Vahti-ahteille

Anonyymi

Mikäli myrskyn tuhoama alue on yli 0,3 hehtaaria, tulee metsänomistajalle uudistamisvelvoite alalle. Uudistamisvelvoite tarkoittaa sitä, että metsänomistajan on huolehdittavan, että alueelle alkaa kasvamaan uusi metsä.

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paitsi ei saa mennä uudistamaan tai edes korjata tuulekaatoja pois, jos alue on eeuun erikois suojelussa oleva Natura- alue. Sielä pohjosessahan kaaatu puuta valtavat määrät, mutta sinne ne pitää lahottaa mukamas luonnon monimutkasuutta etistämään.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi metsänomistajan uudistaa alue, joka on luonnon itse aiheuttama, kun nämä luonnon kieltävät metsän hakkuuta ja metsän pitäisi pysyä luonnon tilaisena,
      Jos myrsky kaataa metsää, niin se on silloin luonnontilainen aukko, ei sitä saa ihminen mennä sorkkimaan.
      Luonnonsuojelijathan on koko ajan todenneet, että metsä uudistuu luontaisesti.
      Jos metsät pitää jättää luonnontilaan, niin ei silloin metsänomistajaa voi velvoittaa uudistamaan metsää, kun häntä on kielletty koskemasta metsäänsä.
      Sehän on metsään koskemista, jos menee taimia istuttamaan.
      Luonnonsuojelijathan on koko ajan sanoneet, että metsä uudistuu luonnostaan, joten ei sinne tarvi vaivautua, ympäröivät puut siementävät aukon ja puuntaimia sinne kasvaa.
      Vahvimmat taimet selviävät, eikä tarvi edes taimikkoa hoitaa, eihän luonnontilaisen metsänkään taimikkoa ole ihminen hoitanut.
      Luonnonsuojelijoiden tulisi maksaa metsänomistajalle saamatta jäävä päätehakkuun puuntuotto ja sen jälkeen joka vuosi vuotuinen puuntuotto, joka jää metsänomistajalta saamatta, kun metsä on suojeltu.

      Eikä suojeltuun metsään saa ihmiskäsi koskea, niinhän luonnonsuojelijat ovat koko ajan muistuttaneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe