150m eduskuntatalon edessä tukkeessa, n.700 persua, ei muuta.
nyt sekin jo auki, menipä persuilu perseelleen.
koronarajoituksen poisto olikin jo luvattu hallituksen taholta helmikuun aikana, pensan hinta ei alentunut eikä hallitus eronnut.
täysin turha pelleily siis.
tai tulihan siitä verotuloja valtiolle, sakkoja kirjoitettiin paljon, melko isojakin.
lisäksi juntit joutuivat kotteronsa tankkaamaan pariinkin kertaan landelle päästäkseen takaisin, verotuloja siitäkin.
nyt sekin jo auki, menipä persuilu perseelleen.
koronarajoituksen poisto olikin jo luvattu hallituksen taholta helmikuun aikana, pensan hinta ei alentunut eikä hallitus eronnut.
täysin turha pelleily siis.
tai tulihan siitä verotuloja valtiolle, sakkoja kirjoitettiin paljon, melko isojakin.
lisäksi juntit joutuivat kotteronsa tankkaamaan pariinkin kertaan landelle päästäkseen takaisin, verotuloja siitäkin.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Heinäkengät ei tajuu et Stadi on iso mesta, ois tarttenu olla 3½-4 miljoonaa toukohousua ennenku Stadi ois menny jumiin.
Osaatko Anon kumartaja kertoa kuinka edellisen hypettäessä kuinka kaikki koronarajoitteet on prseestä oli sankariteko mitä juhlit valtavilla määrillä sitä tukevilla avauksilla muuttui taas tuohon perinteiseen persuvinkumiseen juhlimasi aiheen muuttuessa asiaksi mitä tulee vastustaa?
Mitä pitää nyt vastustaa?
putkaan kannettiin pahimmat pohjammmaalta tänne raahautuneet "kettutytöt".
Hinausauton rengas puhkottiin, poliisi hinasi kymmeniä ajoneuvoja Mannerheimintieltä ja teki 55 kiinniottoa. Kahta kiinniotettua epäillään virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.
Persut ovat anarkisteja.
Pippurikaasua persuille! Kunnolla pamputusta!
Osa paikalla olevista ihmistä näytti ihan tervejärkisiltä, olivat utelijoilta katselijoilta, persuja ja muita mielenvikaisia ei ollut kovin paljon.
Ei ollut persuja lahtipenkkejä pystyttämässä
Tulihan se sieltä. Siteeraa nyt vielä minun taisteluni kirjaa minkä osaat ulkoa?
''Siteeraa nyt vielä minun taisteluni kirjaa...''
Hei Adolf, ei sitä kirjaa ihan kaikki ole lukeneet.
Olihan siellä tervejärkisiä, kun Mauri Otsalasimiestäkin sanoivat älykääpiöksi. 🤣
En ole osallistunut tämän ketjun kirjoituksiin
Ehkä pitäisi. Niin monet siitä puhuvat tietämättä yhtään mitään.
...verotulojapa hyvinkin...ja mihin meidän hyvä hallituksemme ne verotulot lähettää, jos kysymys sallitaan? Mahtaisikohan syrjäkylän leskimummo saada siihen tonnin bruttoeläkkeeseensä hiukka kohennusta ? Tai edes sen kotiavustajan käymään toisenkin kerran samalla viikolla ? Tekemään muutakin kuin huutamaan ovelta että "nyt on hoppu , ei ehdi ...?"Taitaa olla niin utopistisia ajatuksia ettei moiset Arkadian mäelle lennä ... eikä ne mummojen ja pappojen eläkeasiat auta edes kotimaan lehtien kansikuviin , mannermaisista nyt puhumattakaan...Mikähän se muuten oli hintalappu sen perjantai-illan uutisissa olleen EU-tädin vierailusta, kovasti oli varmaan tyytyväinen kun tuli Marinia oikein paikan päälle ,korona-ajasta huolimatta kädestä pitäen kiittämään?
Eihän noi eurot mihinkään riitä, ei edes yhden rokottamattoman tehohoitoon. Tarttee meidän muitten maksaa.
Miekkarissa paikalla persulien terävimmät.
Kyllä hävetti osallistujien puolesta. Humalaiset äärioikeistohörhöt kannettiin poliisin putkaan lepäämään itku silmässä, eikä paikalla näkynyt edes yhtään rekkaa.
Humalaiset öykkärit pelasivat saunaklonkkua paikalle tuodussa saunassa, jonka johdosta ainakin yksi toimitettiin ambulanssilla saamaan hoitoa.
Tapahtuman pulleaa järjestäjää ei näkynyt missään, sillä hän värjötteli lämpimässä kopissaan muiden juopotellessa ja sotkiessa paikkoja.
Kyllä nää on surullista rukkaa, esim. Toivakan ja Jyväskylän välillä paikallinen tollo-osasto oli ripustellut suomen liput ylikulkusillan kaiteeseen väärinpäin. Risti oli siinä oikealla puolella. Hävetkää!
Terv. Oikea Rekkamies.
Sinähän sen tiedät, anoperse
Kyllä minä siitä rekalla eilen ajoin to naureskelin tolloille.
Suomen lippuja häpäistiin mielenosoituksessa.
