Vinkki Buriramin pitopalvelulle.
Anonyymi
22147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hyvännäköistä, pitääpä testata kotioloissa. Helppoa ja nopeaa. Sesamin siemenet on hyvä idea, jota ei löydy hyllystä. Hunaja-chili myös hyvä yhdistelmä. Rasvassa keittäminen toimii aina.
Tuo noiden pitopalvelu on pikaruokapalvelu tapahtumissa, matseissa ja kisoissa. Soppaa, salaattia, lihatikkuja, kasvistikkuja, kevätkääryleitä ja helevetin imeliä hodareita. Häihin jne sitten parempaa.
Siemenistä ja pähkinöistä sen verran että kun on tottunut siihen että ruoassa on niin sanottua suutuntumaa, niin sitä kaipaa purtavaa. Tummaa leipää kun ei ole sitten tapana thairuoan kanssa järsiä, niin purtavan asian täytyy ajaa joku muu.
Valkosipulirouhe on myös hyvä keksintö.
T 2010
Kiitos.
Sain vain lukea perseennuolijaltasi että vain hullu käyttää hunajaa punaisen lihan kanssa.
Olen mysö saanut lukea sinun metropoli-ihannointiaikana että on järjetöntä valmistaa perheellisen ruokaa kotona täällä thaimaassa puhumattakaan että jopa siivoaa itse oman kotinsa ja pesee pyykitkin.
Pikaruokapalvelu tapahtumissa on verrattavissa katukeittiöön, josta myös rakkaat tähtiruokailijat on arvostelunsa antanut.
Mikä on vaimosi ja vaimosi siskon ylivertainen kokkaustaito ja miten se on hankittu?
Pattayan baareista ?
Osaavat varmasti Pito-Palvelun.
On eri asia asua keskellä Pattayaa condossa, jonka kivijalassa on kaksi thairavintolaa, kaksi lähettipalvelua, pesula ja muita palveluita, kuin asua maalla 8km päässä lähimmästä ravintolasta ja pyykkipalvelusta.
Mainitut palvelut tuovat condokämppäsi ovelle kaiken yhtä tuoreena kuin ravintolat ja pyykit raikkaana, silitettynä, tuuletettuna, viikattuna ja hyväntuoksuisina. Näin työllistetään thaimaalaisia.
Sitäpaitsi tehtiin ruokaa myös condokämpän keittiössä monena päivänä viikossa. Rakennuksessa kun on satoja asuntoja, niin siivoojat siivoaa sarjatyönä melkein kaikkien kämpät sovitusti ja huokeasti.
Jos tarjolla on palveluita, se on kaikkien hyöty että niitä käytetään.
T 2010
Kyllä, mutta arvostelit muiden elämäntapaa pitäen omaasi ainoana oikeana.
Mikä on lumppujen ammattitaito pitelypalveluunsa?
En ole arvostellut kenenkään tapaa milloinkaan valmistaa ruokaa kotona, enkä pyykinpesua. Sitä olen tehnyt elämäni aikana reilusti yli 30 vuotta.
Sekoitat nyt minut sivupersoonaasi, sillä hän sanoi ostavansa riisiä vain koirille, eikä koskaan tee ruokaa kotona, vaan käy ravintolassa tai tilaa kotiinsa ravintolasta.
Pyykinkuivatus on sitäpaitsi kielletty View Talay talojen parvekkeilla sekä ulkonäöksellisistä, että turvallisuussyistä. Tuulenpuuska voisi heittää koko telineen jonkun niskaan.
T 2010
Kaiken lisäksi isäntähahmosi numeromies syö maailman parhaissa ravintoloissa Hin lek fain rintehillä, mutta ei maksa siitä paljon mitään koska hän ei ole tyhmä. Koska vain tyhmät kuulema käy kalliimmissa ravintoloissa.
Muistan myös kuinka Huan ihmisnero maksoi 260 neliön kattosviitistä Songkranina vain 260 baht vuokraa vuorokaudessa, koska on kuulema niin hyvä ja luotettava asiakas.
T 2010
Meidän tapaa olet arvostellut, mutta ymmärrän että psyykkiset ongelmasi on aiheuttanut valikoivan muistin.
S
En ota kantaa Numban sanavalintoihin koska ymmärrän ne provosoinniksi joista sinä provosoidut.
Pyykinkuivauksesta jatkan sen verran, että kyllä ne täällä pihalla on tähänkin asti kuivunut ongelmitta ja on myös kuivausrumpu joka tosin varsin käyttämätön.
Isäntähahmo ..... kloonisi ollut vapaapäivällä näemmä tänään.
Eikös olekin vaikea vastata millä ammattitaidolla persetyöläiset vääntää makeita hodareita, kun heillä olisi käytettävänään kaikki sinun ylivertainen tietämyksesi kaikesta ruoanvalmistuksesta?
