Isännöintitoimistojen taso ala-arvoinen

Tuntuu, että isännöintitoimistoissa ollaan töissä minimiasenteella. Tavoitteena on tuottaa voittoa ja vältellä asiakaskontakteja.
Toimistot ovat etäisiä. Asiakaskunta on liian laaja, kiinteistöjä liikaa ja henkilökuntaa liian vähän. Kun tämän päälle ei tehdä mitään ihmeellistä asukkaiden suuntaan, ei tehdä virheitäkään. Ja suma seisoo.
Koko järjestelmä pitäisi räjäyttää ja rakentaa lähipalveluja eli pieniä ketteriä toimistoja, jotka tuntevat talot ja tavat.
En ole koskaan saanut selkeitä vastauksia yhteenkään isännöintifirmaan lähettämääni kysymykseen. Pystyisin itse vastaamaan kysymyksiin samalla tavalla: "Emme voi tehdä mitään." "Teidän täytyy ottaa asista selvää sieltä ja sieltä..."
Onneksi esimerkiksi lentoliikenne ei toimi samalla hohhoijaa-palvelusabluunalla bisnespää edellä.
81226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nuo saamasi vastaukset viittaavat siihen että olet yhteyttä sellaisissa asioissa, jotka eivät isännöintiin kuulu. Ilmeisesti sinua on kuitenkin yritetty ystävällisesti neuvoa kysymään asiaa jostain muualta.

Äänestä

Totta! On vaikea löytää toimistoa, jossa olisi ammattitaitoinen henkilöstö ja palveluasenne kohdallaan. Pahimpina mätäpaiseina Realia ja Fluxio. On tullut hallituksen jäsenenä todistettua aivan uskomatonta sähläämistä ja ylimielistä asennetta molemmista.

Äänestä
  • Jopa asianajajat matelee noiden poikalaumojen edessä.

    Rahaa on kun pitää peitellä petoksia ja vaientaa sähläyksiä.

    Toi on niin kopio venäläisestä toiminnasta.

    Taas yksi hyvä syy, miksi Suomi uppoaa.

    Lost boys

    En ihaile, vaan halveksin kaikkea tuollaista ainesta. Ne itse kuvittelee olevansa
    kuin mafiosoleffassa.....pahiksia.

    Äänestä

Vihoviimeisiä vintiöitä, seurasin erästä isännöitsijää sivusta puhelimessa, jolta karhuttiin petosteltuja laskuja, kiemurteli ja häpeili kovasti.

Äänestä

isännöintialan ulkopuolella oleva ei ymmärrä miksi issarit ovat ylikuormitettuja eivätkä hoida asiakkaita. Taloyhtiöt vaihtavat isännöintifirmoja tiheään tahtiin tuloksetta. Jos osakas/hallituksen jäsen/asukas haluaa nauttia Talokanavista, www-sivuista, netti-ilmoituksista, sähköisistä palveluista yms. tyhjänpäiväisestä niin hänen on pakko suostua siihen että kaikista näistä mukavuukista hän joutuu paitsi maksamaan jättiläisiä lisähallintokuluja myös kestämään isännöitsijöiden liikakuormitusta. Isännöintialan digitalisaatio ja ylikalliit Tapuurit, niiden päivittäminen, tallennus, käyttö jne maksavat niin paljon että nämä kulut siirretään taloyhtiöiden hallintokuluihin ja isännöitsijöiden työmäärään (eli taloyhtiöiden määrään), Nykyisännöinti ei ole enää klassista isännöintiä eli järkevää ja taloyhtiön etua ajava toiminta vaan toimisto- ja verkkopalvelujen myyntiä ja rahastusta. Isännöinnin päätarkoitus on oikeastaan taloyhtiön edun vastainen sillä isännöinnin päämääränä on maksimoida omia hallintotuottoja vaikka taloyhtiön "toimitusjohtajana" hänen pitäisi nimenomaan vähentää näitä tarpeettomia hallintokuluja.

Äänestä

No yksinkertainen syy on se, että hyvin harva taloyhtiö on valmis maksamaan sellaista palkkiota, joka mahdollistaisi riittävän pienen asiakasmäärän/isännöitsijä!

Tässä peräänkuulutetaan, että hallintokulujen pitäisi olla pienet, ja palvelun ensiluokkaista, eihän tämä yhtälö täsmää. Hallituksilla ei ole palveluja hankkiessaan mitään hajua, mitä ovat ostamassa, ja ottavat lähtökohtaisesti halvimmalta tarjoajalta, sitten ihmetellään miksi isännöitsijällä on hirveä määrä isännöitäviä yhtiöitä🤣 Vähän sama kun menisi autokauppaan kaksi tonnia kourassa, ja alkaisi vaatia tuliterää premium-luokan autoa.

Äänestä

Loistava kirjoitus, kuvaa alaa täysin.
Ei kannata ottaa yhteyttä mihinkään noista, eikä varsinkaan
niiden jätteihin, se muistuttaa lähinnä rikollisliigaa kuin yritystoimintaa.

Ne tekee kaikki mahdolliset rikokset, mitä kehtaavat.
Ei eroa venäjän katujätkistä mitenkään.

Kuluttaja- asiamies on samassa kelkassa,
oikeutta on jo käyty. Mikään ei muutu.
Pääasia on, että äijän rähjät saa bemarirahaa.

Niissä ei ole mitään pelastettavaa.
Tekijät - ihmiset eivät muutu.

Äänestä

Tekniset jutut ja sotkeutuminen remontteihin näiltä merkonomeilta vain kielletään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tuntuu, että isännöintitoimistoissa ollaan töissä minimiasenteella. Tavoitteena on tuottaa voittoa ja vältellä asiakaskontakteja.
Toimistot ovat etäisiä. Asiakaskunta on liian laaja, kiinteistöjä liikaa ja henkilökuntaa liian vähän. Kun tämän päälle ei tehdä mitään ihmeellistä asukkaiden suuntaan, ei tehdä virheitäkään. Ja suma seisoo.
Koko järjestelmä pitäisi räjäyttää ja rakentaa lähipalveluja eli pieniä ketteriä toimistoja, jotka tuntevat talot ja tavat.
En ole koskaan saanut selkeitä vastauksia yhteenkään isännöintifirmaan lähettämääni kysymykseen. Pystyisin itse vastaamaan kysymyksiin samalla tavalla: "Emme voi tehdä mitään." "Teidän täytyy ottaa asista selvää sieltä ja sieltä..."
Onneksi esimerkiksi lentoliikenne ei toimi samalla hohhoijaa-palvelusabluunalla bisnespää edellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu