Katselemme toisiamme. Tiedämme molemmat mitä tunnen sinua kohtaan. Sinä katsot vienosti hymyillen takaisin. Et sano sitä ääneen, mutta tiedän sen. Olen sinusta hiukan hölmö, kun vain kiertelen sinua. Tiedät että tilanteen vuoksi en voi suoraan tulla lähellesi, vaikka sitä niin haluankin. Olisimmepa kahden jossain muualla.
Kun seuraavan kerran nähdään, sanotaan se ääneen: Sukeltaja tarvii meren elääkseen, ja meri tarvii sukeltajan salaisuudekseen pinnan alle.
Ota sukeltajasi syleilyysi, niin sukeltajasi puhaltaa kuplia kutittaen elkääsi. Vain nähdäkseen kauniin hymysi, kuullakseen naurusi. Hyväilläkseen pintaasi kuin tuulenväre aallonharja.
-Se oranssipipoinen tummien vesien sukeltajasi-
Kun seuraavan kerran nähdään, sanotaan se ääneen: Sukeltaja tarvii meren elääkseen, ja meri tarvii sukeltajan salaisuudekseen pinnan alle.
Ota sukeltajasi syleilyysi, niin sukeltajasi puhaltaa kuplia kutittaen elkääsi. Vain nähdäkseen kauniin hymysi, kuullakseen naurusi. Hyväilläkseen pintaasi kuin tuulenväre aallonharja.
-Se oranssipipoinen tummien vesien sukeltajasi-
Vastaukset 46
Vanhimmat
Minä sulan sanoistasi, "Jacques"...
Kunpa hänkin tekisi niin. Sulaisi lämpöiseksi mereksi ympäröiden sukeltajan huomaansa.
"J.C." oranssipipoinen mentaalisukeltaja
Sukeltiko se pipo päässä?
Ei. Vain pinnalla päässä se tuttu oranssi pipo.
Minä sukellan sisäiseen mereeni pipo päässä. Siellä se ei kastu.
"J.C."
Mentäisiinkö vain kahdestaan puhaltelemaan kuplia, ja unohdetaan kaikki muu?
Heti kun jää sulaa ja vesi lämpenee.
Tai sitten ammeessa, kynttilöiden loisteessa?
"J.C."
Veden lämpeämiseen on niin pitkä aika, että laske kylpyvesi valmiiksi
Mene yksin, en tarvi tollasta kiusaajaaja manipuloijaa. Lopetatuo paskan jauhaminen, ei mitään järkee......!
Suomineidon vyötärölle sukeltamaan. (Sijainti)
Liquid metal... sulaa metallia..
Siihen mereen en sukeltaisi. Joko se polttaa kaiken kuin laava tai on myrkyllistä elohopeaa. Hän on lämmin, kuuma ja polttava. Ehkä aavistuksen vaarallinenkin, muttei myrkyllinen. Aavistuksen arveluttava riski, mutta niin saamarin houkuttava sellainen.
Missä katsellaan?
Länsirannikon pohjoisosassa.
Työpaikalla.
"J.C."
Jaska, Jacques. Originaalin pipo ei ollut oranssi vaan punainen.
Oranssinpunainen minusta ehkä. Omani on huomio- oranssi😊.
"J.C."
Sukelsin mieleni korallimereen lämpimän veden syleilyyn.
Pinkkeinä hehkuvien korallien loisteessa hämmästelin kuinka meri voi tuntua niin upealta. Samalla tavalla mietin aina häntä katsoessani. Miten joku saa jokaisella kerralla ajan pysähtymään ja mielen pyyhkiytymään kuin olisin meren salaisuuksien äärellä?
Puhaltelin hiljaa regulaattoriin päästäen huokauksen kuplina kohti pintaa. Olisipa hän täällä, puhaltaisimme yhdessä kuplia veteen katsellemme toisiamme maskin löoi
...maskin läpi, kuin astronautit toisessa ulottuvuudessa.
Olisiko se lopulta meidän yhteinen ulottuvuus?
"J.C.", sukeltaja syviltä vesiltä
Sinä taidat Jaska olla seikkailija, joka elää jännittävistä elämyksistä? Syvänmeren sukellusta ynnä muuta. Oletko hypännyt benjihypyn?
Sisäinen seikkailija olen enemmänkin. En arkajalka, vaan erilaisten olosuhteiden pakosta on jäänyt isommat seikkailut väliin. Benjihyppy on kyllä tekemättä. Ensi kesänä ehkä voisin hoitaa sen pois do-to- listalta.
Pitäisi lisätä myös tämä sille listalle: Paljasta lopultakin kaikki tunteesi hänelle, muutamassa erässä.
Tuli vastauksena joko itkupotkuraivarit tai suukkoja, onpahan sitten kerrottu.
"J.C." tai tutummin Jaska J.
Vaikutat kiehtovalta ihmiseltä. Toivotaan, että rohkeutesi riittää. Molempiin. :)
Toivon sinulle ja hänelle kaikkea hyvää. Ehkä vielä saatte toisenne. ;)
Jaska, tummalle Tellulle vai Pipsallekko, sille gingerillekkö, viestisi laitat? Kummasta pidät enemmän: kiusoittelevista pisamista seinille kiipeilevästä vai sielun syövereihin mietiskelevältä pohdiskelijasta?
Hänessä taitaa olla molempia, sekä Tellua että Pipsaa.
Ei ole oikea ginger ollut koskaan, ehkä yrittänyt piilottaa todellista blondiuttaan sävyjen alle? Jaska on aina ollut enempi vaaleiden perään, vaikka punapäissä onkin tiettyä sähäkkyyttä, hyvässä ja pahassa.
Hänessä on myös syvällistä pohdiskelijaa, jonka kanssa haluaisin istua laiturin nokalla juttelemassa kiireettöminä kesäauringon iltaruskoa katsellen. Se kiusoittelija löytyy hänestä myös. Harmi kyllä sitä puolta en ole itse saanut kokea, vain sivusta sen nähnyt. Ehkä seison väärällä puolella aitaa?
Sukeltelija- Jacques, tai tutummin Jaska
Kyllä sinä Jaska vielä punapääsi saat, puhut sen vaa pyörryksiin.
Toivotaan. Jos saisin sanottua edes puolet kaikista tunnelmista mitä olen kirjoitellut, vaatisi sekin jo parin tunnin keskustelun. Aika näyttää miten Jaskan käy.
Sukeltelin pinkkien korallien seasta syvemmälle tummempiin vesiin, jotka muuttuivat samalla kylmemmiksi. Kolkko hämärä ympäröi miestä kuin yrittäen pelotella tunkeilijan takaisin pinnalle. Hiljaisuus oli täydellistä. Ei pienintäkään ääntä, ei edes kaikua koputtelusta uponneen aluksen ruosteiseen kylkeen. Kylmä virtaus tuntui syvällä sydämessä asti pistäen miehen miettimään miksi oli täällä. Pinnan suunnasta kajasti turkoosi valo houkuttaen ylös lämpimämpiin vesiin.
Hiljalleen mies potki itseään pintaa kohti. Ja vilkaisi alaspäin kohti tummempiin vesiin katoavaa alusta. Ehkä se vielä nousisi pintaan. Yhteisestä toiveesta, yhteistyöllä.
Jacques
Kuvaile nainen jonka vuoksi sulketelet? Näette joka arkipäivä? Jaska ja monien muiden nimien mies, osaat kyllä kirjoittaa, mutta osaatko tunteita oikeasti näyttää. Seurannut sivusta aloituksiasi ja vaikka kohde tässä ilmeisesti vaihtunut välissä (?) niin yksi asia kaikissa on yhteinen, homma ei etene. Vaikka etenisikin hänen kanssaa toivoisin että jatkat kirjoittelua, näitä on mieluisa lukea, toisaaltaan toivon puolestasi että pääset pois palstalta kokonaan :)
Ei ole Jaskan tai Jacques'n kohde muuttunut mihinkään. Jaskan Punatukkainen on oikeasti ristiverinen blondi, joka vaihtaa hiusten väriä aika ajoin. Hänet olen jo aiemmin kuvaillut, mutta tässä strategiset mitat: Pituus 160-165cm, paino 55-60kg, ikä 30-35v(tiedän iän kyllä tarkalleen), silmät ruskeat, hiukset tummaksi värjätyt sävyn vaihdellessa. Tarkemmin en palstalla ketään kuvaile, pysytään paremmin nyymeinä.
On hiukan kompleksinen suhde häneen, siksi tunteiden näyttäminen on jäänyt parin vuoden taakse. Tietää hän niistä edelleen, mutta haluaako ikinä ottaa tarkemmin selvää? Koska sitä ja koska tätä. Maailma on monimutkaisempi palstan ulkopuolella.
