Kaikki alkoi kun muutama vuosi sitten katsoin jotain "mewing" -videoita youtubesta jossa puhutaan kuinka leukaa ja sen muotoa voidaan parantaa pitämällä kieltä koko matkalta kitalaessa suun ollessa lepoasennossa ja suu suljettuna, hengittäen nenän kautta. No, monelle itsestään selvää ja automaattinen toimintatapa mutta nyt jouluna perehdyin asiaan uudestaan ja ensiksi ongelmaksi tuli manuaalinen kielen tiedostaminen.
Eli alkoi ahdistaa kun mieltä hallitsi kokoajan ajatus että missähän asennossa kieli nyt on ja onko se varmasti oikein. Sitten iski pelko että mitäpä jos pidänkin sitä jotenkin väärin ja leuan esteettisyys kärsii. Nyt olen jo pari kuukautta katsonut hirveässä stressissä kaikenmaailman leuankehitysvideoita ja en edelleenkään saa mielenrauhaa että toiminko varmasti oikein. Hulluinta tässä on kun eihän leuan luustoon ja lihaksistoon enää aivan radikaalisti pysty vaikuttamaan kun kasvu on loppunut. Asia aiheuttaa suunnatonta stressiä ja tiedostan itsekin että ei ole enää kohtuuden rajoissa. Pelottaa vain paljon että en voisi olla aina kaikkein paras versio itsestäni ja se vaikuttaisi ratkaisevasti esimerkiksi kumppanin löytymiseen tms.
Neuroottinen ulkonäöstä -pakkooireet
2
443
Vastaukset 2
- Anonyymi
Kirjoititkin sen, mikä vaikuttaa olevan ongelmasi ydin
"Pelottaa vain paljon että en voisi olla aina kaikkein paras versio itsestäni ja se vaikuttaisi ratkaisevasti esimerkiksi kumppanin löytymiseen tms."
Vaikutat vaativan itseltäsi tosi paljon, ja etsit jonkinlaista täydellisyyttä. Uskot, että jos et pääse tuohon täydellisyyteen, se voi viedä sinulta mahdollisuuden jopa kumppanin löytymiseen ja aiheuttaa siis jonkinlaisen hylätyksi tulemisen kokemuksen mitä moni saattaa pelätä syvimmällä sisällään.
Tuollaisiin perfektionistisiin ajatuksiin voi liittyä riittämättömyyden tunteet itsestä.
Oikeasti ulkonäöllä kaikkine tuollaisine yksityiskohtine mihin kiinnität huomiota, ei ole niin suurta merkitystä kumppanin valinnassa vaikka tottahan se on, että myös ulkonäköäkin kumppania valitessa katsotaan. Monesti esimerkiksi nuorena tai epävarmana saattaa tuntua, että löytääkseen kumppanin pitäisi olla sitä sun tätä eikä kelpaa sellaisena kuin on. Jos joku hylkäisi sinut jonkun leukaperien takia, niin haluaisitko olla edes tuollaisen ihmisen kanssa?
Yksi tapa katkaista tuollaisia ajatuskulkuja on keskittyä läsnäolevaan hetkeen ja hyväksyä se. Kokeilla mindfulness harjoituksia. Siinä tarkastelet ja seurailet ajatuksiasi kuin hiukan etäältä, neutraalisti niitä tarkastellen. Se on jo hyvä alku, että pystyt kirjoittamaan kokemuksistasi, koska siinä tavallaan tarkasteletkin niitä jo tietyllä tapaa ulkopuolelta.
Pakko-oireisiin voi liittyä ahdistuneisuuden kokemus ja tunne hallinnanmenettämisestä, eli juuri esim. että alkaa tarkkailemaan tuollaisia ajatuksia kuin mitä sinä mietit, kielen asentoa ym pakkomielteisesti. Auttaisiko sinulla se, että keskittyisit vaikkapa sen sijaan, että keskityt tuohon niin vaikka aisteihisi, mitä kuulet tai näet, tai maistat? Jos ahdistaa voit vaikka kokeilla jotain fyysisesti koskettaa jotain esinettä lähelläsi ja tunnustella sitä. Keskittyä siis muuhun kuin noihin pakkoajatuksiin. Sanoa itsellesi mielessäsi rauhoittavia sanoja. Hengittää syvään. Kun sinulle tulee onnistumisen kokemuksia siinä, että pystyt rauhoittamaan itseäsi voi olla että ahdistuneisuuden kokemuksen vähenemisen kautta pakkomielteiset ajatusketjutkin vähenee.
Omaa alitajuntaa voi myös muokata niin, että sanoo itselleen jotain vahvistavia sanoja niitä toistaen ; esim. sinä riität. Yritä miettiä mistä asioista myös itsessäsi pidät tämän kritiikin sijaan. Mistä asioista elämässäsi olet kiitollinen. Sen sijaan että suuntaat huomion johonkin pieneen asiaan josta et esim pidä.
Täydellisyydentavoittelu voi olla tosi raskasta ja haitata elämää. Siitä kannattaa päästä irti ja oppia hyväksymään asioita sellaisena kuin ne on. Se on todella paljon helpommin sanottu kuin tehty. Mutta voin luvata että ihminen on paljon onnellisempi vikojensa kanssa kuin jatkuvasti täydellisyyttä viilaten. Kukaan meistä ei ole täydellinen ja oikeasti täydellisyys voi olla jopa tylsää.- Anonyymi
Sanattomaksi vetää, niin hyvin kyllä kirjoitit ja osasit muodostaa kokonaiskuvan asiasta! Aina miettii että kenelle tämmöisistä asioista nyt edes kehtaa/viitsii puhua. Ehkä se on jokin alitajuntainen tapa joka saattaa olla peräisin juuri jostain lapsuudesta tai nuoruudesta, kun on ollut ulkonäköpaineita ja tarvetta kokea tulevansa hyväksytyksi.
Voivat olla liitännäisiä myös tyyppilisiin ocd -oireisiin joita minulla oli muutama vuosi sitten. Erilaisia pakkotoimintoja ja -ajatuksia. Ja juuri että luo itselleen epärealistisia ns. kauhukuvia tilanteista joihin pelkää joutuvansa sitten jos ei pysty täyttämään perfektionistisesti asioita, niinkuin nyt tässä tapauksessa tuo leukajuttu.
Toisinaan myös deittipuolen jutuissa jne. on tullut tilanteita kun on alkanut liikaa stressaamaan omaa kroppaa ja fyysisiä ominaisuuksia. Miettii että riitänkö tällaisena kuin olen. Ehkä sitä ajan kanssa oppii rakastamaan itseään täysin sellaisena kuin on, varsinkin asioita joihin ei voi itse vaikuttaa. Ja onko silläkään sitten väliä vaikka ei jotain sitten sattuisi miellyttämään, koska eipä se semmoinen itsensä piilottelu ja epävarmuus ainakaan hyödytä parisuhdeasioissa pätkääkään.
Tuntuu että tämmöiset asiat tulee vähän kausittain, ehkä useammin juuri talven pimeimpinä aikoina, joskus myös alkukevät on tällainen. Olisi varmaan tärkeä löytää vaikkapa mielekkäitä harrastuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251888- 127860
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474- 9466
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9439Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395