Koulunkäyntiavustaja ?

Anonyymi

Kenen idea oli palkata Haminaan viime syksynä koulunkäyntiavustajaksi ulkokuntalainen mies, jolla ei ole mitään koulutusta tehtävään ja jolla on itselläänkin ongelmia.

5

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisiko olla kyse nepotismista, tai mahdollisesti tuttu tai kaveri valitsemassa.
      Täysin kaupungin tapa, kokeileppa kaupungille töihin?

    • Anonyymi

      onko kuinka ulkokuntalainen? Nigeria tms.

    • Anonyymi

      Minkä takia tämä asia sinua kiinnostaa näin paljon? Olitko itse tavoitellut kyseistä paikkaa? Onko kyseisen henkilön työpanoksessa jotakin valitettavaa ja onko tällä suoraan vaikutusta itsesi tai läheistesi elämään?

      Mitä ulkopaikkakuntalaisuus vaikuttaa? Aika moni käy Haminastakin töissä lähikunnissa ja pk seudulla.

      En tiedä onko koulunkäynnin ohjaajana toimimiselle lakisääteisiä kelpoisuusvaatimuksia ja mitkä ovat tässä tilanteessa olleet työnantajan määrittämät kelpoisuusvaatimukset. Työnantaja voi valita tehtävään myös henkilön jolla työnantajan määrittämät vaatimukset eivät täyty, jos osaaminen ja soveltuvuus tehtävään on muutoin osoitettu. Mahdolliset lakisääteiset ehdot täytyy täyttyä.

      Mitä väliä sillä on jos henkilöllä on omia ongelmia? Ei tuollaisessa tehtävässä vaadita mitään täydellisyyttä. Jos kyseessä on sellainen ongelma joka mielestäsi haittaa henkilön työntekoa, niin keskustelupalsta ei ole oikea paikka asian ruotimiselle.

      Muutenkin jos koet, että kaupunki on asiassa toiminut lainvastaisesti, niin sitten vaan valitusta vaikkapa asiasta vastaavalle viranhaltijale tai toimielimelle.

      • Anonyymi

        "Koulunkäyntiavustajan kelpoisuudelle ei ole asetettu kelpoisuusvaatimuksia perusopetuslaissa (628/1998) eikä opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetussa asetuksessa (986/1998). Koulunkäyntiavustajaa palkatessaan työnantaja päättää, millaisia kelpoisuusvaatimuksia virkaa tai tehtävää hoitavalle henkilölle asetetaan."


    • Anonyymi

      Työskentelypaikka, Haminan Lukio ? Tarkennatko.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      215
      3637
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3499
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2608
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      12
      2199
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      2150
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      79
      1207
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe