Clas Ohlson lähdössä Kokkolasta

KP:
"Clas Ohlson saattaa olla lähdössä Kokkolasta, vuokrasopimus päättyy elokuussa ja sitä ei uusita".

Aika on ajanut Ohlsonin ohi, nyt samaa tavaraa saa muualta Kokkolassa paljon halvemmalla.
272675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Täältä kannattaa lähteä...

Äänestä
  • No joko olet pakannut?

    Äänestä

Jaa olipa uusi uutinen sitten siellä varmaan on edulliset loppuun myynti alet jne sopii loistavasti

Äänestä

Lakkasin käymästä kun kuulin heidän lopettavan käteisellä maksavien asiakkaiden palvelemisen.

Äänestä
  • Taitaa Olsson itse haluta lopettaa myymälänsä suomesta, kun ei heille enää raha kelpaa.
    Tuollainen uutinen saa niskakarvat nousemaan pystyyn ja negatiivisen ilmapiirin, ettei asiakkaiden raha kelpaa ja sitäpaitsi käteinen on laillinen maksuväline suomessa ja tällaiset myymälät syyllistyvät ihmisten syrjimisen.

    Äänestä

Mitähän siihen tulee tilalle kun vuokrasopimusta ei jatketa? Voisiko olla terveysalaan liittyvää kun mm. kuvantaminen (magneetti) yksityinen on siellä.

Äänestä
  • Ei kannata mennä pankkikortti taskussa sinne sitten, pyyhkiytyy kaikki tiedot kortilta, kun voimakas magneettikenttä tiedot pois pyyhkii.

    Äänestä

Eipä ole lopettanut vielä ainakaan.

Äänestä
  • Kiitos ja näkemiin. Adjö. Kukaan ei jää kaipaamaan. Tilalle tilaamme Ikean, hah hah haaa!!!...

    Äänestä

Eihän tuo mikään uusi uutinen edes ole,samalla tavalla lähti aikanaan mm erkkin-halli ja sen jälkeen hong-kong ja monta muuta tullut ja lähtenyt ja se aaltoliike tulee jatkumaan myös jatkossa.Kokkolaan avataan nyt taas uusi pikaruoka ketju nyt sillä on menekkiä ja se ketju pysyy läjäsä ehkä 1-2v ja vastaavasti em subway joutaa lähteä heipat subille:)

Äänestä

Klassinen musiikki karkottaa nuoret koulun pihalta ja aukioilta .

Äänestä

Vanhaa tietoa!Olisiko parempi että olisi liike
tyhjänä!!?Työllistää kuitenkin muutamia..

Äänestä

KPO vaati liian kovaa vuokraa.
Saa nähdä mitä KPO saa uusia vuokralaisia

Äänestä

Erkin Halli oli täysin turha liike Kokkolassa. Möi samaa paskaa kuin Hongkong ja moni muu like, paitsi että ErkinHallin ovet meni kiinni niin aikaisin ettei vaan työssäkäyvä ehtisi sinne ostoksille.

Clas Ohlson oli ennen vanhaan sellainen "tulevaisuus, nyt, eikä maksa paljon" tyylinen liike. Sieltä ostin ensimmäisen puhelimen varavirtalähteen, 15 vuotta ennen kuin koko "varavirtalähde" tai Powerbank nimi keksittiin. Ostin DivX / XviD tiedostoja toistava DVD soittimen jo ennen kuin Bittorrent oli keksitty, hinta oli alle 100€.
Clasulta tuli myös ensimmäiset klapikoneet ja -sirkkelit jotka eivät vaatineet traktoria kaveriksi. Omani kesti 15 vuotta ja olisin ostanut uuden sieltä,.mutta poistui myynnistä vuosikausia sitten. Ostin ensimmäisen korkeatehoisen LED taskulampun sieltä. Valoteho oli ihan järkyttävän tehokas verrattuna kaikkeen muuhun. Clasun luettelo, koska heillä oli luettelo, sisälsi paitsi tuotteita myös selityksiä ja uusien teknologioiden esittelyjä.

Mitä Clasilta löytyy nyt? Sitä samaa paskaa joka löytyy muualtakin halvemmalla.

Äänestä

Rauta Prisman tiloihin muuttaa(entinen Kodin Terra).

Äänestä
  • Porukka suuntaa paremmin tuollaisiin keskikaupungin ulkopuolella oleviin keskittymiin, joihin pääsee sujuvasti autoillen joka kaupunginosasta. Näin on kaikkialla muuallakin toimivaksi todettu. Lieneeköhän Kallentorin kohtalo pian sama kuin Anttilan? Vaihtoedoksi jää kehittää keskustaa viihtyisämmäksi ja niin näkyy tehtävänkin.

    Äänestä

Halpa-Halli etsii myöskin paikkaa keskustan ulkopuolelta, onko joku paikka Minimanin lähellä kiikarissa?

Äänestä
  • Halpa-Halli nyt aina porskuttaa sijainnista huolimatta. Linee nämä muualla sijaitsevat pitää Kokkolan yksikköä tolpillaan. Minimani kuitenkin on monin tunnusluvuin vertaillen reilusti suurempi. Näissä keskusta-alueen kaupoissa näkyy myös ymmärrettävästi olevan aikaisempi sulkemisaika, eritoten tällä tuppukylässä.

    Äänestä

  • Toivottavasti ei ole!

    Äänestä

Kokkolan liikkeen tulos tulos huonoin kaikista Halpa-Hallin liikkeistä.

Äänestä

Kilpailu on täällä kovaa, ehkä olut ja tupakka pantaisi asemaa.

Äänestä
  • Tupakka ja kalja-ale ohlssonille ja tottakai halppikseen ja tietysti myös hieromasauvat ja systeemit voi enää pelastaa liiketoiminnan.

    Äänestä

  • kyllä pantaisiin ! olette oikeassa

    Äänestä

Clas Ohlson siirtyy samoihin tiloihin prismaRaudan kanssa, eli heinolankaareen ja jatkaapi edelleen kpo.n vuokralaisena

Äänestä

Se siitä kalliista vuokrasta. Kallentorille pitäisi löytyä S-marketin kaveriksi joku kunnon vetoliike.

Äänestä
  • Halpahallin sivukonttori tulee siihen myymään pirtua hassista ja roakoo pornoo !

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Halpahallin sivukonttori tulee siihen myymään pirtua hassista ja roakoo pornoo !

    mutta vain sunnuntaisin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

KP:
"Clas Ohlson saattaa olla lähdössä Kokkolasta, vuokrasopimus päättyy elokuussa ja sitä ei uusita".

Aika on ajanut Ohlsonin ohi, nyt samaa tavaraa saa muualta Kokkolassa paljon halvemmalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu