Kuinka saa wifin toimimaan Androidissa?

Anonyymi

Vai saako ollenkaan? Lenovo M10 tabletissa Wifi takkuaa jatkuvasti, on pitkät ajat poikki ja sitten palaa hetkeksi. Samalla sohvalla istuvalla emännällä on Lenovo miix320 W10 tabletti ja siinä Wifi toimii loistavasti.

Ainoa selitys tuolle takkuilulle lienee se että Android on kehitetty jostakin vtun Linux-kurttauksesta. Eihän sillä ole mitään edellytyksiä edes toiakaan.

13

265

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanki kunnon puhelin ja katso netistä ohjeet Wifin käyttöön.

      • Anonyymi

        🚨🚨🚑 hoitoa tarvitaan kiireellisesti


      • Anonyymi

        Jos satuit huomaamaan, kyse tabletista ja tuo M10 on se Android tabletti. Puhelimesta en maininnut sanallakaan, siinä netti pelaa puhelinliittymän kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos satuit huomaamaan, kyse tabletista ja tuo M10 on se Android tabletti. Puhelimesta en maininnut sanallakaan, siinä netti pelaa puhelinliittymän kautta.

        Kaikkea ei aina huomaa
        " ja katso netistä ohjeet Wifin käyttöön."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        🚨🚨🚑 hoitoa tarvitaan kiireellisesti

        Kunta järjestää sitä sinulle.


    • Anonyymi

      Mitä paskaa nyt oikein jauhat? Eiköhän vika ole ihan omassa laitteessasi tai omassa wi-fi -verkossasi. Androidissa wi-fi toimii hienosti, itsekin käytän sitä jokaikinen päivä. Ja mitä tulee Linuxiin niin paljon paremmin siinä tuntuu Wi-fi toimivan kuin Windowsissa. Winddowsissa wi-fi pätkii itselläni samalla koneella kun taas Linuxissa se toimii hienosti, ja molemmat käyttikset on siis samalla läppärillä. Androidilla ei kyllä ole mitään muuta tekemistä Linuxin kanssa kuin se, että Android käyttää Linuxin käyttöjärjestelmäydintä ja joitakin matalimman tason kirjastoja. Kaikki muu Androidissa on sille itselleen kehitettyä Java -softaa. Jos oikeasti Linuxia käyttävän älypuhelimen haluaa niin suomalaisen Jollan kehittämä Sailfish on oikeasti Linux -tyyppinen käyttöjärjestelmä ja sen oi ostaa Jollan kaupasta. Sailfishin voi asentaa Sonyn Android -älypuhelimiin Androidin tilalle. Eli Sonyn älypuhelimissa Androidin voi korvata Sailfishillä jollon älypuhelimesta tulee oikeasti Linuxia ajava älypuhelin. Sailfish osaa muuten ajaa myös Android -sovelluksia, joten se ei ole esteenä jos haluaa käyttää jotain Android -sovellusta. Sailfish osaa siis ajaa sekä sille itselleen tehtyjä soelluksia että Android -sovelluksia.

    • Anonyymi

      Et vain osaa. Itselläni ainakin Wi-fi toimii loistavasti Androidissa. Niin ja muuten, kukaan täysijärkinen ei enää käytä Windowsia puheimessa tai tabletissa.

    • Anonyymi

      Microsoft on kahteen kertaan yrittänyt tuoda Windowsia mobiililaitteisiin: Windows Mobile ja Windows Phone. Kummallakin kerralla lopputulos on ollut täyttä roskaa ja yritys on flopannut furkeasti. Windowsilla ei ole mitään tulevaisuutta mobiililaitteissa. Android ja Linux taas dominoivat mobiililaitteita täysin. iPhonen käyttis on muuten sekin Unix -tyyppinen. Windowsilla ei ole kertakaikkiaan mitään jakoa mobiililaitteissa eikä tule olemaan.

      • Anonyymi

        Vaan kun Windows-tabletti pyyhkii pöydän Android-tabletilla mennen tullen. Ja tämän sanon kokemuksen tuomalla syvällä rintaäänellä. 2 laitetta samassa Wifi verkossa ja käyttöpaikka sama.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaan kun Windows-tabletti pyyhkii pöydän Android-tabletilla mennen tullen. Ja tämän sanon kokemuksen tuomalla syvällä rintaäänellä. 2 laitetta samassa Wifi verkossa ja käyttöpaikka sama.

        Microsoft jakoi ilmaiseksi Windows 10:ä pieniin tabletteihin ja hoiti etteivät ne toimineet kuin pari kolme vuotta mammutoimalla käyttistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Microsoft jakoi ilmaiseksi Windows 10:ä pieniin tabletteihin ja hoiti etteivät ne toimineet kuin pari kolme vuotta mammutoimalla käyttistä.

        Tuossa miix 320 tabletissa oli Windows 10 ostettaessa ja on toiminut täysin moitteettomasti, toisin kuin tuo maailmanlopun Android-härpäke joka hukkaa wifi-verkon ja jumittelee jatkuvasti.


    • Anonyymi

      Oisko lenovollasi jokin virus? Mitä olet asennellut siihen? Tuleeko pop-up mainoksia? Itselläni näin kävi ja Lenovon A3 tukki tällöin koko wifi-verkon eikä sillä saanut tehtyä mitään. Ainoa mikä auttoi, oli asentaa käyttöjärjestelmä uusiksi.

    • Anonyymi

      ?? Ei Androdissa ole sellaista. TAi sen saa lisälaitteena.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe