Manusluukku

Minkälainen manusluukku on paras vanhaan lasikuituseen runkotankkiin? Tällähetkellä ei ole ollenkaan.
111440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En ole lasikuitutankkiin luukkua tehnyt - ainoastaan RST tankki on tuttu.
Oletko kysynyt alan liikkeistä, josko niillä olisi valmis rakennussarja tarjolla?

Jos itse lähtisin sellaista tekemään, niin soikea muoto olisi tietysti helpoin, jotta sinne voi sen vastalaipan helposti pujottaa.
Kun kierteet ovat valmiit, niin se vastakappale korkkitiivisteen kanssa sinne omilla kiinnitystysruuveilla paikalleen.
Tuo korkkitiiviste on hyvä ja halpa dieselin kanssa. Bensalle voi nykyisin löytyä hienonpiakin materiaaleja.

Jos se tankin kansi on riittävän sileä, niin kannen voi muotoilla siihen suoraan tiivisteen kanssa päälle.
Mikäli kansi ei ole sileä, niin siihen täytyy tehdä samanlainen vastalaippa (flange) kuin se mikä alapuolellakin on.
Tiivisteet tietenkin molemmille puolille (tietenkin myös sille kannelle).
Kannattaa olla huolellinen reijtyksen kanssa ja tehdä koko systeemi valmiiksi pöydän ääressä kaikkine tiivisteineen, ennenkuin lähtee reikää sahaamaan.

Polttoainekaasut täytyy ehdottomasti saada pois ennenkuin ainuttakaan reikää on porattu !!!
Halvin keino on täyttää se tankki vedellä ja sittenkin kannattaa käyttää pilssikaasujen imemiseen tarkoitettua imuria lisäturvana.

Ota huomioon, että esim. 4mm haponkestävä levy on kovaa tavaraa, joten tarvitset kunnon työkalut sen työstämiseen.
Markettikalut eivät tuohon riitä, joten voit ehkä joutua menemään jonkun sepän puheille.
Reiska2K

Äänestä

Kuukkeloi tällaista VETUS Watertank Inspection Kit. On helppo asentaa ja käyttää.

Äänestä

Mikä tankki kyseessä, vesi, polttoaine vai 💩?

Äänestä
  • Tulisi diesel sekä makeavesitankeille, samanlaiset tankit muuten. Laminaatin paksuus on reilu, yli 20mm. Pinta ei ole peilisuora, "katkokuitulla laminoidun näkönen pinta".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tulisi diesel sekä makeavesitankeille, samanlaiset tankit muuten. Laminaatin paksuus on reilu, yli 20mm. Pinta ei ole peilisuora, "katkokuitulla laminoidun näkönen pinta".

    Siinä on mahdollista plaanata se reijän ympärys suoraksi, jotta laipan asennus helpottuu.
    Katsele noita valmiita rakennussarjoja, sillä niitä käyttämällä pääset paljon vähemmällä vaivalla kuin ”pitkästä” tavarasta tekemällä.

    Yli-suurta reikää ei pidä mennä tekemään, sillä todennäköisesti ne tankit kuuluvat veneen jäykistäviin rakenteisiin.
    Kannattaa tehdä se reikä tankin alimpaan päähän tuon edellä mainitun syyn takia.
    Muutenkin se sakkaa hakeutuu sinne alimpaan nurkkaan.
    Reiska2K

    Äänestä

Niin, tuo linkkaamani luukku on vesitankkiin, ja perustui oletukseen vesitankista.

Äänestä
  • Vetus inspection port 120 mm universal googlettamalla löytyy diesille sopiva luukku. Laitoin sellaisen lujutemuoviseen septitankkiin -ihan OK

    Äänestä

Hakee kierrätyskeskuksesta vanhan akvaarion ja ottaa siitö yhen lasiseinän jobka liimaa saniteettisiliconilla kii ni näkee hyvin tankin sisään. Ai niin ja tietty enste pitää sahata tankin ylöosa pois.

Äänestä

Anusluukku on paras ja tyydyttävin ratkaisu.

Äänestä
  • Tarkemmin mainiten luukkupöksyt jotta anus- eli tuhkaluukkuun pääsee käsiksi kömpelömpikin kippari.

    Äänestä

Sellainen puolitiukka anusluukku on kokemuksen mukaan paras. Tyyvyttää hyväst mutta pulu ei kaadu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minkälainen manusluukku on paras vanhaan lasikuituseen runkotankkiin? Tällähetkellä ei ole ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu