ONKO RAISIOON

MUODOSTUNUT OSTARIJENGIÄ. VALVONTAKAMEROISTA TIHUTYÖT PITÄISIÄ NÄKYÄ, VAI EIKÖ POLIIISI VÄLITÄ, TAHI KYKENE?
151059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tihutöistä pitää tehdä rikosilmoitus, ei poliisi niitä muuten katso. Ja vaikka tihutyö näkyisi kuvissa, harvoin tekijöitä tunnistetaan. Tekijöiden löytyninen vaatii taas poliisin resursseja jotka ovat nykyään hyvin rajalliset.

Mitä jos jokainen itse miettisi omaa ja lähimmäisten tekemisiä? Aivan liian monilla vanhemmilla on hällä väliä meno, oman lapsen menot ei kiinnostavpätkän vertaa. Voidaan jopa antaa taskurahaa siitä että pysyy illan poissa kotoa vanhempia häiritsemästä.

Äänestä
  • Raisio ei ole enää turvallinen paikka asua. Minä en uskalla iltaisin liikkua enää muualla kuin kotipihallani.

    Äänestä

Viikonloppuna kun menee touhua katsomaan, niin varsin nopeasti huomaa mitkä teinit siellä uhoaa..

Äänestä

AI muodostunut ostarijengiä?
Eikö siellä ole aina ja ikuisesti pyörinyt kännisiä aikuisia ja vailla järkevää puuhaa olevia kakaroita. Jos ei ole mitään järjellistä ajateltavaa, tekemistä, niin sittenhän sitä päättömyyksiin sortuu.
Ja Raisiossa sitä vailla järkevää tekemistä olevaa porukkaa on enemmän kuin tarpeeksi.
Raisio ei todellakaan ole mikään menestyvä kaupunki, sellaiseksi nämä uudet kaupungin pomot sitä kovasti kyllä yrittävät muuttaa. Mikään ei muutu, niin kauan kuin ihmisten ongelmiin ei puututa.
Olis taas terkkarin täteillä kovasti puuhaa!
Diapamiako ne vaan jakelevat? Ja sehän näille tietyille tyypeille tietysti sopii.
Ja jos ei terkkarilta saa niin saahan sitä sitten muualta. Ja just, onkohan juuri tälä hetkellä jokin uusi lasti tullut kaupattavaksi, kun vaikuttaa siltä, että alkaa olla niin kuin enemmänkin levotonta porukkaa kaduilla ja asuinalueille.
Prepaidiäkin ne ovat oppineet käyttämään, sitä aletaan harrastaa naapurihäiriköintiäkin prepaidien avulla. "Ottaisit yhteyttä, olisi tärkeää asiaa." Mitäs olisit halunnut kertoa? Ootas mä arvaan.... Slummialueitten hörhöjen tekemisiä, niitä jotka vetävät pari pamii naamaan ja sitten aletaan riehuu...

Äänestä
  • Toki, terkkarin tätien puuttumiseen ja toimintaan vaikuttaa sekin, että siellä niitten omissa joukoissa on ihan samalle asteelle henkisesti jääneitä kuin nämä hörhöt! Samanlaista käyttäytymistä, jota toki osastonhoitajat kovasti kehuvat hyvänä käyttäytymisenä - hahahahahaaa - niin sitä osoittavat nämä terkkarit toimissa olevat tyypit ja vielä odottavat sen jälkeen että heitä pitäs arvostaa ja kunnioitta. PTHYI! Teidän kaupungissanne on tosiaankin järjellisestä toiminnasta kova puute, ja sitä kun ei ole, niin sitten sitä tehdään kaikenlaista älyttömyyttä! Ihan siis kakaroista aikuisiiin.

    Äänestä

NUORI MIES RYÖSTETTIIN JA PAHOINPIDELTIIN RAISIOSSA LAUANTAI-ILTANA. POLIISI EPÄILEE TEOSTA VIITTÄ NUORTA MIESTÄ. KUMMA JUTTU, ETTEI POLIISI SAA NUORISOA KURIIN. POLISIILAITOSKIN ON TOSIN LOPETETTU, JA MUUTETTU AIVAN JOKSIKIN MUUKSI...

Äänestä
  • Millä resursseilla poliisi saa Raision nuoret kuriin? Kysyn vaan mitä nuoeten vanhemmat tekevät? Heillä on VASTUU LAPSISTAAN!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millä resursseilla poliisi saa Raision nuoret kuriin? Kysyn vaan mitä nuoeten vanhemmat tekevät? Heillä on VASTUU LAPSISTAAN!

    Odineita pitäisi olla Raisiossa niin saataisiin nuoret kuriin.

    Äänestä

IHMISTEN TURVALLISUUDESTA VASTAA AINA POLIISI.

Äänestä
  • Ei poliisi vastaa yksin yhteiskunnan turvallisuudesta. Siinä on mukana muitakin viranomaisia, kaupungit ja kunnat sekö tärkeimpänä ihan jokainen kansalainen. Esim itse ymmärrän että jos vaikka rahat loppu, lisää ei kannata hankkia ryöstöllä, ja ymmärtän myös pysyä poissa tietyiltä alueilta tietyihin kellonaikoihin.

    Äänestä

Poliisiasema joka kuntaan jossa on yli 20 000 asukasta. Poliisi partioimaan KÄVELLEN ,niin tehtiin vanhaan hyvään aikaan mm Turussa. Nykyään partio istuu lämpimässä autossa ja ajelee minne miellyttää. Toinen partioimaan kävellen, kun toinen partioi autolla. Ameriikoissakin partioi yksi poliisi autolla, eikä siihen Suomessakaan juttukaveria tarvita.Samalla määrällä poliiseja saadaan näin valvottua laajemmalti. JAG HAR TALAT..

Äänestä

Kyllä tuollaiset kusipäät pitää saada kuriin. Ei muuta kuin 3-4 hengen katupartioita iltaisin (varsinkin viikonloppuisin) kiertelemään ja jos tavataan 3-4 hengen nuorisoporukkaa kadulla niin ei muuta kuin turpiin vaan ja onnea jos eivät puhetta usko ja lähde kälppimään kotiinsa siitä.
Kova kovaa vasten muuten ei noita pikku kusipäitä saada kuriin.
Tuollaisia jätenuoria ei yhteiskunta tarvitse.

Äänestä
  • Olet periaatteessa oikeassa, mutta voi olla, että päätyisit putkaan tällä menettelyllä

    Äänestä

NÄIN ON

Äänestä

Poliisi sai 11.2. Turussa ilmoituksen epäillystä ampumisesta kello 15.20. Yksi henkilö loukkaantui tilanteessa lievästi, tiedotteessa kerrotaan.

Auto oli ajanut Runosmäen kohdalla Tampereen valtatiellä, kun sen rinnalle ajoi toinen ajoneuvo. Vierelle tulleen auton kyydistä ammuttiin toista autoa kohden.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

MUODOSTUNUT OSTARIJENGIÄ. VALVONTAKAMEROISTA TIHUTYÖT PITÄISIÄ NÄKYÄ, VAI EIKÖ POLIIISI VÄLITÄ, TAHI KYKENE?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu