Totta se on olen kateellinen. Olen kateellinen menestyneille ja uran heti hyvin käyntiin saaneille. Olen kateellinen kunnon puolisosta, terveydestä, voimavaroista touhuta monenlaista. Olen kateellinen hyvästä toimeentulosta, välittävistä läheisistä, kehosta joka ei vanhene vauhdilla, Lapsista jotka on menestyneet elämässä.
Oma elämä tuntuu raskaalta ja täynnä velvollisuuksia olevalta. Harva asia on mennyt lähellekään niin kuin on halunnut. Terveyskään ja keho ei ole kestänyt toivotunlaisesti eikä ihmissuhteetkaan ole kantaneet. Lisäksi ihmiset tykkää lyödä lyötyä. Painaa alas jo valmiiksi siipeensä saanutta.
Olen kateellinen
8
1461
Vastaukset
- Anonyymi
Sellainen kateus on ihan ymmärrettävää, mutta silloin en kyllä kateutta ymmärrä jos huomattavasti korkeammassa asemassa oleva alkaa kateelliseksi jonkun parin ihan hyvän argumentin tai kirjoituksen takia ja alkaa lyödä kepillä ylhäältä päin kun ei jostain syystä siedä, että eri lähtökohdista voi ponnistaa. Minulta odotettiin joskus paljon ja minäkin odotin itseltäni, mutta sitten olosuhteet kävi mahdottomiksi. Ilmeisesti olin sitten lupaava kun piti vetää matot alta ja varmistaa, ettei mitään tulevaisuutta ole. Kiitti v*tusti
- Anonyymi
Niin kateus on Suomalainen kansansynti. Joskus kateus ohjaa jopa päätöksentekoa ihan korkeassa asemassakin eikä kaikkien menestystä katsota hyvällä. Katkeraksi siinä voi tulla.
- Anonyymi
Joo mut ei ennee.
Huonoja päiviä 8n.
Emm7ne tiedä oonko miä leski , mutta siltähän tuo vaikutti jo vuonna -04. - Anonyymi
Turhaan olet kateellinen. Jos vertaa itseään jatkuvasti muihin, tunnet jatkuvasti alemmuuden tuntoa muihin ihmisiin.
- Anonyymi
Ei kateus tunteena ole väärin eikä yletön positiivuus myöskään. Kohtuullisessa määrin molemmat on sinänsä hyväksi. Eikä tässä kukaan kokoajan vertaa. Joskus vaan väsyy kun tarpeeksi tulee vastoinkäymisiä eteen. Vaan ei niin tietysti saa edes kateus palstalla olla. Heti tulee joku kieltämään ettei kateellinen saa olla.
- Anonyymi
Tuohan voi olla se syy. Olet käyttänyt saman energia muiden miettimiseen ja kadehtimiseen, minkä joku jota kadehdit käytti sen saavuttamiseen mitä sinä nyt kadehdit. Jos kaikki aika menee muiden asioiden pähkäilyyn, ei oikein jää aikaa sille menestykselle.
- Anonyymi
Höpön höpön. Ihan on yritetty ja panostettu. Silti on metsässä mennyt. Kaikki ei kuule kaikilla onnistu vaikka kuinka yrittää ja tekee. Harmittaa se jossain kohtaa elämää. Harmittaa sairaudet ja rajoitteet. Ei elämässä kaikki ole itsestä ja yrittämisestä kiinni. Niin ajattelee vain hyväosaiset hyviä ja tukevia ihmisiä ympärilleen saaneet.
- Anonyymi
Vihree tukka https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/acf2502a-f96d-443e-ae02-1a63b91fd4c7
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353