Persut paheksuivat elokapinaa jotka kapinoivat oikean ja todella tärkeän asian puolesta persut bensan hinnasta minkä olivat itse nostaneet Sipilän hallituksessa rokotuksia vastaan vaikka rokotukset on pelastanut tuhansien ihmisten hengen ja vielä hallitusta joka on toiminut todella erinomaisesti . Ei voi muuta sanoa kuin sekopäisiä koko persuporukka-
Todella hyvä kirjoitus sinulta. Jatka samaan malliin. Meidän suvakkien velvollisuus on tuoda järjen, oikeudenmukaisuuden ja rehellisyyden valoa tyhmyyden syvempään laaksoon, jossa epärehellisyys ja kaikenlainen rikollisuus rehottaa ja sen ylistäminen on kunniassa.
Hämeestä tulevat böndepersut ovat vasta tulossa Keimolan kohdalla, hevosilla ja rattailla kun tulevat.
nyt ovat eduskuntatalon edessä, kyselevät missä se miekkari on.
paikalliset alkoivat nauraa hämeen hitaimpia ja heidän hevosensakin alkoiva hirnua.
Todella+sekopäistä+porukkaa+puolue+uhkaa+kuihtua+olemattomiin+siksi+
täytyy+yrittää+kaikkeja+konsteja+kapinoidaan+nyt+bensan+hintaa+vastaan+minkä+itse+korottivat+Sipilän+hallituksessa+sekä+30%+biosekoituksen+bensaan+mikä+nostaa+bensan+hintaa+aina+vuoteen+2029+asti+luulenpa+että+loputkin+persujen+kannattajat+ja+äänestäjät+siirtyvät+laulukuoroon+eihän+näin+pölhöjä+voi+kukaan+äänestää.+Bensan+hinta+on+lapissa+30+senttiä+korkeampaa+kuin+persujen+hallitusaikana+vappusatanen+on+nostanut+eläkettä+112,00+euroa+mikä+kattaa+reilusti+30+sentin+erotuksen+kun+persujen+hallituskaudella+ei+tullut+sentinkään+korotusta+eläkkeeseen.
Ano tuomitst miekkarin, mutta paikalla oli anolaisia hillumassa. Yksi näkyvimmistä oli toimittajaksi naamioitunut aluevaltuutettu Tiina Keskimäki. Täysin sekopäistä porukkaa, jonka tarkoitus on aiheutta häriöitä ja pelata Putinin pussiin.
Tänään persuilla menee vielä huonommin.
Noin 100 örveltäjää osoittamassa mieltä, eikä tietä saatu kokonaan suljettua.
Joillain autonsa paikalle saaneilla on jo varmaan kymmeniä parkkisakkoja, eikä niistä eroon nykyisin pääse muutoin kuin putoamalla itse yhteiskunnan ulkopuolelle.
Persu ripustaa suomenlippua sillankaiteeseen ja katsoo alaspäin lippua ja laittaa sen ristin ylhäältä alaspäin katsottaessa vasemmalle.
Sillan ali ajavia autoilijoita hävettää ja nolottaa persun puolesta.
Edes Greenpeace ei ripusta banderollejaan ylösalaisin.
kyllä ne "isänmaan ystävät" lippuineen ovat niitä sinun ihailemiasi Anolaisia.
ai se suomenlipun väärinripustaja olit sinä, sitä ei pitäisi antaa ymmärtämättömien käsiin.
Haha, Anolaisetko lähtisivät Pensakankaan porukoiden kanssa kadulle, älä hulluja luule.
Suomen lippuja häpäisty.
Vihreät vituttaa.
Vihervasemmiston älyosasto keskustelee viisaita.
On siellä umpihullujen persujen juttuja seassa.
Poliisi on siivonnut kadunpätkän rupusakista.
Persulien vaatimuksista kuullosti yleisin olevan, että poliisin pitää haistaa vittu.
Tulevaisuus näyttää toteutuuko tämä vaatimus ja poliisi alkaa lain mukaan haistaa vittua.
Aika kädettömiä näyttivät poliisit olevan pellejen paimentamisessa.
Eivätkö persut enää kunnioita poliiseja? Poliisien vähiä resursseja tuhlataan tällaiseen sekoiluun.
Ei rekan rekkaa, vain m.pensakangas kourallisen pöhkölauman kera. Siinäpä se.
No on se hyvä, että meillä on viisaat vihreät, milloin seuraavaa katuleiri Helsingin kaduille? Menkää nyt sinne istuskelemaan, vai jäätyykö perse?
Matias turkkilakin kyllästyi rekkarallin uutisointiin jo ekana iltana, jälkipuinnin jätti valemedialle.
Kyllä, valemedia eli persupravdanakin tunnettu Suomen Uutiset siitä öyhötti, ei siis uutisoinut.
Miten voisikaan pelkkä propagandalehdykkä olla uutismedia.
Tuskinpa Turkkila kehuu läpykässään huomenna bensamestaria hänen ansiokkaasta mellakkapollisiavustuksestaan.
"Mahtava" rekkamiekkari olikin lopulta hiirulaisten hännänheiluttelua. Noloa, niin noloa.
Missä rähinä, siellä persu julkisuutta kalastelemassa.
Eli suurinosa sai sen mitä olivat tulleet hakemaan - krapulan ja tekosyyn anarkistiselle käytökselle. Ei heitä kiinnosta koronarajoitusten purkaminen eikä halvemmat polttoaineet.
jep, öyhöttäminen tärkeintä, tulee niin mahtava olo.
mistä muuten persut ovat saaneet itselleen haittasuomalaisten maineen?