"Parexo on uusi suomalainen venemerkki, joka haluaa tuoda urheiluveneet takaisin pinnalle ympäristöasioita unohtamatta. Ajamisen ilo ja ekologisuus ovat hyvinkin yhdistettävissä, varsinkin jos tiloista on valmis vähän joustamaan.
Parexo lähtee liikkeelle kahdella mallilla, jotka ovat 17 ja 21. Viisimetrisessä on yksi pulpetti ja paikat kolmelle. 6,4-metrisessä 21:ssa on kaksi pulpettia ja neljä paikkaa. Pienempään sopii 30–60- ja suurempaan 60–150-hevosvoimainen perämoottori.
Lähtökohdaksi on valittu hyväksi havaitut rungot, joilla on voitettu lukemattomia kisoja ja kymmeniä mestaruuksia. Moni saattaa tunnistaa kuvista Argo-rungot, joiden muotit siirtyivät Parexolle viime vuonna. Rungot ovat pituuteen nähden varsin kapeita, pienemmän leveys on 1,5 ja suuremman 1,8 metriä.
Kilpavenerunkojen hyötysuhde on hyvä ja sitä tehostetaan Parexoissa entisestään kevyellä rakenteella. Lujitemuovisten vakiomallien rinnalle tulee myös täysin hiilikuituvalmisteiset Carbon-versiot. Niissä jopa pohja on tehty hunajakennorakenteella hiilikuidusta."
https://www.parexocrafts.com/
Myytävänä noita ei vielä oikein ole.
Mutta hinnoista sen verran, että
17 jalkainen Front Deck 12500€ ja Center Console 9500€
21 jalkainen Front Deck 24500 €ja Twin Console 19500€
Ei paha hinta jos sillä saa uuden Argo-version.
Toki moottoriin ja varusteisiin menee rahaa, mutta silti.
Parexo veneet
6
1757
Vastaukset
- Anonyymi
Sakari Mattilan uusi venemerkki ja nimileikki. Jännä nähdä tuleeko menestys. Hinnat halpoja edellisiin Mattilan merkkeihin nähden, mutta kai Argot olivat halvempia?
Onko noissa tosiaan Argo 17/21 runko 70-luvulta sellaisenaan? Vaikea uskoa, että olisi sopiva tyypilliselle 50v-kriisiostajalle ja reilusti lisääntyneelle painolle, kun pitää mukaan saada kaverit ja mukavuudet sekä nykyiset painavat koneet. Saako sellaiselle CE-merkin?- Anonyymi
Ei kai Mattila näissä ole mukana?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai Mattila näissä ole mukana?
En kyllä löytänyt suoraa viitettä, että olisi. Mutta nimi ja tyyli on kyllä niin samaa sarjaa, että ihme on, ellei jotenkin ole mukana.
Aquador, Paragon, XO, Axopar ja Saxdor ovat kaikki Mattilan. Jos Parexo ei ole, niin joku matkii pahemman kerran nimissä.
- Anonyymi
Ostakaa pojat "halpoja" urheiluveneitä.
Bensamittarilla homma onkin sitten extreme-urheilua.
Montako viikkoa kausi ehtii kestää ennen kuin ensimmäinen veneilijä saa tankatessaan aivoverenvuodon....- Anonyymi
Jos rungot on Argosta ja paino ei karkaa, niin eihän nuo paljoa kuluta. 17" vois kulkea 50 solmun 60 tai jopa 50 hv koneella. Eli 20 l/h kulutuksella 50 solmua eli 0,4 l/mpk. Helsingistä Hankoon alle 30 l ja 1,5 h.
Eri juttu kuin joku juppivene, joka tarvitsee 600 hv päästäkseen 50 solmua ja kulutus siis 10-kertainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos rungot on Argosta ja paino ei karkaa, niin eihän nuo paljoa kuluta. 17" vois kulkea 50 solmun 60 tai jopa 50 hv koneella. Eli 20 l/h kulutuksella 50 solmua eli 0,4 l/mpk. Helsingistä Hankoon alle 30 l ja 1,5 h.
Eri juttu kuin joku juppivene, joka tarvitsee 600 hv päästäkseen 50 solmua ja kulutus siis 10-kertainen.Joo ja ei noilla ajeta joka viikonloppu lappiin peräkärrin kanssa... ;)
Huviräppäilyä ja vauhdin hurmaa iltapäivällä ennen saunaa mökiltä Sulkavan terassille ja takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli459726Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1035147"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn594347Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1382907Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1372699Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1782538Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait281942- 201677
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361550Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp191035