Poliisit ja Rosvot - Ongelmanratkaisu

Anonyymi

Kolme poliisia ovat pidättäneet kolme rosvoa. Kaikista lyhyin tie vankilaan vaatii kuitenkin joen ylityksen ja käytössä on vain pieni kahden hengen vene.

- kuka vain voi soutaa venettä
- kummallakaan puolella jokea ei millään hetkellä saa olla rosvojen ylivalta (enemmän rosvoja, kuin poliiseja)
- veneessä istuva henkilö luetaan kuuluvaksi sille puolelle jokea, missä vene on

Pystytkö auttamaan poliiseja viemään rosvot joen toiselle puolelle?

2

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö vankilapuolellakaan saa olla rosvojen ylivaltaa (oletetaan että rosvot vietäisiin suoraan vankilaan kun he toiselle puolelle saapuvat)? Silloin ei ole mahdollista: mietitään ensimmäistä soutua: ainoa mahdollisuus on PR. No entäs sitten takaisin soutu? Se ei voi olla kumpikaan, koska jos rosvo menee takaisin, tulee lähtöpuolelle kolme rosvoa vs. kaksi poliisia. Jos taas poliisi menee takaisin, jää toiselle puolelle rosvo itsekseen ja tämä rikkoo sääntöjä. Ja näkeehän tämän mahdottomuuden jo tarkastelemalla invarianttia

      p1-r1 p2-r2,

      missä p_i = poliisien määrä puolella i ja r_i vastaavasti rosvojen. Tämä arvo on siis vakiosti nolla, koska se on p1 p2 - (r1 r2) = 3-3 = 0. Mutta jos vaaditaan, että kummatkin summattavat pi-ri ovat epänegatiivisia, niin niiden on kummankin oltava nolla. Tällöin siirto puolelta toiselle on mahdollinen vain muodossa 1-1, joka on hyödytön, koska sen voi tehdä vain purjaamalla poliisia ja vankia puolelta toiselle eikä kaikkia näin saada mitenkään ylitse.

      Jos taas vankilaanvienti on hetitapahtuva, niin sittenhän se on triviaalia vain poliisin käydä viemässä vangit yksi kerrallaan vankilaan ja lopuksi poliisit soutelee yksinään.

    • Anonyymi

      tarvitaan pitkä köysi joka sidotaan veneeseen. Kun ensimmäinen poliisi ja ensimmäinen rosvo ovat soutaneet joe ylitse niin vene vedetään tyhjänä takaisin lähtörantaan. soutaminen ja köydellä takaisinveto toistetaan kunnes kaikki poliisit ja rosvot ovat ylittäneet joen. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe