Liian pieni karateen?

Anonyymi

Olen mies ja olen vain 175cm ja 70 kiloinen. Katselin hieman harrastajia ja kaikki oli noin 185 ja sellaisia lihaksikkaita. Olen aina halunnut aloittaa mutta en tiedä kun olen tällainen rääpäle.

7

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ole yhtään liian pieni minkään ikäisenä.Missä paikkakunta asutkin? Missä siellä lajin seura? Katso alkeiskursin aloitus ,samalla on ilmainen näytös: Joloin näet on ihan kaiken ikäisiä,kokoisia,pitusia,eri sukupuolta olevia ihmisiä aloittamassa lajin harrastus.Painolla ja pitudella ei iällä ole mitään tekemistä.Kuten ei muissakan kampailulajeissa.

    • Anonyymi

      Kyllähän jos sä meet tappelee tuon kokoisena oikean miehen kanssa niin saat pataas aika tavalla.

    • Anonyymi

      Anna mennä vaan, Bruce Lee oli vielä pienempi.

    • Anonyymi

      Pienet miehet ovat karatessa paljon nopeampia.
      Olen isokoinen 198cm ja painoa 150 kg karatea harrastanut 6 vuotta ja ruskea vyö.
      Häviän aina pistesparrissa 60 kiloisille kun puikko tulee niin nopeasti sisään.
      Kontaktiottelussa toki pyyhkisin lattiaa pienemmillä,olen itse ns syntymävahva kun penkissä menee 120 kiloa ilman kovempaa penkkitreeniä.
      Karate on hieno laji,lyönnit,potkut,katat,ottelut ja toimii.

    • Anonyymi

      Et ole mies. Olet rimpula.
      Häviät todennäköisesti myös naisille karatessa. Eikä karate ole mikään hyvä laji.
      Karate taidoilla ei tee mitään eikä lajista ole mitään hyötyä mihinkään.

    • Anonyymi

      Suosittelen aloittamaan judon, sillä siinä lajissa tuollainen pituus on juuri hyvä. Liika pituus tekee kierähdykset ja kaatumiset raskaiksi ja kuluttaviksi. Perinteinen karate on täyttä humpuukia eikä niitä koreografisia liikkeitä voi käyttä tappalussa.

      Judo on sen sijaan aidosti toimiva itsepuolustuslaji, jossa treenataan kunnolla kontaktia. Judo potkunyrkkeily lienee paras kombinaatio ilman mitään ylimääräistä huuhaata, mutta yksittäisenä lajina judo on paras. Kaiken kattava vapaaottelutreeni on sitten asia erikseen.

    • Anonyymi

      Japanissa olisit hujoppi, etkä ole täälläkään mikään tappi, 160 senttinen on sellainen.

      Lajeja on jo niin paljon, että suosittelen niihin tutustumista youtube-palvelussa, mikä laji näyttää omalta?

      Karatea voi pitää jo täälläkin perinteisenä lajina, Hapkido itseäni miellyttää näistä uudemmista lajeista ehkä eniten, monipuolista tekemistä. Taidokin on omalla tavallaan kiinnostavaa, ja siinä lyhyys on valttia, koska sen akrobaattiset liikkeet onnistuu silloin helpommin.

      Karate oli hauskaa ja kiehtovaa (Chuck Norris leffat!) joskus kasarilla, kun tuli sitäkin treenattua, ei silloin pahemmin mietitty sen toimivuutta, kun kukaan ei edes osannut silloin oikein potkiakaan, joka osas potkasta kunnolla vaikka mawan, oli vahvoilla matsissa. Länsimaissa käytettiin vaan lähinnä nyrkkejä, merimiehetkin kun meni itään, saivat potkuja näiltä, lyönteihin tottuneille ne oli uutta. Karatessa tosin potkut eivät ole yhtä suuressa merkityksessä, kuin esim. Taek Kwondossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      599
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe