Vahti-ahteille

Anonyymi

Mikäli myrskyn tuhoama alue on yli 0,3 hehtaaria, tulee metsänomistajalle uudistamisvelvoite alalle. Uudistamisvelvoite tarkoittaa sitä, että metsänomistajan on huolehdittavan, että alueelle alkaa kasvamaan uusi metsä.

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paitsi ei saa mennä uudistamaan tai edes korjata tuulekaatoja pois, jos alue on eeuun erikois suojelussa oleva Natura- alue. Sielä pohjosessahan kaaatu puuta valtavat määrät, mutta sinne ne pitää lahottaa mukamas luonnon monimutkasuutta etistämään.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi metsänomistajan uudistaa alue, joka on luonnon itse aiheuttama, kun nämä luonnon kieltävät metsän hakkuuta ja metsän pitäisi pysyä luonnon tilaisena,
      Jos myrsky kaataa metsää, niin se on silloin luonnontilainen aukko, ei sitä saa ihminen mennä sorkkimaan.
      Luonnonsuojelijathan on koko ajan todenneet, että metsä uudistuu luontaisesti.
      Jos metsät pitää jättää luonnontilaan, niin ei silloin metsänomistajaa voi velvoittaa uudistamaan metsää, kun häntä on kielletty koskemasta metsäänsä.
      Sehän on metsään koskemista, jos menee taimia istuttamaan.
      Luonnonsuojelijathan on koko ajan sanoneet, että metsä uudistuu luonnostaan, joten ei sinne tarvi vaivautua, ympäröivät puut siementävät aukon ja puuntaimia sinne kasvaa.
      Vahvimmat taimet selviävät, eikä tarvi edes taimikkoa hoitaa, eihän luonnontilaisen metsänkään taimikkoa ole ihminen hoitanut.
      Luonnonsuojelijoiden tulisi maksaa metsänomistajalle saamatta jäävä päätehakkuun puuntuotto ja sen jälkeen joka vuosi vuotuinen puuntuotto, joka jää metsänomistajalta saamatta, kun metsä on suojeltu.

      Eikä suojeltuun metsään saa ihmiskäsi koskea, niinhän luonnonsuojelijat ovat koko ajan muistuttaneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1853
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1640
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1215
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1098
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      978
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe