Kotikäytössä Hyvinkää la-radiopuhelin Mocoma 27. Mutta kuuluu vain pelkkää suhinaa ja kohinaa. Millä kanavalla pitäisi olla ja tarviiko jotain erikois antennia tai vahvistinta?
La-puhelin Mocoma 27
7
1912
Vastaukset
- Anonyymi
Antenni on hyvä olla.
Mutta vielä tärkeämpää olisi olla vasta-asema. - Anonyymi
LA - harrasteesta on vielä keskustelua käynnissä. Hakusanalla LA harrastus löytyi esimerkiksi tämä keskustelu vuodelta 2019:
https://www.masinistit.com/keskustelupalsta/viewtopic.php?t=102220 - Anonyymi
laitoin juuri itse 27 mocoman autoon, sijaitsen riihimäellä niin ei muutakon huutelemaan jospa joskus satutaan samoille taajuuksille
- Anonyymi
radiohullut.com/foorumi
- Anonyymi
anteeksi www.radiohullut.net/foorumi
sieltä löydät keskustelua ja harrastajia ehkä kokeiluihin
- Anonyymi
vanha ketju jo mutta LA-puhelinten perusteet tässä vaikka löytyy moneen kertaan eri paikoista. Todetaan alkuun että hyvä antenni ja vireessä oltava. Esim. tamperelainen liike osaa auttaa.
Mocoma 27 on AM-kone jossa kanavia olikos se 23 kpl eli kanavat 1 - 23 (ja entinen 11A) noin suunnilleen.
Keskustelu lienee mennyt FM-puolelle ja "yläkanaville" eli esim. pääkaupunkiseudulla kanava taisi olla 33 ja vieläpä tosiaan FM.
Näin ollen 27:lla ei juurikaan kuule paljoakaan eikä pääse enää juttelemaan.
Mikä on toki valitettavaa. En mä käsitä miksei voi enää olla vanhaan malliin kutsukanava 7 mihin pääsee KAIKILLA LÄNKYILLÄ kautta maan. Itse liikun paljon ympäri maata ja nyt tästä hajaannuksesta johtuen en minä voi aina tietää mikä kanava on missäkin. Samaten: kyllä kuso kulkee AM:lläkin ilman FM:ää tai saati SSB:tä. Turhaa hifistelyä lopputuloksen (ja usein sisällön) kannalta. Joka iikka voi nopeasti todeta onko kanavilla LIIKAA väkeä, ja vanhoja länkkyjä on torilla ja kaapeissa vielä kasoittain. Ei kai tässä ole tarkoitus karkoittaa porukkaa.
Kaikki koneet kuntoon ja käyttöön, sillä vähenee suhina ja kohina, ei ne kaapissa hyödytä ketään. Tai vaikka edes käyttöVALMIUTEEN, harrasteen elpymisestä on vähäisiä merkkejä.- Anonyymi
Hanki suosiolla joku vanha kone jossa on vakiona myös FM ja jonka saa modattua myös yläkanaville, niitä saa nykyään kirppiksiltä ja myyntisivustoilta muutamalla kympillä.
Kanava 31 on koko maan FM kutsukanava, mutta joissain kaupungeissa ja maakunnissa on omia rinkulakanaviakin.
AM on poissa muodista koska se menee niin herkästi läpi naapureiden stereoista ja tietokonekaiuttimista ettei sitä enää kaupungeissa ja lähiöissä asuvat halua siksi käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,694977Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk333757Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699233362- 812347
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401532Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3311486Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141463Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330