Olen kateellinen

Anonyymi

Totta se on olen kateellinen. Olen kateellinen menestyneille ja uran heti hyvin käyntiin saaneille. Olen kateellinen kunnon puolisosta, terveydestä, voimavaroista touhuta monenlaista. Olen kateellinen hyvästä toimeentulosta, välittävistä läheisistä, kehosta joka ei vanhene vauhdilla, Lapsista jotka on menestyneet elämässä.

Oma elämä tuntuu raskaalta ja täynnä velvollisuuksia olevalta. Harva asia on mennyt lähellekään niin kuin on halunnut. Terveyskään ja keho ei ole kestänyt toivotunlaisesti eikä ihmissuhteetkaan ole kantaneet. Lisäksi ihmiset tykkää lyödä lyötyä. Painaa alas jo valmiiksi siipeensä saanutta.

8

1505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sellainen kateus on ihan ymmärrettävää, mutta silloin en kyllä kateutta ymmärrä jos huomattavasti korkeammassa asemassa oleva alkaa kateelliseksi jonkun parin ihan hyvän argumentin tai kirjoituksen takia ja alkaa lyödä kepillä ylhäältä päin kun ei jostain syystä siedä, että eri lähtökohdista voi ponnistaa. Minulta odotettiin joskus paljon ja minäkin odotin itseltäni, mutta sitten olosuhteet kävi mahdottomiksi. Ilmeisesti olin sitten lupaava kun piti vetää matot alta ja varmistaa, ettei mitään tulevaisuutta ole. Kiitti v*tusti

      • Anonyymi

        Niin kateus on Suomalainen kansansynti. Joskus kateus ohjaa jopa päätöksentekoa ihan korkeassa asemassakin eikä kaikkien menestystä katsota hyvällä. Katkeraksi siinä voi tulla.


    • Anonyymi

      Joo mut ei ennee.

      Huonoja päiviä 8n.

      Emm7ne tiedä oonko miä leski , mutta siltähän tuo vaikutti jo vuonna -04.

    • Anonyymi

      Turhaan olet kateellinen. Jos vertaa itseään jatkuvasti muihin, tunnet jatkuvasti alemmuuden tuntoa muihin ihmisiin.

      • Anonyymi

        Ei kateus tunteena ole väärin eikä yletön positiivuus myöskään. Kohtuullisessa määrin molemmat on sinänsä hyväksi. Eikä tässä kukaan kokoajan vertaa. Joskus vaan väsyy kun tarpeeksi tulee vastoinkäymisiä eteen. Vaan ei niin tietysti saa edes kateus palstalla olla. Heti tulee joku kieltämään ettei kateellinen saa olla.


    • Anonyymi

      Tuohan voi olla se syy. Olet käyttänyt saman energia muiden miettimiseen ja kadehtimiseen, minkä joku jota kadehdit käytti sen saavuttamiseen mitä sinä nyt kadehdit. Jos kaikki aika menee muiden asioiden pähkäilyyn, ei oikein jää aikaa sille menestykselle.

      • Anonyymi

        Höpön höpön. Ihan on yritetty ja panostettu. Silti on metsässä mennyt. Kaikki ei kuule kaikilla onnistu vaikka kuinka yrittää ja tekee. Harmittaa se jossain kohtaa elämää. Harmittaa sairaudet ja rajoitteet. Ei elämässä kaikki ole itsestä ja yrittämisestä kiinni. Niin ajattelee vain hyväosaiset hyviä ja tukevia ihmisiä ympärilleen saaneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2167
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      956
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe