https://www.tivi.fi/uutiset/tv/e4c2ea5a-ce05-4fb9-bdd6-6c3187c06381?ref=ampparit:54aa
Kevin Kish Kalifornian kansalaisoikeusvirastosta sanoo lausunnossaan, että virasto on vastaanottanut satoja valituksia Teslan työntekijöiltä.
”Löysimme todisteita siitä, että Teslan Fremontin tehdas on etnisesti jaoteltu työpaikka, jossa mustat työntekijät joutuvat rasististen herjojen kohteeksi ja heidän syrjimisensä työtehtävissä, kurinpidossa, palkassa sekä ylennyksissä luo vihamielisen työympäristön”, Kish kuvaili.
Oikeuskanteen mukaan valituksia on kertynyt miltei vuosikymmenen ajalta. Tapaus on tuorein Teslaan viime vuosina kohdistuneista rasismisyytöksistä. Viime vuonna Teslan entinen työntekijä Owen Diaz sai oikeudessa 136,9 miljoonan korvaukset, kun hänen todettiin joutuneen työpaikallaan vihamielisyyden kohteeksi etnisen taustansa vuoksi.
Tesla oikeuteen rajuista rasismisyytöksistä
Anonyymi
1
60
Vastaukset
- Anonyymi
Kas kas, muutkin haluavat apajille, kun yksi sai hyvät rahat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103