jossa ulko-ovet) talon sivulle (1940), talon päätyyn rakennettu tasainen 1kerroksinen laajennus pesutiloille ja saunalle (1971) ja alunperin matala perunakellari muutettu syväksi ja rempattu asuttavaksi 1978.

Itse asunut 3kerroksessa vuokralla 5vuotta ja omistajalla loput neliöt ja kerrokset omassa käytössään. Pesutilat on yhteiset.

Omistajan heikentyneen terveyden takia talo on mahd tulossa myyntiin ja mä oisin kiinnostunut. Taloa on rempattu viimeksi 1970luvun lopulla ja osittain huopakate on ainakin 80vuotias joten varmasti tekemistä riittää mutta tuollaiset remontit ei säikytä mua, mutta noi laajennukset vähän. Kukaan ei tiedä kuinka päteviä henkilöitä on ollut niitä tekemässä ja 70luvun tasakattoisessa pesutilaosassa on huono ilma. Kuntokartoituksen mukaan talon alimmat hirret on lahoa ja LVI tekniikka tiensä päässä melko pitkälti katto tietysti vaihtokunnossa, mutta jos vain nää viat tosiaan on niin ei oo paha näin vanhaksi taloksi.


Ja ennen kuin kukaan kysyy niin en oletakaan täältä löytyvän rakennusalan mestareita (en itsekään ole) vaan kysyn mielipidettä. Ostaisitteko itse tällaista taloa jonka rakenteita tai ainakin ulkomuotoa on muuteltu monia kertoja ties keiden toimesta?

Talo on ainutlaatuinen kaupungissamme ja siinä on toiminut majoitusalan yrityksiä, kauppoja, ravintoloita ja ties mitä. Alunperin se oli maatilan päärakennus josta muistona yhä on navetta ja muutama huonokuntoinen ulkorakennus.

8

251

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielipiteitä on niin monta kuin on miestäkin joten mikä on aloituksen varsinainen pointti?

    • Anonyymi

      On tavallista suurempi riski.
      Varsinkin kun on mökki metsässä lähellä palveluita.

    • Anonyymi

      Ei riski ole suurempi, jos on tehty asianmukaisesti muutokset. Alapohjan tuuletus, sekä kattojen liittymäkohdat vanhemman ja uudemman väillä on riskikohteet. Ne pitää tarkistaa, pitää olla näistä ymmärrystä ja kokemusta, rakennusmestarin paperit ei sitä takaa.

    • Anonyymi

      Ei se mikään riski ole jos asennoituu että kaikki on tehty väärin tai jätetty tekemättä ja kunnostamiseen menee järkyttävä omaisuus ja tuhansia työtunteja.

    • Anonyymi

      Ei missään nimessä JOS kaikki on tehty oikein oikeilla aineilla. ota RAX tutkimaan sinne.

    • Anonyymi

      Tuo 78 tehty kellarin laajennus on potentiaalinen riskirakenne. Voi olla toimiva jos ympäristö on kuiva ja eli ole laitettu höyrytiiviitä rakenteita, kuten muovimatto lattialla.

      • Anonyymi

        Kellaritilojen muuttaminen asuinkäyttöön on aina riski. Jos ja kun on tehty sisäpuolinen lämmöneristys, niin tuo on melkein 100 % varma pommi.

        Kakkosena 70-luvun pesutilalaajennus. Tuohon aikaan ei kunnon vesierityksiä tehty KPH seinille, mahd. alkuperäiset muovimatot yms. on jo kaputt (peitetty laatoilla 80/90 luvulla ajan tapaan?), rakenteiden ilmatiiveydestä ei piitattu eli kosteaa huoneilmaa ehkä päässyt yläpohjan rakenteisiin, puutteellinen ilmanvaihto, joten sitä kosteutta on myös ollut tarjolla isolla kauhalla.

        "Vilpola" laajennuksessa selkeästi pienemmät riskit, mutta jotain jekkua voi sieltäkin löytyä. Noihin aikoihin on myös ollut tapana tehdä ihan käsittämättömiä patenttiratkaisuja.

        Mahd. vuotava katto on aina myös hyvä lähtökohta hiukka alkuajatusta laajemmalle remontille.


    • Anonyymi

      Tällaisessa aloituksessa on selvä vedätysaloituksen riski...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      64
      1365
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      92
      1037
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      937
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      874
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      873
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      26
      834
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      46
      760
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      128
      728
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      714
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      168
      649
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      63
      624
    14. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      45
      623
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      511
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe