Totta se on olen kateellinen. Olen kateellinen menestyneille ja uran heti hyvin käyntiin saaneille. Olen kateellinen kunnon puolisosta, terveydestä, voimavaroista touhuta monenlaista. Olen kateellinen hyvästä toimeentulosta, välittävistä läheisistä, kehosta joka ei vanhene vauhdilla, Lapsista jotka on menestyneet elämässä.
Oma elämä tuntuu raskaalta ja täynnä velvollisuuksia olevalta. Harva asia on mennyt lähellekään niin kuin on halunnut. Terveyskään ja keho ei ole kestänyt toivotunlaisesti eikä ihmissuhteetkaan ole kantaneet. Lisäksi ihmiset tykkää lyödä lyötyä. Painaa alas jo valmiiksi siipeensä saanutta.
Olen kateellinen
8
1482
Vastaukset
- Anonyymi
Sellainen kateus on ihan ymmärrettävää, mutta silloin en kyllä kateutta ymmärrä jos huomattavasti korkeammassa asemassa oleva alkaa kateelliseksi jonkun parin ihan hyvän argumentin tai kirjoituksen takia ja alkaa lyödä kepillä ylhäältä päin kun ei jostain syystä siedä, että eri lähtökohdista voi ponnistaa. Minulta odotettiin joskus paljon ja minäkin odotin itseltäni, mutta sitten olosuhteet kävi mahdottomiksi. Ilmeisesti olin sitten lupaava kun piti vetää matot alta ja varmistaa, ettei mitään tulevaisuutta ole. Kiitti v*tusti
- Anonyymi
Niin kateus on Suomalainen kansansynti. Joskus kateus ohjaa jopa päätöksentekoa ihan korkeassa asemassakin eikä kaikkien menestystä katsota hyvällä. Katkeraksi siinä voi tulla.
- Anonyymi
Joo mut ei ennee.
Huonoja päiviä 8n.
Emm7ne tiedä oonko miä leski , mutta siltähän tuo vaikutti jo vuonna -04. - Anonyymi
Turhaan olet kateellinen. Jos vertaa itseään jatkuvasti muihin, tunnet jatkuvasti alemmuuden tuntoa muihin ihmisiin.
- Anonyymi
Ei kateus tunteena ole väärin eikä yletön positiivuus myöskään. Kohtuullisessa määrin molemmat on sinänsä hyväksi. Eikä tässä kukaan kokoajan vertaa. Joskus vaan väsyy kun tarpeeksi tulee vastoinkäymisiä eteen. Vaan ei niin tietysti saa edes kateus palstalla olla. Heti tulee joku kieltämään ettei kateellinen saa olla.
- Anonyymi
Tuohan voi olla se syy. Olet käyttänyt saman energia muiden miettimiseen ja kadehtimiseen, minkä joku jota kadehdit käytti sen saavuttamiseen mitä sinä nyt kadehdit. Jos kaikki aika menee muiden asioiden pähkäilyyn, ei oikein jää aikaa sille menestykselle.
- Anonyymi
Höpön höpön. Ihan on yritetty ja panostettu. Silti on metsässä mennyt. Kaikki ei kuule kaikilla onnistu vaikka kuinka yrittää ja tekee. Harmittaa se jossain kohtaa elämää. Harmittaa sairaudet ja rajoitteet. Ei elämässä kaikki ole itsestä ja yrittämisestä kiinni. Niin ajattelee vain hyväosaiset hyviä ja tukevia ihmisiä ympärilleen saaneet.
- Anonyymi
Vihree tukka https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/acf2502a-f96d-443e-ae02-1a63b91fd4c7
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2928566Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat725191Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2894579SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden633179Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22637Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42012Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61903- 1121892
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401793Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01760