Silloin ku mä olin pieni niin hoitajat sanoivat koko ajan äitille etten saisi olla niin ujo, ja mun pitäis syödä eri tavalla ja en sais mennä piiloon jos vieraita tulee. Mitä se niitä haittaa, kysyn vaan? Ja minkä takia kaikkien pitäisi olla samanlaisia?
Itseasiassa en kyllä ollut päiväkodissa vaan perhepäivähoitajalla jolla on kuitenkin vain pari-viisi lasta. Että pitäis olla aikaa antaa jokaiselle omanlaista tukea ja ohjeita eikä vaan yrittää muokata kaikkia samanlaisiksi..
Odotan innolla vielä sitä kun vegaanilapseni lähtee päiväkotiin tai tarhaan.. Siellä varmasti tulee ongelmia tarhatätien kanssa.
Itseasiassa en kyllä ollut päiväkodissa vaan perhepäivähoitajalla jolla on kuitenkin vain pari-viisi lasta. Että pitäis olla aikaa antaa jokaiselle omanlaista tukea ja ohjeita eikä vaan yrittää muokata kaikkia samanlaisiksi..
Odotan innolla vielä sitä kun vegaanilapseni lähtee päiväkotiin tai tarhaan.. Siellä varmasti tulee ongelmia tarhatätien kanssa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aika muuttuu siskoseni, tänä päivänä ei tuollaisia asioita juurikaan mietitä. Meillä päiväkodissa jos mikälaista ruokavaliota.
ihanaa kuulla.. :) Kuitenkin ainakin kun asuu pikkupaikkakunnalla niin tuntuu että lapsista juoruillaan minkä keretään ja paheksutaan kaikkea mikä ei ole "normaalia".. Tuo kuitenkin piristi, kiitos. :)
tuon ruuanko takia? lapsesi saa saman ruuan kuin muutkin ellei päiväkoti tarjoa kasvisruokaa jostain syystä. todennäköisesti siis lapsesi ei syö siellä tai toimitat itse ruuan lapsen mukana koska kyseessä ei ole pakkotilanne kuten allergia. joustava päikkäri kyllä tarjoaa kasvissyöjälle sopivaa ruokaa jos se kuuluu jonkun toisenkin ruokavalioon juuri allergian vuoksi.
tuolla asenteella kuitenkin on kiva lähteä rakentamaan yhteistyötä ihmisten kanssa jotka hoitavat lastasi noin 50 tuntia viikossa?? eli oma työpäiväsi 30min matkoja eestaas.. meidän kaupungissa on ainakin perhepäivähoidossa ja yksityisessä päiväkodissa vegaanihoitoakin joten se ehkä olisi sinunkin vaihtoehtosi?
Jaa millä asenteella? Olen tottunut törmäämään ihmisiin jotka luulevat tietävänsä paremmin ruoasta kuin minä, joka useinmiten ei pidä minun tilanteessani paikkaansa. Lisäksi kuulee jeesustelua siitä kuinka huono äiti on jos tarjoaa lapselle kasvisruokaa jne. Ei kaikilta tietenkään, mutta kyllä sitä haukkumista tulee..
Joten jos ajattelen että todennäköisesti tulee ongelmia, niin ei se tarkota että olen menettänyt toivoni. Olen varautunut silti jos näin käy... Eli olen realistinen...
Lapsesi ei saa tarvittavia ravintoaineita pelkistä kasviksista..
Ei lapseni syökään pelkkiä kasviksia.
mielestäni esim. päiväkodissa ei saa erikoisruokaa kuin lääkärintodistuksella. (allergia).
En ymmärrä miksi kasvatat lapsesi vegaaniksi? Miksi hän ei saisi itse valita sitä vanhempana? Ymmärrän hyvin, ettei päiväkodissa ruveta erikseen tekemään vegaanilapselle ruokaa jos siihen ei ole muuta syytä kuin vanhempien aate.