Jacques, se sukeltelija
Epäasiallista anonyymien viestien tulkitsemista.
Jos välillä on epäselvää kirjoitusteni kohteesta, se on tarkoituskin. Ettei joku puolituttu pääsee liian hyvin jyvälle kuka kirjoittaa kenestäkin tai kenellekin.
Hän tietää niccini, tunnistaa tekstini ja niistä itsensä, jos jaksaa palstaa selailla. Muille onkin hyvä jättää vain sumea jälki, saa spekuloida mutta varmaksi ei voi tietää.
J.C.
Palstalla varmaan ihan kannattavaa. Tuli sellainen pieni ahaa elämys mutta se oli väärä. Jatka toki kirjoittelua. Hän tietää että kirjoitat täällä ja millä nimellä? :) t. En ole nappisilmä
Ahaa- elämykset palstalla vie yleensä vikaan.
Hän tietää minun kirjoittelevan täällä, vaikka en sitä suoraan ole myöntänyt. Tietää myös Jaska Jokusen ja 1-2 muuta allekirjoitusta, joita olen käyttänyt. Ei ole suoraan kysynyt " Kirjoititko sinä illalla S24 Tunteet- palstalle aloituksen X allekirjoituksella Jaska, Jacques tai jokin muu?" Jos kysyisi, vastaisin kyllä.
Et ole nappisilmä, eli siniharmaat kuten tällä sukeltelijallakin?
Jacques
On, hyvin monta kertaa. Varmasti riesaksi asti...
Jacques
Minä kuulin hänet tänään, mutta en nähnyt.
Jacques
Siis kuullut sinun puhuvan vai sanat jaska jokunen?
Minun puhuvan hänelle itse. Jaskan sanat on niitä, mitä en ole voinut sanoa hänelle tilaisuuden puutteen vuoksi.
Jacques
Eilen puhuitte puhelimessa?
Kyllä. Puhelimessa pienen hetken.
Jacques
Onhan se sääli, että aina pitää se uusi nainen etsiä sielt työpaikalta.
Missä tarinoissa kuvittelet eläväsi? Oletko mielestäsi moraaliton?
Oon valmis
Sano se kun näemme. Hänelle se olisi helppoa...
Jacques
Näet hänet joka arkipäivänä? Tämän hetken väri on punainen.
Näen. Tai nyt en ole nähnyt hetkeen, sattumien summan vuoksi. Väri oli kylläkin viimeksi jokin mustanpunertava. Ei hehkuvan punainen. Mies ei osaa tuon paremmin kuvailla, ilman värikarttaa. Autoni värikoodin tiedän kyllä, mutta en hiusvärien.
Jacques
Sukeltaja nousi merestä, otti maskin naamaltaan ja veti keuhkonsa täyteen raikasta ilmaa. Aurinko paistoi taivaalta lämmittäen mustan märkäpuvun selkää. Olo oli seesteinen, aivan kuin tämän päiväisen puhelun aikana. Voisin kuunnella häntä vaikka kuinka paljon. Sydämellä tietysti.
J.C.
Pinnan alla oli vielä hämärää. Aamun aurinko ei loistanut täydellä terällä, eikä pintavedessä tuntunut lämpimiä aallonpoikiasia. Sellaisia kevyesti liplattavia pieniä väreitä jotka tekivät merenpinnasta elävän. Sukeltaja piti väreistä, veden pinnalla tai sisimmässään. Ja eräs nainen teki lämpimiä väreitä häneen vain olemalla, käsivarren mitan päässä.
Kaipaus, se alkoi pieninä väreinä ja kasvoi aallokoksi. Sen synnyttävä salaperäinen tuuli ei silti laantunut koskaan. Se puhalsi naisesta miehen suuntaan, olipa hän edessä, takana, oikealla tai vasemmalla. Mies aisti hänen läsnäolonsa aina, lämpimänä sisäisenä tuulenvireenä.
Se rauhoitti mieltä, mutta samalla tehden olosta levottoman, hyvällä tavalla. Pitäisi tehdä asialle jotain.
Jacques
Tuuli. Luonnonvoima, joka puhaltaa jos on puhaltaakseen.
Tuuli voi olla kylmä ja kolkko, tai sitten lämmin ja lempeä.
Hänen tuulensa on kuin pasaati, jonka matkassa kiertäisin maailman, tuntematta kylmyyttä. Kierretään se vielä kerran yhdessä, lämpimän auringon loistaessa.
-Jaska-