Uutta multaa vanhan nurmen päälle

Ollikainen

Nostan vanhan nurmikon pintaa noin 40 cm. Voinko kipata suoraan vanhan nurmen päälle uuden mullan tasoitella kylvää jne. Vi pitääkö vanhaa nurmea kuoria jotenkin, ilmastoida tms ? Multaa tulee kuitenkin aika paksulti, joten ei luulisi olevan haittaa vaikka alla ois mitä ?

2

3329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klooni

      Jos noin paljon nostat niin ei kovin suurta merkitystä kuin kahdessa poikkeustapauksessa.
      Jos on hyvin poutiva maa niin pohjavesi ei nouse vanhan nurmen alta kunnolla muutamaan vuoteen. Nurmikko vaatii silloin kastelua jos on vähänkin pitempi poutakausi.
      Niistä maista tulee sellaista "kahden kerroksen väkeä".
      Toine poikkeus on jos maa on kovin märkää tai kova sadekesä niin liika vesi ei painu sen vanhan kerroksen läpi salaojiin, vaan jää siihen, ja jos on rinne niin akaa hiljalleen juoksuttaa multaa alaspäin. Tasaisella tekee märkiä alueita.
      Molemmat riskit torjut sillä että jyrsit sen vanhan nurmikon pinnan mielellään noin 10cm syvältä. Älä tasoita äläkä möyhennä hienoksi vaan levitä sen päälle uusi multa.

      • Kristiina

        Kiitos paljon. Tätä samaa pohdin tänään kun piiperöin pihaa, ja tässähän vastaus tulikin! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11646
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1949
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1875
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1784
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe