Onko kukaan kiinnittänyt huomiota kameroiden akkujen pitkiin latausaikoihin verrattuna muihin laitteisiin? Kun vertaan uuden järkkärini akun latausnopeutta yhteen akkuporaani niin kameran akun latausaika on n. nelinkertainen akkujen eri kapasiteetti huomioiden. Molemmissa on litiumakku ja jännite on sama joten vertailu on helppoa. Poran laturi ei ole ns. pikalaturi ja akku lämpenee muttei kuumene. Onko kameroiden akkujen rakenne jotenkin erilainen ettei niitä voi ladata nopeammin? Mainittakoon että järkkärin akun latausaika tyhjästä täyteen n. 8h.
Akkujen pitkät latausajat
Anonyymi
18236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Täällä kyllä lauautuu ihan muutamassa tunnissa täyteen. Nikonin akut siis.
Onko muutama tunti paljon vai vähän riippuu akun kapasiteetista.
Mun kameroiden akut latautuu myös parissa tunnissa, ihan tyhjästä täyteen. Mutta kyllähän porakoneen akku latautuu nopeammin. Tosin onhan porakoneen akku kymmenen kertaa kameran akkua suurempi, vaikka kapasiteetti on sama. Luulisi tuolla olevan merkitystä.
En luule, vaan tiedän, että laskutaidossasi on pahoja puutteita.
Selitä mitä tarkoitat. Millaisia puutteita?
Ah ei kerro, paljonko akussa on energiaa.
Eihän latauksen hitaus mikään merkittävä ongelma ole. Mutta se, että täysin ladatulla akulla voi kuvata ainoastaan alle neljäsataa ruutua, voi toisinaan olla melkoinen riesa.
Jos kameran akku on lyhytkestoinen (eli sen kapasiteetti on pieni), niin kannattaa aina pitää mukana toista akkua siltä varalta, että kuvia tuleekin räpsittyä enemmän kuin kuvausreissulle lähdettäessä tulee ajatelleeksi.
Toinen akku on muutenkin kuvaajan perusvarustuksiin kuuluva.
Latauksen nopeudella on joskus merkitystä. Usean akun käyttö tarkoittaa myös useampaa laturia jos ei ole aikaa odottaa tuntikaupalla. Se on tätä peilittömien ihanuutta nämä pienet kuvausmäärät. Peilikameralla kuvaa4-5 kertaa enemmän. Tämä tarkoittaa myös sitä että akkujen elinikä lyhenee koska lataussyklien määrä vaikuttaa akun elinikään. Tästä syystä kamerankaan akkua ei kannata päästää aina kokonaan tyhjäksi.
Wanhanaikaisen peililäpsyttimen omistajalla leuat loksaa ja satuja piisaa. Kova työ selittää pihlajanmarjat happamiksi.
Eipä tarvitse kuin yksi laturi...
Ja mikä oli satua? Peilittömille järkkäreille ilmoitetaan keskimäärin n.300-400 laukaisua ja peilillisille 1500-2000 laukaisua. Lataussyklien määrä vaikuttaa kaikkien akkujen kestoikään. Olen kuvannut ja kuvaan edelleen monenlaisilla kameroilla joten henkilökohtaistakin kokemusta löytyy.
https://photographylife.com/nikon-z6-ii-vs-nikon-d780
https://voimapankki.mycashflow.fi/page/6/li-ion--akkujen-hoito-ohje
Kovempi homma siinä on jos yrität selittää niitä emäksisiksi.
Nuo CIPA standardit eivät ole kovin todellisuutta vastaavia. Kuvia otetaan 30 sekunnin välein. 300 kuva vastaa siis 2,5 tunnin yhtäjakoista kuvaamista. Jos kuva sarjalla, saa paljon enemmän kuvia.
Latureissa on erilaisia virran voimakkuuksia. Esim. jos lataat 100 milliampeerin virralla, sitten latausaika saattaa olla kymmenkertainen siihen verrattuna, mitä saisi 1000 milliampeerin laturilla. Yleensä akku kestää pitkäikäisemmin, jos ladataan pienellä virran voimakkuudella.
Tämä kaikki on kyllä tiedossa. Mitään pikalatausta en kaipaakkaan mutta kun verrataan kameran akkujen latausnopeutta muihin laitteisiin niin kameroiden akkujen latausaika on huomattavasti pidempi. Vertailuja tehdessä olen huomioinut akkujen kapasiteettierot. Esimerkkinä käytin yhtä akkuporaani jonka latausaika on 1/4 uuteen järkkäriini verrattuna. Ero on mielestäni merkittävä. Itse en ole keksinyt muuta syytä kuin että akuissa täytyy olla jotain eroa koska kameroiden akkuja ladataan huomattavasti pienemmällä virralla.
Pienellä virralla ladatessa akun elinikä on helposti kaksinkertainen. Muuten akut ovat tekniikaltaan samanlaisia.
Vilkaisin Makitan akkulaturia, ottoteho 240 W ja toisiopuolen virta 9 A.
Fujin akkulaturissa ottoteho 6,363 W ja toisiopuolen virta 0,6 A.
Ehkä tuokin selittää miksi työkaluakku täyttyy nopeammin, koostaan huolimatta.