Yleisesti ottaen lähtisin kysymään mikä on tämän koko portaalin funktio tänä päivänä? Olisiko uudistukselle olemassa jo sosiaalinen tilaus? Vai pitävätkö mainostajat korkeista kävijämääristä? Sisällöstä viis, kunhan klikkauksia tulee riittävästi ja kontaktihinnat pysyvät alhaisina. Osumatarkkuus ja kohderyhmä tosin on helpollakin matematiikalla laskettuna kokolailla päin karjalan mäntyä.
Kun pöyhitään, pöyhitään sitten kunnolla.
Strategiasuunnittelijoille olisi tässä melkoinen savotta edessä.
Vähemmästäkin kritiikistä on portaaleja alasajettu.
Kun pöyhitään, pöyhitään sitten kunnolla.
Strategiasuunnittelijoille olisi tässä melkoinen savotta edessä.
Vähemmästäkin kritiikistä on portaaleja alasajettu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taitaapi portaalin funktiona olla sätin ja keskustelujen tarjoaminen laajalle asiakaspiirille.
Omaa sisältöä suomi ei erityisemmin olekkaan koskaan tarjonnut mutta pulinaboxina tämä on hyvä. Siis asiakasmäärä on todella suuri ollut aina ja kasvaa vaan.
Alun perin tämä oli aikalailla keski-ikä painotteinen noin asiakas profiilinsa puolesta mutta yrityskauppojen myötä asiakkaiden keski-ikää on laskettu reippaasti mikä kyllä näkyy mainostajien ja mainosten myynnissäkin. Aika hauska oli tuo musta magia.... ei edes valmistajaa mainittu mutta makkaraa pitäisi ostaa jos sitä olisi jossain myynnissä :))))
Ite tykkään että tällä portaalilla on aika hyvä kävijämäärä ja selkeästi ruotsalaisomistukseen siirtyminen on tuonut mukanaan tiettyä "nuorekkuutta" ja muutenkin inniovatiivisenpaa otetta ylläpitoon.
Eniro on iso paja. keskittynyt liiketoiminnaltaan enenpi hakupalveluihin ja vaikkapa nyt puhelin luetteloihin. Listautunut myös ruotsin pörssiin ja onhan noita duunareitakin viitisen tuhatta. http://www.eniro.com/default.aspx?id=2873
Eli ei mun mielestä tässä portaalissa ole sellaisia puutteita mitä oli vaikkapa rytsölöitten hommeleissa kun tämä perustuu yhteen internetin ja yleisimminkin erilaisten ihmisten suosimien keskustelufoorumien perusaatteen kanssa. Kas kun ihmisille annetaan paikka missä jaaritella ja riidellä julkisesti niin asiakkaita kyllä riittää.:)))
Sitäpaitsi suomi24.fi ei taida olla nykyisin eniron aikana yrityksen kantava voima tai kulma kivi. Eli kassavirtaa tahkotaan muilla sektoreilla. Portaalin olemassaolo ei maksa paljoakaan mutta tuntuupa noita mainostajia ja tuloja tätäkin kautta tulevan.
Ei tätä alasajeta, mutta uskon että nuorennusleikkausta asiakaskunnan nuorentuessa kyllä on tulossa :)
pitää mennä ottaan pari asperiinia... ois hommia huomenna :)
mutta proxy error :))))))
aPseriinit auttaa ... :-)
sexy errrrror ;-)