"Parexo on uusi suomalainen venemerkki, joka haluaa tuoda urheiluveneet takaisin pinnalle ympäristöasioita unohtamatta. Ajamisen ilo ja ekologisuus ovat hyvinkin yhdistettävissä, varsinkin jos tiloista on valmis vähän joustamaan.
Parexo lähtee liikkeelle kahdella mallilla, jotka ovat 17 ja 21. Viisimetrisessä on yksi pulpetti ja paikat kolmelle. 6,4-metrisessä 21:ssa on kaksi pulpettia ja neljä paikkaa. Pienempään sopii 30–60- ja suurempaan 60–150-hevosvoimainen perämoottori.
Lähtökohdaksi on valittu hyväksi havaitut rungot, joilla on voitettu lukemattomia kisoja ja kymmeniä mestaruuksia. Moni saattaa tunnistaa kuvista Argo-rungot, joiden muotit siirtyivät Parexolle viime vuonna. Rungot ovat pituuteen nähden varsin kapeita, pienemmän leveys on 1,5 ja suuremman 1,8 metriä.
Kilpavenerunkojen hyötysuhde on hyvä ja sitä tehostetaan Parexoissa entisestään kevyellä rakenteella. Lujitemuovisten vakiomallien rinnalle tulee myös täysin hiilikuituvalmisteiset Carbon-versiot. Niissä jopa pohja on tehty hunajakennorakenteella hiilikuidusta."
https://www.parexocrafts.com/
Myytävänä noita ei vielä oikein ole.
Mutta hinnoista sen verran, että
17 jalkainen Front Deck 12500€ ja Center Console 9500€
21 jalkainen Front Deck 24500 €ja Twin Console 19500€
Ei paha hinta jos sillä saa uuden Argo-version.
Toki moottoriin ja varusteisiin menee rahaa, mutta silti.
Parexo veneet
6
1775
Vastaukset
- Anonyymi
Sakari Mattilan uusi venemerkki ja nimileikki. Jännä nähdä tuleeko menestys. Hinnat halpoja edellisiin Mattilan merkkeihin nähden, mutta kai Argot olivat halvempia?
Onko noissa tosiaan Argo 17/21 runko 70-luvulta sellaisenaan? Vaikea uskoa, että olisi sopiva tyypilliselle 50v-kriisiostajalle ja reilusti lisääntyneelle painolle, kun pitää mukaan saada kaverit ja mukavuudet sekä nykyiset painavat koneet. Saako sellaiselle CE-merkin?- Anonyymi
Ei kai Mattila näissä ole mukana?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai Mattila näissä ole mukana?
En kyllä löytänyt suoraa viitettä, että olisi. Mutta nimi ja tyyli on kyllä niin samaa sarjaa, että ihme on, ellei jotenkin ole mukana.
Aquador, Paragon, XO, Axopar ja Saxdor ovat kaikki Mattilan. Jos Parexo ei ole, niin joku matkii pahemman kerran nimissä.
- Anonyymi
Ostakaa pojat "halpoja" urheiluveneitä.
Bensamittarilla homma onkin sitten extreme-urheilua.
Montako viikkoa kausi ehtii kestää ennen kuin ensimmäinen veneilijä saa tankatessaan aivoverenvuodon....- Anonyymi
Jos rungot on Argosta ja paino ei karkaa, niin eihän nuo paljoa kuluta. 17" vois kulkea 50 solmun 60 tai jopa 50 hv koneella. Eli 20 l/h kulutuksella 50 solmua eli 0,4 l/mpk. Helsingistä Hankoon alle 30 l ja 1,5 h.
Eri juttu kuin joku juppivene, joka tarvitsee 600 hv päästäkseen 50 solmua ja kulutus siis 10-kertainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos rungot on Argosta ja paino ei karkaa, niin eihän nuo paljoa kuluta. 17" vois kulkea 50 solmun 60 tai jopa 50 hv koneella. Eli 20 l/h kulutuksella 50 solmua eli 0,4 l/mpk. Helsingistä Hankoon alle 30 l ja 1,5 h.
Eri juttu kuin joku juppivene, joka tarvitsee 600 hv päästäkseen 50 solmua ja kulutus siis 10-kertainen.Joo ja ei noilla ajeta joka viikonloppu lappiin peräkärrin kanssa... ;)
Huviräppäilyä ja vauhdin hurmaa iltapäivällä ennen saunaa mökiltä Sulkavan terassille ja takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1027747Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4176897SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625162Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien954084Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954006Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723957Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103722Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03430Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil82272Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161859