Liian pieni karateen?

Anonyymi

Olen mies ja olen vain 175cm ja 70 kiloinen. Katselin hieman harrastajia ja kaikki oli noin 185 ja sellaisia lihaksikkaita. Olen aina halunnut aloittaa mutta en tiedä kun olen tällainen rääpäle.

7

1205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ole yhtään liian pieni minkään ikäisenä.Missä paikkakunta asutkin? Missä siellä lajin seura? Katso alkeiskursin aloitus ,samalla on ilmainen näytös: Joloin näet on ihan kaiken ikäisiä,kokoisia,pitusia,eri sukupuolta olevia ihmisiä aloittamassa lajin harrastus.Painolla ja pitudella ei iällä ole mitään tekemistä.Kuten ei muissakan kampailulajeissa.

    • Anonyymi

      Kyllähän jos sä meet tappelee tuon kokoisena oikean miehen kanssa niin saat pataas aika tavalla.

    • Anonyymi

      Anna mennä vaan, Bruce Lee oli vielä pienempi.

    • Anonyymi

      Pienet miehet ovat karatessa paljon nopeampia.
      Olen isokoinen 198cm ja painoa 150 kg karatea harrastanut 6 vuotta ja ruskea vyö.
      Häviän aina pistesparrissa 60 kiloisille kun puikko tulee niin nopeasti sisään.
      Kontaktiottelussa toki pyyhkisin lattiaa pienemmillä,olen itse ns syntymävahva kun penkissä menee 120 kiloa ilman kovempaa penkkitreeniä.
      Karate on hieno laji,lyönnit,potkut,katat,ottelut ja toimii.

    • Anonyymi

      Et ole mies. Olet rimpula.
      Häviät todennäköisesti myös naisille karatessa. Eikä karate ole mikään hyvä laji.
      Karate taidoilla ei tee mitään eikä lajista ole mitään hyötyä mihinkään.

    • Anonyymi

      Suosittelen aloittamaan judon, sillä siinä lajissa tuollainen pituus on juuri hyvä. Liika pituus tekee kierähdykset ja kaatumiset raskaiksi ja kuluttaviksi. Perinteinen karate on täyttä humpuukia eikä niitä koreografisia liikkeitä voi käyttä tappalussa.

      Judo on sen sijaan aidosti toimiva itsepuolustuslaji, jossa treenataan kunnolla kontaktia. Judo potkunyrkkeily lienee paras kombinaatio ilman mitään ylimääräistä huuhaata, mutta yksittäisenä lajina judo on paras. Kaiken kattava vapaaottelutreeni on sitten asia erikseen.

    • Anonyymi

      Japanissa olisit hujoppi, etkä ole täälläkään mikään tappi, 160 senttinen on sellainen.

      Lajeja on jo niin paljon, että suosittelen niihin tutustumista youtube-palvelussa, mikä laji näyttää omalta?

      Karatea voi pitää jo täälläkin perinteisenä lajina, Hapkido itseäni miellyttää näistä uudemmista lajeista ehkä eniten, monipuolista tekemistä. Taidokin on omalla tavallaan kiinnostavaa, ja siinä lyhyys on valttia, koska sen akrobaattiset liikkeet onnistuu silloin helpommin.

      Karate oli hauskaa ja kiehtovaa (Chuck Norris leffat!) joskus kasarilla, kun tuli sitäkin treenattua, ei silloin pahemmin mietitty sen toimivuutta, kun kukaan ei edes osannut silloin oikein potkiakaan, joka osas potkasta kunnolla vaikka mawan, oli vahvoilla matsissa. Länsimaissa käytettiin vaan lähinnä nyrkkejä, merimiehetkin kun meni itään, saivat potkuja näiltä, lyönteihin tottuneille ne oli uutta. Karatessa tosin potkut eivät ole yhtä suuressa merkityksessä, kuin esim. Taek Kwondossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      222
      6702
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5598
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      299
      3672
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2230
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1564
    Aihe