Työkyvyttömien määrä on yllättäen laskenut

Suomalaisten eläkkeellejääminen on myöhentynyt.
"Tuskin suomalaisten terveydentila on näin paljon kohentunut
sen sijaan hoitovelka on kasvanut koronan aikana,
ei pääse lääkärille", arvelee kehityspäällikkö Jari Kannisto
Eläketurvakeskuksesta.
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4472397
1474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tuo systeemihän toimii aikalailla mielivaltaisesti , ei ole mitään tekemistä välttämättä todellisen tilanteen kanssa , kun hylätään hakemukset niin voidaan rehvastella kuinka tervettä ja onnellista kansaa ollaankaan ja nostaa eläkeikää , on tullu nähtyä ihan livenä kuinka kieroa koko touhu on , en ikinä olisi uskonut moista olevan nykysuomessa , eikä taida kukaan uskoakkaan ennen kuin kokee.

Äänestä

Hallitus politiikka on nyky politiikka, mikä vaihtoehtonona, onko vaihtoehtoja nyky talouspolitikiikalle olemassa, kenen puoluelle antaisi sen.

Nyky taloudeillinen työllisyys onko vaihto ehtoja, se takaa terveydyden huollonkin jatkuvuuden, mikä on seuraavan hallituksen tavoite.

Äänestä

Ihmiset eivät ole koronan takia päässeet kahteen vuoteen lääkärille, että voisivat hoitaa työeläkeasiaansa eteenpäin. Niin arveli Eläketurvakeskuksen henkilö linkissä.
Ei suomalaisten terveys yht'äkkiä ole huomattavasti parantunut.

Äänestä
  • Eläkeputki katkaistiin myös. Joko se vaikuttaa johonkin ?

    Äänestä

Suomessa maailmam paras terveyden huoltoto vasemmiston ansiosta.

Äänestä

Sanna Marinin sankariroolin nuolentakirja on peruutettu kun tauti poistui itsekseen

KUSTANTAJA VETOAA """Hei Innon seuraajat,

Toimittaja Lauri Nurmen kirja Miten Suomi päätti voittaa koronan on poistunut julkaisusuunnitelmastamme. Syy julkaisusuunnitelman muutokseen löytyy maailmanlaajuisen pandemian pitkittyneestä tilanteesta, mikä tekee kirjan saattamisesta loppuun vaikeaa.
10:58 AM · Feb 7, 2022"""

Äänestä

Aloittajalle.
Jos korona on kukistanut osan heikkokuntoisista alle eläkeikäisistä?
Beng

Äänestä
  • Ikääntyneiden+työllisyysaste+on+historian+korkein.Työurat+ovat+pidentyneet+selvästi.Ikääntyneiden,+60-64+vuotiaiden,+työllisyysaste+on+parantunut+lähes+10+%eläkeuudistuksen+jälkeen.Viime+vuonna+se+oli+tilastohistorian+korkein.Muutenkin+työllistymisaste+on+korkealla,+vaikka+oppositio+räksyttää.Kokoomus,+Keskusta+ja+PS+ei+päässeet+millään+toimilla+samaan.Ne+teettivät+ilmaiseksi+hommia/kikyttivät+ja+leikkasivat+lomarahojavaltion+ja+kuntien+työntekijöiltä,+joista+suurin+on+pienipalkkaisia+naisia.Kepulaiset+sairaanhoitajat+mm.+totesivat,+etteivät+ikinä+enää+äänestä+kepua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ikääntyneiden+työllisyysaste+on+historian+korkein.Työurat+ovat+pidentyneet+selvästi.Ikääntyneiden,+60-64+vuotiaiden,+työllisyysaste+on+parantunut+lähes+10+%eläkeuudistuksen+jälkeen.Viime+vuonna+se+oli+tilastohistorian+korkein.Muutenkin+työllistymisaste+on+korkealla,+vaikka+oppositio+räksyttää.Kokoomus,+Keskusta+ja+PS+ei+päässeet+millään+toimilla+samaan.Ne+teettivät+ilmaiseksi+hommia/kikyttivät+ja+leikkasivat+lomarahojavaltion+ja+kuntien+työntekijöiltä,+joista+suurin+on+pienipalkkaisia+naisia.Kepulaiset+sairaanhoitajat+mm.+totesivat,+etteivät+ikinä+enää+äänestä+kepua.

    Voisiko tulla työkyvyttömyyseläkkeelle jäämisen piikki,
    kun (jos?) korona loppuu ja lääkärillekin taas pääsee ?
    Ja ovatko sairaslomat lisääntyneet jos heikkokuntoiset eivät ole päässeet
    eläkkeelle terveyssyistä ?

    Äänestä

Tänään+USAn+inflaatio+uusi+ennätysCPI+posts+7.5%suurin+NELJÄÄNKYMMENEEN+VUOTEENkurssit+lähtevät+voimakkaasti+alaspörssi+on+auki+vielä+tunnintämä+määrää+Suomen+tahdin+myös

Äänestä

Korko pamahti yli 2 prosentin
Huomenna perjantaina tämä näkyy pörssilaskuna Euroopassa
nyt on kyse siite uskaltaa buy the dip
pörssi meni kiinni minuutti sitten

dow alas yli 500 pistetä nasdaq yli 300
huomenna Eurooppa perässä

Äänestä

BBCssä pitkään haastateltavana Bulgarian köyhä kerjäläiset Suomessa kepun Olli Rehn päästi tänne hyväksymällä EU:n jäseneksi Bulgarian

niin Bulgarian pääministeri Petkov, nuori kaveri Harvardissa koulutettu
kun Suomen on hömppätäti Tampereen sossuyliopistosta

Äänestä

Pääministeri Kiril Petkov käy neuvotteluja Kreikan kanssa nyt
Kun Volodja hyökkää Ukrainaan ja kaasun tulo Bulgariaan katkaistaa
Petkov neuvottelee EUssa oikeuden puolen vuoden sisällä kytkeä Bulgaria
Kreikan kaasuverkkoon kaasun ostamistesta muualta kuin Volodjalta
BBCn haastattelu

Äänestä

Opposition kannalta kaikki menee päin mäntyä. Mistä voi enää reuhata ja räksyttää
ja keksiä välikysymyksiä ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomalaisten eläkkeellejääminen on myöhentynyt.
"Tuskin suomalaisten terveydentila on näin paljon kohentunut
sen sijaan hoitovelka on kasvanut koronan aikana,
ei pääse lääkärille", arvelee kehityspäällikkö Jari Kannisto
Eläketurvakeskuksesta.
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4472397

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu