Helppohoitoinen kukkiva huonekasvi?

Anonyymi

Lahjaksi saamani tulilatva kukki uudestaan (hyvin pitkän ajan jälkeen, mutta kumminkin) ja huomasin tulevani siitä hyvin iloiseksi. Mitä muita helppohoitoisia, useasti kukkivia huonekasveja on?

Aion yrittää ottaa tuosta pistokkaita, mutta olisi kiva saada jotain muitakin.

Mitään liian vaativia en viitsi ottaa, ne eivät meillä menesty. Tällä hetkellä meillä vihertää menestyksekkäästi kahvipensas, kaktuksia, traakki, jukkapalmu yms. ja viikuna sinnittelee jotenkin ihmeellisesti, vaikka alkaa näyttää jo aika karulta... Mutta noista ei mikään tee kukkia.

–P.

8

142

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Flamingonkukka ja viirivehka. Vähemmän vihreälläkin peukakolla varustettu saa nämä pysymään hengissä ja kukkimaan lähes vuoden ympäri.

      • Anonyymi

        Kiitän! 🌺

        –P.


    • Anonyymi

      Pelargoni, paavalinkukka, soilikki, joulu-/pääsiäiskaktus, kliivia...

      • Anonyymi

        Kiitos myös näistä, pitääpä tutustua...

        –P.


      • Anonyymi

        Kliivia ei tarvitse näköjään paljon valoa, tehnyt lehtiä ja alkoi kukkia TV:n takana missä ei saa suoraa auringon valoa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Oletko syönyt hedelmiä, ovatko hyviä? Epäilen onnistuuko hedelmien teko asunnossa uudelleen, hyvä jos kukinta. Viihtyy viileämmäsäkin, mutta eikös se ole myös vaatimus talvella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko syönyt hedelmiä, ovatko hyviä? Epäilen onnistuuko hedelmien teko asunnossa uudelleen, hyvä jos kukinta. Viihtyy viileämmäsäkin, mutta eikös se ole myös vaatimus talvella?

        Hedelmä on noin ison kirsikkatomaatin kokoinen, ei sen suurempi. Hedelmä ei ole sellaisenaan syötävä, mutta siitä voi tehdä marmeladia tai puolittaa, jäädyttää sekä käyttää jääpalan tavoin. Aperol Spritzisäkin se toimii viipaloituna appelsiinin sijasta.

        https://kulinaari.com/2021/06/helppo-kumkvattimarmeladi-oman-puun-sadosta.html?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1211
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      941
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      638
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe