Mistä löytyisi tietoa vanhasta Evinrudesta?

Anonyymi

Mulle jäi perintönä 20hp Evinrude, kuka osaisi auttaa löytämään tietoja ko. moottorista, itse en googlaamalla löytänyt? Vuosimalli yms, jos huoltaisin niin tietäis kysyä varaosia, tulpat ja muut. Ja onko samaa moottoria tehty tehokkaampana.

Moottorista löytyy muutama läpyskä joissa on numero-/kirjainsarjoja:

-konekopan ulkopuolella rungossa: mod.no. BE20BFCOS ja ser.no. B013736

-kaasuttimen kupeessa: 394996D ja 20 25MX ja 16 J J

-kaasarin vieressä pienssä pyörylässä: B 137 36 (ja iso M-kirjain, oisko Mikuni?).

Belgiassa tehty. Aattelin jos keväällä kokeilis lähteekö pyörimään..

3

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tod näk vm-85 , tulpat champion Ql77jc4, kaasarin puhdistus ja mahdollisesti tiivistesrj. Bensalinjan tarkistus ettei vuotoja siis tankin imuputkea myöden, hyvällä tuurilla käymään ja sitte kun se tyhjäkäynnillä yskii ja se pätkii niin kampiakselin tiivisteet tarttis vaihtaa. Ja jos on ns. Räpeltämätön niin älä sinäkään turhaan säätele mitäån.

    • Anonyymi

      Onko tästä apua.
      Johnson Evinrude Outboard Model Number Codes.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8364
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      479
      7612
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      221
      5692
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      96
      4752
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4644
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      109
      4486
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      156
      4447
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4365
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      13
      4202
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe