Lähitulevaisuus näyttää todella vaikealta. Tuotantomäärät eivät voi pysyä tällä tasolla ja kotimainen elintarviketuotanto tulee romahtamaan, jos markkinoita ei saada toimimaan
Kotimaisen ruuan tuotantomäärä uhkaa romahtaa
Anonyymi
1350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sitä saa mitä tilaa....
Eikös olisi aika nostaa tukien määrää esim kaksinkertaiseksi?
Sehän olisi veronmaksajien etu!
Kannatan vahvasti. Sikatilat on jo pahoissa ongelmissa.
Miksi ei viisinkertaiseksi? Tuhotaan Suomen talous kärräämällä kaikki raha maailman kannattamattomimman maatalouspuuhastelun edistämiseen.
Vaivaisella 1,8 miljardilla lähes 15 miljardin eväät! Melkoinen etu veronmaksajille!
Onko törsällä siis tuotantokiintiö jota pitää kolhoosissa tukea? Kolhoosi ja porotokka siirtyy siinä tapauksessa valtion eli kansan omistukseen.
Vienti kuitenkin vain 1.7 miljardia, ja siitäkin iso osa ikääntyvän väestön omaavaan Kiinaan. Talous ei ole törsän vahvin alue.
Ykkösprioriteetti on suomalaisten ruokkiminen.
Toivottavasti viljeltyjen hehtaarien ja eläinten määrä laskee, niin säästetään maataloustuista. Maataloustuethan eivät ole juuri lainkaan sidottu tuotannon määrään.
Vaivaisella 1,8 miljardilla lähes 15 miljardin eväät!
Vientiin vIn 1.7 miljardia euroa. Jos viennistä miinustetaan EU-alue pois, on luku vielä surkeampi.
Suomalaisten ruokinta on toki ykkösenä.
Jos ei ole kysyntää, määrän tuleekin romahtaa.