Voiko perukirjan tekeminen kestää yli puoli vuotta. Kirjan tekeminenen annettiin hautaustoimiston tehtäväksi. Kahdesti anonut lisäaikaa. Perijinä leski ja toissijaisia perillisinä vainajan sisarukset. Kaikki asuvat Suomessa. Omaisuutta omakotitalo, auto ja tavanomainen kodinirtaimisto.
Perukirja tekeminen kestää
13
551
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan kannattaisi kysyä tekijältä mikä kestää.
Eräässä tapauksessa tekijä teki kaksi vuotta mutta eihän siitä mitään tullut. Uusi yrittäjä (tällä kertaa ihan ammattilainen) ja kaksi viikkoa niin kutsut ja luonnos lähti.- Anonyymi
Kysyin tekijältä niin sanoi " kyllä tämä ottaa oman aikansa, ei voi mitään. Harvoin kukaan kolmessa kuukaudessa saa tehtyä"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin tekijältä niin sanoi " kyllä tämä ottaa oman aikansa, ei voi mitään. Harvoin kukaan kolmessa kuukaudessa saa tehtyä"
Tuo ei tietenkään pidä paikkaansa. Tekijä on jopa joutunut hakemaan verottajalta lisäaikaa, joten tekijä on joko röyhkeä tai taitamaton tai sekä että.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ei tietenkään pidä paikkaansa. Tekijä on jopa joutunut hakemaan verottajalta lisäaikaa, joten tekijä on joko röyhkeä tai taitamaton tai sekä että.
"Tekijä on jopa joutunut hakemaan verottajalta lisäaikaa, joten tekijä on joko röyhkeä tai taitamaton tai sekä että."
Höpö höpö! Kommentoija ei seuraa uutisia, joissa kerrotaan, että virkatodistusten saaminen tällä hetkellä kestää tolkuttoman kauan. AP:n tapauksessa, kun todistukset on hankittava perittävän vanhemmista joka paikasta, missä ovat 15 vuotta täytettyään olleet kirjoilla ( sisaruksista heidän nykyiseistä rekistereistään), ainakin yksi 3 kk:n lykkäys todennäköisesti on perusteltu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin tekijältä niin sanoi " kyllä tämä ottaa oman aikansa, ei voi mitään. Harvoin kukaan kolmessa kuukaudessa saa tehtyä"
Asiakkaalle tulee kuitenkin selostaa viivästyksen todellinen syy, oli se sitten paperien tilauksen kesto - tai mikä tahansa muu syy.
Voisi kuvitella, että perukirjan laatijataho osaa jo tilausta tehdessä ilmoittaa odotettavissa olevista viivästyksistä, mitä nykyään siis ovat esim. virkatodistusten tai sukuselvityksen pitkät toimitusajat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tekijä on jopa joutunut hakemaan verottajalta lisäaikaa, joten tekijä on joko röyhkeä tai taitamaton tai sekä että."
Höpö höpö! Kommentoija ei seuraa uutisia, joissa kerrotaan, että virkatodistusten saaminen tällä hetkellä kestää tolkuttoman kauan. AP:n tapauksessa, kun todistukset on hankittava perittävän vanhemmista joka paikasta, missä ovat 15 vuotta täytettyään olleet kirjoilla ( sisaruksista heidän nykyiseistä rekistereistään), ainakin yksi 3 kk:n lykkäys todennäköisesti on perusteltu.Olet röyhkeä.
- Anonyymi
Virkatodistus kestää uudistuksen jälkeen 13 viikkoa ja sen päälle usein lisätodistukset. Lykkääminen on pääsääntö nykyään.
Mikset tilannut hautausta asianajalta, kun tilasit hautaustoimistosta perunkirjoituksen ?
Hautausurakoitsija hoitaa varmaan talosi lvityötkin ?- Anonyymi
Hekoheko. Tämä hautaustoimiso on tehnyt vuosikymmenien ajan perukirjoituksia. Jos hauturi hoitaa sinun vesijohto asiat , niin oletpa pölövästi ISO sellainen
- Anonyymi
Seurakunnan turha byrokratia on persiistä!👹👹
- Anonyymi
Pitää tehdä kolmen kuukauden sisällä, muuten pitää anoa lupaa lisäajalle.
Jos todistusten saanti on esteenä, vain asiakasvastainen tai asiakasnegatiivinen tekijä jättäisi asian kertomatta. Vastaus, että "tää nyt on tämmöstä" ei vastaa käsitystä nykyaikaisesta asiakaspalvelusta.- Anonyymi
Pidempi aika, suurempi palkkio. "Tässä kun oli kaikenlaista" jne. Klassinen vedätys.
- Anonyymi
Avaajan kannattaa pitää huolta siitä, ettei hänelle (kuolinpesälle) muodostu lisäkustannuksia viivästysten vuoksi. Kaikenmaailman meriselityksiä ei kannata hyväksyä.
- Anonyymi
Digi, - ja Väestötietovirasto on täysin mätä. Ei toimi pätkääkään. Kun joskus perunkirjoituksen saa tehtyä, sen jälkeen alkaa pankin kanssa odottelu. Perukirjan " hyväksyminen voi pankissa viedä kuukausia. Silloin siellä nuollaan pilkut ja pisteet, joka puolelta. Kaikkien virkailijoiden toimesta. Rahan saaminen ulos on todella tahmaista puuhaa. silloin pankissa käytetään valtaa, ei järkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod285702- 335100
- 292924
- 342414
- 372098
- 152048
- 281730
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191667- 121661
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons351579