Ylen aamu-tv:ssä oli tänään aiheena mm. Julia Thurenin tekemä ihmiskoe "Vihan valtatiellä". Hän oli viettänyt kolme päivää erilaisilla keskustelupalstoilla mm. Suomi24:ssä. Koe nähtävissä kokonaan Areenassa. En ole itse vielä katsonut, mutta arvatenkin eräiden tälläkin palstalla ikävästi kirjoittajien olisi syytä tutustua. Tarkoituksella pahaa mieltä toisille ihmisille ei pitäisi tuottaa.
Vihan valtatiellä
Anonyymi
28243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Niin,,nk. suvaitsevat vihaavat meitä tavallisia ihmisiä raivokkaasti. Pitäähän "vieraille" olla kaikki ilmaista!
Mee töihin, sen sijaan että trollaat täällä 24/7.
Pieni on kokemus julialla
en avelisi liikaa päätäni
jos olisi asunut savimajassa Afrikassa muutaman vuoden
Sudanissa niin voisin kuunnella ehkä mitä julialla on sydämellään
siellä mus limi pohjoisesta pisti nurin neh keriä etelässä 50 vuotta
listi eikä juliaa kiinnostanut viha silloin
Kiitos aloittajalle, katsoin Areenasta Julia Thurénin sarjan "Vihan valtatiellä".
Ohjelma koostuu kuudesta lyhytjaksosta, joihin oli koottu erilaisia ”närkästyneitä ja närkästystä herättäviä” nettikirjoituksia. Se on tehty humoristisella otteella, mutta se sisältää teräviä huomioita lähinnä anonyyminä kirjoittavien herjoista ja niiden takana olevista ihmisistä.
Sarja ei ole tieteellinen tutkimus, vaikka siihen on sisällytetty myös tutkimusta netissä vietetyn ajan vaikutuksista ”nörttäilijään”.
Suosittelen katsottavaksi, koska se avartaa ymmärrystä kirjoittajien taustoihin ja ehkä myös omien reagointien suodattamista… lasken kymmeneen, hengitän pari minuuttia syvään, palaan myöhemmin asiaan…
Koska – emmehän ME ole noiden ohjelmassa esiintyvien typerysten kaltaisia!
:) mdx
Just näin. Ei sekoiteta aiheeseen suvakkeja eikä Afrikan savimajoja, vaan katsotaan peiliin ja käyttäydytään somessa ihmisiks.
Mielenosoittajat on aivan "tuppo"-jengiä. He purkavat vihaa yhteiskuntaa vastaan.
Hallitus on yrittänyt pitää kansalaisia hengissä ja estää taloutta romahtamasta
koronan aikana ja hönöt reuhaa, osoittaa mieltä, häiritsee yhteiskuntaa.
Ne eivät edes ymmärrä, että lehdistö/media ei ole mielenosoituksen osapuoli,
vaan ovat kännissä ärhennelleet ja uhkailleet toimittaja ja käyneet käsiksi mikrofoneihin ja vieneet niitä.
Ei pitäisi vihoitella. Tutkimuksen mukaan kyynisyyttä ja vihaa tuntevalla on 2-3 kertainen vaara sairastua muistisairauteen. Miettikääpäs sitä, kun puhutte pahasti!
Entäs ikuiset mielensä pahoittajat ja närkästyjät?
Nehän ovat jo sairaita mieleltään.
Yeap, viisas kommentti. Asioista ja esineistä on sellainen sanonta, että "lika syö ja ruoste raiskaa". Viha tekee samat asiat ihmisen sisällölle, mielelle, psyyken puolelle. - Nm. Kuten muutkin negatiiviset tunteet
Mitenkäs se sinulla,,enpä ole huomannut koskaan muuta kuin negatiivistä sanottavaa sinulta? Tainnut mennä jo nahan alle ilkeily. Pysyväisluontoiseksi mielialaksi sisälläsi.
Lue kommenttisi ja katsele itsesi sisälle. - Nm. Vai poistatko tämänkin
Huomautus: viestejä poistaa vain ja ainoastaan ylläpito, ei keskustelijat. Kiitos kun ymmärrät.
Miksi se ylläpito sitten poistaa sellaisia viestejä, missä ei ole mitään sääntöjen vastaista? Eivätkö ne tunne omia ohjeitaan? - Nm. Metka homma
Sinun typerät kommenttisi kyllä joutavatkin poistoon.
Entä omasi? - Nm. Varsinainen pöljä
T. yrittää puolustella ilkeyksiään. Niistä mielensä pahoittavat ovat sairaita mieleltään.
Ensimmäinen närkästyjä ilmoittautui ...
Teillä "telluilla" tuntuu olevan tarve tärvellä hyvät aloitukset ja keskustelut, vaikka ei ole oikeasti mitään sanomista aiheesta, ei edes aiheen sivusta. Ihan pelkkää ilkeää töksäyttelyä omaksi "huviksenne". Onko hauskaa ja hyvä mieli?
Siinäpä se loistava esimerkki "hyvästä keskustelusta".
Ankeuttajilla on halvat huvit.
"Kahden katujengin välisen vihakierteen toistaiseksi vakavin väkivallanteko tallentui videolle. IS sai haltuunsa videotallenteet, joilla espoolaisjengin jäsen puukottaa räppäri Milan Jaffin johtaman helsinkiläisjengin 18-vuotiasta jäsentä.
Tapahtumia taltioi kolme eri paikoissa sijainnutta valvontakameraa. Lisäksi tilanteesta on yhden paikalla olleen kuvaama lyhyt kännykkävideo.
Veitsenisku osui 18-vuotiasta vasempaan kylkeen. Osuma oli hengenvaarallinen. Isku ulottui keuhkopussiin asti ja vaurioitti myös muita sisäelimiä. Tekijä tuomittiin myöhemmin tapon yrityksestä."
Ketkä mahtaa oikeasti olla niitä "ankeuttajia" ja ketkä ei.
Poliisi varautuu ukomaalaisperäisten aseellisiin hyökkäyksiin Suomessa?
Ja koska sanaakaan ei hiiskuta lienee totta.
Tuohan on arkipäivää naapurimassamme Ruotsissa, miksipä ei siis meilläkin?
Ruotsi on varoittanut Suomea kehityksen suuntauksesta jos maahanmuutto pysyy samanlaisena, mutta Suomen poliitikot eivät tahdo millään uskoa.
Suomen poliitikot osaa ajatella myös, voit luottaa siihen persu.
Ole sinä vain rauhassa eläkkeellä ja anna viisaampien hoitaa asioita.
Maahanmuuton on hoitanut Migri hyvin. Jos sinun ahdistustasi helpottaa,
niin 30 pakolaisturvaa hakenutta on juuri palautettu.
Milloin sinun elämääsi viimeksi pakolainen haittasi ?
Hänen, ja monen muun, haittansa on hänen omien korviensa välissä eikä missään muualla. - Nm. Sisäsyntyinen sotku
Tosinkin tilalle haettiin afgaaneja huomattavasti enemmän. Ja jahka saavat myös sukunsa enkin taas raiskauksia odoteltavissa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9357c606-7dfd-49f8-ae65-b7ec613db4d0
Saattavat olla jopa fiksumpia kuin poliisit.