En minäkään ymmärrä miksi muut kasvattavat lapsensa syömään lihaa.. :)
Hän saa valita sitten kun on tarpeeksi vanha ymmärtämään kaiken. Jos hän vielä haluaa syödä lihaa kun on tietoinen miten ja mistä se tulee niin sitten ja mitä epäkohtia siihen liittyy. En estä, mutta keskustelen kyllä.
Kyllähän päiväkoti on sellainen paikka, että siellä kasvetaan "laumaeläimiksi". Koska ryhmäkoot on isoja, on pakko olla tiukat säännöt ja kaikki tehdään samalla tavalla samaan aikaan.
Erikoiset ruokavaliot eivät sen sijaan ole nykyisin mitenkään erityisiä. Päiväkodeissa on eri ruokavalioisia lapsia joka lähtöön, esim. :
-muslimit (ei sianlihaa)
-eettinen ruokavalio (ei punaista lihaa)
-vegaani (ei lihaa)
-allergiset (ei sitä eikä tätä)
Vain muutaman mainitakseni :-)
on kasvisruokaa tarjottu eettisin perustein, päiväkodissa siis:)
"Kyllähän päiväkoti on sellainen paikka, että siellä kasvetaan "laumaeläimiksi". Koska ryhmäkoot on isoja, on pakko olla tiukat säännöt ja kaikki tehdään samalla tavalla samaan aikaan."
Ei mulla ookkaan tuota vastaan mitään kritisoimista, vaan sitä että lapsi ei saisi olla esim. ujo. Sehän on vain yksi luonteenpiirre, ei haittaa (tai ainakaan pitäisi) muita.
Meidän päiväkodissa on jos jonkin näköistä ruokavaliota: löytyy erilaisia allergioita lievistä suuriin ja myös eri uskonnoista johtuvia ruokavalioita. Myös kasvisruokavalio on mahdollista, mutta vegaaniruokavalio ei ole mahdollista! Se vaatii liian paljon, kun pitää laskea, että lapsi varmasti saa kaikki tarvittavat ravintoaineet päiväkotiruuastansa ja kun monipuolisuuttakin tarvitaan. Itse pidän tätä erittäin hyvänä syynä, sillä päiväkodin keittiössä on jo nyt kädet täynnä töitä, niin täysin vegaani teettää liikaa lisätöitä.
Miten se teettää lisätöitä? Juomaksi soija- tai kauramaitoa, samat pöperöt ku muillekki paitsi että jauheliha on korvattu soijarouheella jne.? Kyllähän nyt lapset kotonakin ruokaa saavat. Kumpi on sitten parempi, ei mitään ruokaa vai edes suht. koht. monipuolista?
Jokainen erityisruoka-annos maksaa pieninä määrinä tilattuna paljon. Esim. mainitsemiasi juomia ei välttämättä edes saa kaikista tukuista tai ruuan toimittajilta, joista ruokaa tilataan päiväkoteihin. Omassa päiväkodissani vanhemmat tuovat omat maidot, jos lapsella on esim. niin paha maito-allergia, että hänellä on lääkärintodistus ja perhe saa Kelalta korvausta ostamistaan erityismaidoista. Tällä hetkellä esim. Helsingissä määrärahat vedetään ihan minimiin; voipi olla että kohta kaikille lapsille syötetään kaurapuuroa päiväkodeissa. Kotona voi syödä sitten lihaa tai kasvisruokia.
olisi vain puuroa, maitoa, hedelmiä, juureksia, kasviskeittoja,makaroneja,juustoa, jugurttia, raejuustoa ja leikkeleitä ym sillointällöin, liha pois kokonaan.
Meillä ainakin suurinosa lapsista jättää ruuan syömättä, ovat tottuneet einesruokiin, eivät enää osaa syödä tavallista ruokaa. "Pahaa" kuuluu melkein joka päivä jostain suusta. Vanhemmat lahjoo mäkeillä ja heseillä ja pizzoilla ym herkuilla, eivät enää ymmärrä tav. ruokaa. Kannatan LTO-n ajatusta.