Oletko koskaan luopunut jostain kateuden kohteena olemisen vuoksi?

Anonyymi

Tuli tällainen mielenkiintoinen kysymys kateuden kohteena olemiseen liittyen, että oletteko koskaan luopuneet ympärillä olevien läheisten tai vähemmän läheisten ihmisten kateuden takia jostain, joka on sitä kateutta aiheuttanut? Eli siis ette ole enään jaksaneet kuunnella sitä jatkuvaa kateellista kuittailua ja nälvintää, vaan olette ns uhriutuneet, ja luopuneet siitä kateutta aiheuttavasta asiasta, jos se on vain mahdollista ollut.

Otetaan vaikka esimerkkinä joku lomamatka, tai jokin materiaalinen juttu, johon olet tai olette säästäneet pitkään, ja kun viimein sen saatte, niin alkaa jatkuva kateellinen kuittailu, jolle ei loppua näy. Siinä sitten sen uuvuttamana peruutattekin lomamatkan, tai myyt kateutta aiheuttavan hankinnan pois. Tai jos voitat rahaa, ja luovutatkin voittorahat vaikka hyväntekeväisyyteen, kun se aiheuttaa liian paljon kateutta. Nämähän ovat vain yksiä esimerkkejä, kun tapauksia ja kateuden syitähän voi olla hyvin monenlaisia muitakin. Onhan se aika marttyyrimaista luopua jostain kateuden takia, mutta tiedän että jotkut ovat voineet niinkin tehdä, säästääkseen itseään ja välejään läheisiin tai vähemmän läheisiin ihmisiin.

22

2844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti kukaan kateuden kohde ei tollasta tee. Ongelma on kateellisessa ihmisessä, ja jos sellainen henkilö ei suostu menemään hoitoon, niin sitten välit vaan poikki.

      Sitä paitsi, en usko että kateellinen olisi sen tyytyväisempi vaikka hänessä kateutta herättänyt lomamatka peruttaisiinkin. Kateellinen tuntee aina vaan tarvetta etsiä uusia vikoja ja valittamisen aiheita kateuden kohteesta, oikeuttaakseen vihanpitoaan, ja jos lomamatka perutaan niin sitten pitäisi sen lisäksi jatkuvasti alentaa ja vähätellä itseään eri tavoin jotta kateellinen tuntisi olonsa paremmaksi (ja sekään tuskin edes auttaisi).

    • Anonyymi

      Vain unelmista ja tavoitteistani.

      • Anonyymi

        Näin olen itsekin monesti tehnyt, tajunnut vaan että pässit saa silloin haluamansa ja nauttivat kun ovat sinua ”parempia”. Olen alkanut ottamaan takaisin kruunuani joka minulle kuuluu välittämättä ketkä tulee jalkoihin tallotuksi matkallani.


    • Anonyymi

      Ainahan sitä voi sanoa että lahjoitti rahansa vaikka pitäisikin ne.

      Ja tuollaisia ihmisiä en elämässäni pitäisi.

    • Anonyymi

      En ole. Minä olen ollut aina se, joka on jättänyt, kauan kestäneessä toimimattomassa parisuhteessa ja kahdessa uudessa yrityksessä, koska en kokenut heitä sopiviksi.

    • Anonyymi

      En koskaan luopuisi. Hankkisin vain lisää kyseisiä asioita.

      Siinähän se aito ystävyys ja välittäminen punnittaisiin.

      Ja jos joku kuittailisi minulle jostain kateutta aiheuttavasta asiasta, mikä olisikaan herkullisempaa kuin kysyä: ”Pystyisitkö itse samaan?”

      🦄

      • Anonyymi

        Siinä tuo. Kukaan hyvä sydäminen ei ajattele noin.


      • Anonyymi

        No miten siinä kävikään


    • Anonyymi

      Oli sitten kateutta tai sääliä tai mitä nyt vaan, mutta monesti olen väistellyt oikeaa koukkua.
      Ihmiset on monimutkaisia komponentteja.
      Olen elämän varrella huomannut että kun jotkut jaksaa kuittailla toisille vaikka oma elämä niin upeaa ja mahtavaa ja isketään koukkua vähempi osaisille. Siis miksi ihmeessä.

    • Anonyymi

      En aio luopua mistään, joka aiheuttaa muissa kateutta. Miksi pitäisi. Kateelliset pysykööt vihreinä!

      • Anonyymi

        Entäpä jos kateellinen ihminen alkasjuoruta ja valehdella kohteestaan ja alkais tehdä ruumiillista väkivaltaa kavereineen? Olen joutunut luopumaan kaikesta, ei ole enää mitään, ei mitään... saa nähdä kauanko tätä enää jaksaa..........


      • Anonyymi

        Eikö luopuminen olisi rangaistus tuollaisille ihmisille?


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen kysymys, näin jos miettii.
      Ihmisillä on taipumus olla hyvillään jos jollain menee huonosti ja silloinkin syyllistetään.
      Nyt ajattelen jos itse kylvää miksei sitä vois myös niittää.

    • Anonyymi

      Kateelliset pitää vain jättää pois omasta elämästä kokonaan. Siinä kaikki.

      • Anonyymi

        Totta, muuta neuvoa ei tarvita.


    • Anonyymi

      en luovu mistään kateuden vuoksi,koska olen itse ansainnut oman taloudellisen
      tilanteeni .kobbvalla työllä ja voittamisella .Massan mukana ja yleisen mielipiteen
      mukana kulkeminen on elämän hukkaamista ja yksilön arvon a lentamista.
      nimimerkki elämäniloinen leskirrouva

      • Anonyymi

        Tarkoitit olevasi vissiin läskirouva.
        Pienoinen virhe.


    • Anonyymi

      Miehen annoin pois. Kaverille ei löytynyt yhtä pätevää.

    • Anonyymi

      En ikinä.

    • Anonyymi

      En kateuden takia, mutta muista syistä on joutunut luopumaan liiankin monista asioista ja juurikin niistä tärkeimmistä, mitä elämässäni oli.

      Nyt suuntana saada menetetyt asiat takaisin.

    • Anonyymi

      Semmoiset ihmiset ei koskaan tule läheisiksi.

    • Anonyymi

      Elän omaa elämää. Kateelliset voivat seurata sivusta, jos haluavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe