Kyllä traktori ja ketjut takapyörissä, lumilinko on ollut korvaamaton talon pihapiirissä. Ihan mahdoton pitää kolalla tai mönkijällä puhtaana.
2 metriä penkan korkeus minne puolelle heitetty pihasta.
Perälevyllä kovempi työ työnnellä penkkoja puskea väkisin, enemmän polttoainetta.
Traktori, ketjut ja linko tänäkin talvena
13
1318
Vastaukset
- Anonyymi
Itsekin olen miettinyt jonkin koneen hankintaa ensi vuodeksi. Miten tavallinen traktorin linko puree puolen metrin penkkaan, joka on silloin tällöin sulanut ja jäätynyt ? Vai pitääkö koko alue avata säännöllisesti ?
- Anonyymi
Menee metrinenkin penkka ihan helposti, jos ei sitä ole tampattu millään, eikä ole märkää lunta.
- Anonyymi
Kannattaa avata säännöllisesti. Traktori nousee jäätyneen penkan päälle.
- Anonyymi
Vedetäänkö linkoa yleensä perässä vai työnnetäänkö takaperin ? Linko ja perälevy ovat aika halpoja, kun taas etukuormaaja monessa vanhemmassa koneessa on aika vaatimattoman näköinen.
- Anonyymi
Perässä vedetään, ja penkkoja hävitettäessä siirretään oikealle sivuun niin paljon kun rajoittimet antaa myöten. Silloin ei nouse penkan päälle.
- Anonyymi
Siinä ei kyllä aloittaja tiennyt mitä sanoi poltto-aineesta,kyllä linkous vie enemmän poltto-ainetta kuin levyllä työntely,se,että levyllä ei saa lumia kauemmas ja pää kenossa takaperin joudut työskentelemään on toinen juttu mutta hyvä etukuormain kone ja siihen alue-aura on jo ihan toimiva yhdistelmä,tosin pieniin pihoihin joku pienkuormain on kaikkein kätevin!
- Anonyymi
360 astetta hydraulisesti kääntyvä perälevy on kyllä niin kätevä ja nopea tapa aurata ettei lumilinkoa ole kaivannut. Linko on huono ahtaissakin paikoissa, esim heittää tielle lumet kun pihaa auraa. Vaihtoehtoisesti talon ikkunoihin jos toiseen suuntaan kääntää.
Jossain harvoissa tilanteissa linko voisi olla kätevämpi, esim kun naapurin pyynnöstä aurasin metsätien missä 40-50cm jo hieman märkää lunta, se meni jo työlääksi levyllä.- Anonyymi
Linkouksen helppoutta ei niin pienellä koneella https://www.youtube.com/watch?v=Ep5qb0eiBH8
Kokemusta ei ole linkouksesta eikä etukuormaajasta ja traktorissa on voimaa 40 hv. Onko mentävä ensin traktoria vaihtamaan? Linkousmatka on alle kilometrin ja piha on pieni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Linkouksen helppoutta ei niin pienellä koneella https://www.youtube.com/watch?v=Ep5qb0eiBH8
Kokemusta ei ole linkouksesta eikä etukuormaajasta ja traktorissa on voimaa 40 hv. Onko mentävä ensin traktoria vaihtamaan? Linkousmatka on alle kilometrin ja piha on pieni.Tuo linkousvideo on pelleilyä. Kiroileva hemmo ajaa liian lujaa eteenpäin lingon pyörimisnopeuteen nähden. Ja linko on liian painava Daavetille koska heti lähdössä traktori ei kääntynyt rattia kääntäen vaan piti käyttää vasemman puolen ohjausjarrua. Etupyöräthän olivat irti lumesta.
- Anonyymi
Juu, hyvät siellä jossain sivistyksen ulkopuolella, mutta meilläpäin huoltoyhtiöt hoitaa hommat.
- Anonyymi
Kyllä linkoushommat kävi kevyesti taas tänä talvena. Traktorina 110 hv:n Jontikka ja 2,30 leveä lapasyöttölinko, hyvin meni myös märkälumi.
- Anonyymi
Ei helvetti sentään, kuka hullu tekee lumitöitä pihapiirissä traktorin lumilingolla?
Rakennusten seinät vuorattu lumella ja ikkunat paskana :D
Perälevyllä siirtää helposti lumen pois, lykkii 3 metriä korkeisiin kasoihinkin, kun vaan osaa, hommaa helpottaa, jos on hydraulikääntö, mutta sekään ei ole välttämättömyys.- Anonyymi
No ainakin ne tekee lumitöitä lingolla joilla on vähän enemmän aurattavaa, eikä aikaa tuhertaa yhdessä pihassa loputtomasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1552904Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2822581Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.581718Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371609Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141124Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3371018