Hei, äänikirjojen ystävät

Anonyymi

Minkälainen käytäntö on noissa suoratoistopalveluissa? En tiedä, sillä itse en ole niihin innostunut.
Lasketaanko jokainen "avaus" kirjan lukukerraksi? Voiko "avauksia" tehdä vaikka kuinka usein.
Olen suunnitellut julkaisevani seuraavan runokokoelmani äänikirjana. Omat- ja appivanhempani ovat eläkkeellä, joten heillä olisi aikaa "availla" ja "sulkea" runokokoelmaa päivittäin vaikkapa tunnin ajan. Se olisi mahtavaa mainosta! Lisäksi suoratoistopalveluja on runsaasti, ja niitä kaikkia voisi käyttää halvalla kuukausimaksulla, jonka maksaisin mielelläni. Ehkä pääsisin vuoden kuunnellumpien kirjailijoiden joukkoon.

5

212

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et määrittele millaista suoratoistopalvelua tarkoitat, mutta kun on kerran hankittu äänikirja jonkin sivuston tai appin kautta, niin "avauskerta" on käytännössä vain kerran niillä tunnareilla, joilla olet hankkinut tuotteen, ja voit lähettää arvostelun siitä myös vain kerran. Näin kaikissa mitkä minä tiedän.

      • Anonyymi

        Hankitaan sata tunnaria. (appivanhemmat itse puoliso) 6 kertaa 100= 600. Käytetään niitä 16 vrk:n tarjouksia hyväksi, jolloin kaikki on ilmaista.
        Kirjaudutaan jokaiseen suoratoistopalveluun, joita on vaikka viisi ja avataan kirja. Siis, 5 kertaa 600 = 3000 lukukertaa.
        Erotaan suoratoistopalveluista kesken kokeilujaksoa.
        Vaihdetaan VPN- sijainti koneelta ja liitytään takaisin suoratoistopalveluiden kokeilujaksoille.
        Taas tulee 3000 lukukertaa kirjalle.
        Sama toistetaan, kunnes kirja on luetuimpien listoilla.


    • Anonyymi

      Olin talvilomalla töissä somemainostamiseen keskittyvässä mainostoimistossa. Se oli vain avioparin projekti, jota he vetivät kotona, mutta ilmeisesti menestyi hyvin.
      Ensimmäinen tehtävä oli poistaa satoja tarpeettomaksi käyneitä sähköpostiosoitteita ja seuraavat päivät loin uusia sähköpostiosoitteita.
      Johonkin niitä tarvittiin :)

    • Anonyymi

      En usko, että jokainen avaus samoilta tunnuksilta lasketaan kirjan lukukerraksi. En tosin tiedä, miten palvelut on koodattu, mutta luulisi, että tuollainen oman julkaisun "promoaminen" on estetty.

      Tai voithan vaivihkaa kysyä äänikirjapalvelun asiakaspalvelusta mikä lasketaan lukukerraksi. :)

      https://aanikirjapalvelu.fi/

    • Anonyymi

      Entä omatoimikirjastot ja lainausautomaatit?
      Meidän taajaman omatoimikirjasto on hiljainen aamun ensimmäisinä ja illan viimeisinä tunteina. Sinne voi tulla kirjailija lainaamaan ja palauttamaan kirjaansa. Hän voi tehdä niin useita tunteja kenenkään häiritsemättä ja saa hyvät lainauskorvaukset. Kirjaa voidaan myös tilata lisää alueen kirjastoihin, sillä lainauksia on paljon.

      Myös laaja suku tai kaveriporukka voi tehdä kirjasta "suositun" varaamalla sitä porukalla. Joka päivä jonon ensimmäinen poistaa varauksensa ja uuditaa sen päästäkseen jonon viimeiseksi. Näin varaukset säilyvät, ja kirja mielletään suosituksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2411
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1648
    3. 115
      1178
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1169
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1081
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      1007
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      83
      914
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      871
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      831
    10. 61
      821
    11. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      794
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      42
      760
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      678
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      34
      666
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      569
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      545
    18. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      27
      539
    19. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      51
      533
    20. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      522
    Aihe