S
Aivan oikein en ole koskaan laittanut ruokaa suomessa asuessani, täällä Thaimaassa olen laittanut parikertaa yleensä makkarasoppaa tai makrulaatikkoa, pari kertaa myös maksa sellaista, kuukausiin en ole laittanut voi olla jo vuosi, tilaan ruuat Palapon Lean Food อาหารคลีน nimisestä firmasta, tai käyn syömässä jossain hua hinin parhaista ravintoloista kuten olen tehnyt jo vuosia, et suinkaan Senssu epäile että manipuloin tuota pelleä ihan huvikseni, hyi sinua, häpeä... Kunhan nyt ensin oppisi erottamaan meidät toisistaan....
Kävin eilen ottamassa kolmannen piikin, modernaa... nyt on pistoskohta kovasti kipiä, onneksi vain kosketusarka, mutta yllättävän kovasti... ensimmäinen piikki ei tehny mitään toinen hieman koronaan sopivia oireita, kolmas vain tämä piikitysalueen kipu, ainakin vielä ainoa oire, tai no ehkä väsyttään hieman tavallista enemmän.
Eilen taas rakas vaimoni siis se josta 2010 on kateellinen keitti ison kattilan riisikeittimessä riisiä koirille, käyn ostamassa pranburista koiralla jauhelihaan, ja maksaa euron kilo, sitä paistetaan aina muutama kilo kerralla ja sotketaan riisiin, tuollainen isohko kattilallinen puolillaan menee joka päivä, kahdelle omalla koiralle.
By NumBall HHN 61v.
Kyllä tämä ihmisnero maksoi 260 bahtia vuokraa vrk, tosin unohdit että maksajia oli neljä... Ei ole tarvetta käydä paremmissa ravintoloissa, kun tiedän mistä saa erinomaista ja laadukasta ruokaa joa pesee varmasti kaikki kalliimmat ravintolat.... Olen muutaman kerran aikaisemmin kertonut että ruuan hinta ei välttämättä korreloi sen laatuun.
Keskusteletko parhaan kaverisi eli mielikuvirusystäväsi kanssa.
Yritätkö sinä keskustellä ?
" ....Kunhan nyt ensin oppisi erottamaan meidät toisistaan.... "
Teidän omassa kastissaan oleva kahdenkeskinen ihokoskettelu on tainnut taas mennä lildoilussaan limakalvokoskettelun tasolle, mutta tämän huomatakseen ei tarvinne olla kirurgi, joka suorittaa rektumprolapsin hoidon.
Hienoa kun kerrot, jatka vain jos helpottaa.
Oliko senssu tämä:
"grillattuna possun sisäfileetä marinointiruiskulla sisälle pursottaen hunajaa,"
senssu sinun kommenttisi tuolla aloittamassani ketjussa?
Enpä ole ikinä kuullut kenenkään näin toimineen. Keksitkö idean ihan itse?
Possun lihan fraseeraaminen / karamellisointi on minulle hyvin tuttua, samoin possun ulkofileen täyttäminen, mutta että sinä olet pursotellut hunajaa possun sisäfileen sisälle... miksi ihmeessä !?!
Yst. terv. HamTiam
PS. https://www.k-ruoka.fi/artikkelit/nain-onnistut/nain-taytat-possunfileen
Ruiskuilla on tarkoituksensa ja kotikokkaukset voi olla kokeiluja joissa lopputulos miellyttää, vaikka se ei sinua miellyttäisikään arvostellessasi jopa kokeilematta ja maistamatta.
Linkkisi käsitteli ulkofilettä joka on kookkaampi kuin sisäfile.
Rakkaille vastenmielistä on liekittäminen, sekä nyt marinointiruiskun käyttö.
Ruiskun voi täyttää hyvin monella aineella kuten mieleisellään liköörillä, ehkä konjakilla tai viskillä, hunajalla, erittäin monella kastikesekoituksella, jne. ja jne.
Ei ole kyse pelkästään possun sisäfileestä, voi käyttää kaikkiin punaisesta lihasta valmistettaviin ruokiin.
Siellä suomessahan on hittituotteena jopa savustuksiin eri lastuja konjakeista lähtien vaikka mihin, eikös sellainen aiheuta suurta ihmetystä, että joku savustaa eri tavalla kuin sinä?
Buriramin tyttöset myy makeita hodareita, eikös aiheuta sulle ongelmaa tuollainen kummallinen hodarikoju keskellä oikeaa thaimaata.
S
Hunaja ei kyllä tule marinointiruiskusta pois, vaikka se olisi juoksevaa. On se sen verran paksua ja tahmeaa. Tiedän että imelissä kastikkeissa voi olla seassa hunajaa mutta ei sitä sellaisenaan kukaan ruuttaa possun sisään koskaan missään.
Hyvä että sinä tiedät, mihin maailma joutuisikaan ilman sinun tietämystäsi.
Ei tarvita suurta tietämystä siihen että golfpallo ei mahdu mehupilliin.
"Pyykinkuivatus on sitäpaitsi kielletty View Talay talojen parvekkeilla"
Siinä yksi syy lisää miksi tykkään VT5 ja etenkin VT7n taloista Dongtan Beach'illä :-)
Olen ollut vain vuokralla mutta omistaakin voisin talvi-luukun ko paikasta.