Facebookin hitaus?

Anonyymi

Mikähän on vikana, kun Facebookin eri ryhmien kuvat latautuvat tosi hitaasti tai jäävät latautumatta kokonaan lähes joka kerta? Yksi tai kaksi kuvaa saattaa näkyä, sitten pelkkä tyhjä kuvakehys jossa lyhyt teksti, mitä kuvassa saattaa olla. Firefoxin pidän päivitettynä. Tilapäistiedostot poistan säännöllisesti. Tätä hitautta on jatkunut jo puoli vuotta. Kellään muulla ei tunnu vastaavaa ongelmaa olevan hitaammillakaan yhteyksillä. Kännykässä toimii ok.
Kaikissa muissa verkkosivustoissa kuvat latautuvat viiveettä sekä downloadissa että uploadissa. Omassa verkkogalleriassa saattaa olla yli 10 megan kuvia, eikä niissäkään viivettä.

VDSL2-yhteyteni nopeus on 100M/10M. Tarkistin juuri speedtest.netissä, ja nopeus oli keskimäärin 60 Mbps. Kone i7-prosessorilla ja työmuistia 8 gigaa, pitäisi sen faceen riittää.

0

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        149
        2023
      2. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Luterilaisuus
        305
        1727
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        93
        1567
      4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        200
        1210
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        78
        1193
      6. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        67
        1150
      7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        25
        1061
      8. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        48
        1007
      9. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        73
        956
      10. Minkä näköinen

        On kaipaamasi henkilö🤔
        Ikävä
        45
        947
      Aihe