on tänä talvena kyllä paikoin hoidettu jalankulkuväylien auraaminen.
Mistä tämä johtuu? Onko uuden sukupolven kasvukeskuksen visiointi niin kalliissa vaiheessa, ettei normaaleja kunnan töitä enää haluta hoitaa? Pitää saada rahaa säästettyä uusiin projekteihin?
Väylä, joka on aurattu sellaisella terällä että pinta on isoa mukuraa. Tarkoituksena ilmeisesti estää peilijään syntyminen, mutta ei siinä mukurallakaan pysty kävelemään.
Peilijäässä pätkä koko talven, hiekoitusta ei kertaakaan. No, eipä tarvitse keväällä niitä hiekkoja käydä pesemässä poiskaan.
Alikulkutunneliin johtava reitti auraamatta ja peilijäässä. Mennään sitten mieluummin tien yli kuin ali, vilkasliikenteinen tie tosin.
Talvi on ollut varsin epävakaa, sataa vettä väliin, jäätyy, tulee lunta, räntää, vettä, jäätyy taas...
Resursseja on leikattu, mutta millä syyllä. Vainioko säästää, mutta toisaalta sitten rakennellaan Hahdenniemen vesiliikuntapuistoja... Mitähän siitäkin tulee! Huusseja sitten myös sinne, ettei porukat pasko puskiin... En tosin itse sinne meinaa mennä lainkaan, mutta aiemmilta kesiltä kyllä nähty, se puskissa kökkiminen.
On siinä ja, telakkaa vastapäätä ja ison venesataman nurkkaan uimaranta. Merellinen Raisio!
Harvinaisen huonosti
13
120
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki on sulla huonosti. Terveyskeskuksesta saa apua. Rohkeasti.
- Anonyymi
Kylläpäs olikin älykkäänoloinen neuvo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kylläpäs olikin älykkäänoloinen neuvo.
Tuo älypää on vakiohäirikkö! Lisäksi vähän tyhmä, sillä mitenkäs se terveyskeskus liittyy tienhoitoon. Ja toisaalta, miten tämä tyyppi voi tietää, ollaanko oikeasti edes Raisiossa asuva, jolloin tietty tk-asiakkuus olisi jossain muulla jos ei Raisiossa asuttaisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo älypää on vakiohäirikkö! Lisäksi vähän tyhmä, sillä mitenkäs se terveyskeskus liittyy tienhoitoon. Ja toisaalta, miten tämä tyyppi voi tietää, ollaanko oikeasti edes Raisiossa asuva, jolloin tietty tk-asiakkuus olisi jossain muulla jos ei Raisiossa asuttaisi.
Joo, tyhmyys paistaa läpi vahvana.
- Anonyymi
Kaupunki on kilpailuttanut tien hoidon, ja halvin tarjous voitti. Voittaja oletti, että tulee leuto talvi, eikä sillä ole mitään mahdollisuuksia pitää tiestöä kunnossa. Halvin ei välttämättä ole paras,eikä tiet ole olleet näin huonosti hoidettu viimeiseen viiteenkymmeneen vuoteen.
- Anonyymi
ELY:n hoitama Raisiontie murenemassa käsiin. Syviä teräväreunaisia kuoppia, valtavia vesilammikoita. En ymmärrä miksi tietä ei korjattu viime vuonna. Vilkas liikenne ja tiheästi liikennöity Föli-linja (6,7,7A). Tielle tuotu kuoppaliikennemerkki eli montuissa rikoutuneista renkaista ja vanteista turha pyytää korvausta.
- Anonyymi
"Kaupunki on kilpailuttanut tien hoidon" ...? Siis MIKÄ? Raision pitäjästä on pitkä matka KAUPUNKIIN!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kaupunki on kilpailuttanut tien hoidon" ...? Siis MIKÄ? Raision pitäjästä on pitkä matka KAUPUNKIIN!
Raisio erottamassa infralautakuntansa – Perussuomalaiset tyytymätön edustajaansa
Tuo yllä oleva otsikko TS:n nettilehdessä, ja varsinaisen jutun pääsevät lukemaan TS:n tilaajat.
Raision kaupungin sivuilta seuraava teksti:
Infralautakunta vastaa katujen ja yleisten alueiden sekä toimitilojen suunnittelusta, toteutuksesta ja hoidosta. Infralautakunta valmistelee ja koordinoi toimitilojen järjestämiseen, toteutukseen ja hoitoon liittyvät tehtävät sekä ruokapalveluihin liittyvät asiat.
No, ps:laisen lautakunnan jäsenen valtuustoryhmältään saama epäluottamuslause on sitten syystä tai toisesta.
HYVÄ RAISIO! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kaupunki on kilpailuttanut tien hoidon" ...? Siis MIKÄ? Raision pitäjästä on pitkä matka KAUPUNKIIN!
Raisio (ruots. Reso) on Suomen kaupunki, joka sijaitsee Varsinais-Suomen maakunnassa. Kunnassa asuu 24 818 ihmistä.
- Anonyymi
Ainakin naantalin puolelle oli laitetty irtomursketta joka tietysti leviää asfaltille. Siinä meneekin sitten tuulilasit kun irtomuskeista kimpoaa vähän isompi murskeenpala.
- Anonyymi
Ei haittaa ELY:ä, ehkä 3-4 vuoden kuluttua uutta pintaa tielle. Eilen oli tieltä sohjot aurattu kevyenliikenteenväylälle. Auraajalta täydellistä perseilyä.
- Anonyymi
Vihreä siirtymä Suomessa: Maria Ohisalon aviomiehen energiayhtiölle 73,2 miljoonaa veronmaksajien rahaa – Tuloutettiin osinkoina lähipiirille
- Anonyymi
Raisio ilmeisesti lopettanut hiekoittamisen kokonaan. Pikkutiet ja kevyenliikenteenväylät peilijäässä ja ei hiekan muruakaan. Tähänkö Raisiossa tultu talvikunnossapidossa? Eletään vasta helmikuun puolta väliä ja rahat loppu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.31812445Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko523605- 843212
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1302986- 1032938
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam692682Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1582588Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752499Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu21537Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151518