Meidän lasikuituveneesä on jo muutaman vuoden vanhat Hemppelit pohjassa. Viime kesänä ei tulut vielä näkkejä pohjaan. Nyt on pohdinnan alla, että maalaisiko sen ensi kesäksi. Toisaalta ensi kesä lienee viimeinen meriveneily kesä, jonka jälkeen vene siirretään järvialueelle.
Onkohan tuon yhden kesän vuoksi tarpeellista uusia maaleja??? Viime kesänä ei siis vielä ollut mitään ongelmia.
Myrkymaalin tarpeellisuus merellä
14
1164
Vastaukset
- Anonyymi
Heinäkuun alkupuolella uimasilleen joku muovinen lasta käteen ja krapaat näkin alut pois.. Ovat tuolloin hiekanjyvän kokoisia ja lähtevät helposti pois vaikka kädelläkin.
- Anonyymi
Ok, kiitti vastauksesta eli vanha maali varmaan auttaa siihen ettei koko pohja tule täyteen ja ne muutamat saa pois rapsuttamalla.
- Anonyymi
Jos siinä on vanhaa maalia joka peittää pohjan niin ei sitä tarvitse maalata uudestaan. Yleensä on paikkoja josta on maali kulunut loppuun ja niitä kohtaa voi maalata. Näin olen tehnyt monta vuotta ja hyvin on toiminut.
Meidän kerhossa kehotetaan nykyään maalaaman pohjaa tällä periaatteella.- Anonyymi
Meidän purjevene mennyt paikkamaalilla 10v. Ulkonäkö on vähän ruma, mutta ei haittaa vesillä.
Alumiinivene on ilman myrkkyä ja näkkiä on syksyllä vaikka pohjaa yritetään välillä pestä. Eli ainakin pehmeä maali toimii jos sitä vain on pohjassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meidän purjevene mennyt paikkamaalilla 10v. Ulkonäkö on vähän ruma, mutta ei haittaa vesillä.
Alumiinivene on ilman myrkkyä ja näkkiä on syksyllä vaikka pohjaa yritetään välillä pestä. Eli ainakin pehmeä maali toimii jos sitä vain on pohjassa.Onhan se paljas alumiini tietysti ruohoa ja näkkiä täynnä, varsinkin jos se enimmäkseen lilluu satamassa. Myrkytöntä eliönestomaalia ja kovaa ajoa vailla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meidän purjevene mennyt paikkamaalilla 10v. Ulkonäkö on vähän ruma, mutta ei haittaa vesillä.
Alumiinivene on ilman myrkkyä ja näkkiä on syksyllä vaikka pohjaa yritetään välillä pestä. Eli ainakin pehmeä maali toimii jos sitä vain on pohjassa.Miksi et ole sutaissut homppelin alu safea, reilusti ohentamalla tulee hyvä sileä pinta ja tietoakaan näkeistä.
- Anonyymi
Jos Itämerestä on kyse ei myrkkymaalia merellä tarvita. Oli myrkkyä tai ei on pohja hyvä pestä kerran tai pari kaudessa niin säästyy polttoainetta.
- Anonyymi
Jahas. Voit tulla katsomaan veneeni pohjaa silloin kun myrkkymaali on pettänyt. Tuhansia näkkejä. Huippunopeus putoaa 30 solmusta 20 solmuun ja vene ei lähde edes kunnolla liukuun. On kuin vetäisi isoa ämpäriä perässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jahas. Voit tulla katsomaan veneeni pohjaa silloin kun myrkkymaali on pettänyt. Tuhansia näkkejä. Huippunopeus putoaa 30 solmusta 20 solmuun ja vene ei lähde edes kunnolla liukuun. On kuin vetäisi isoa ämpäriä perässä.
Voin vallan hyvin katsella oman veneen näkitöntä myrkyttömällä Seaboostilla maalattua pohjaa, mutta pari kertaa kesässä se pitää harjata (venettä nostamatta). Terhi on ilman mitään käsittelyä ja paljon piukemmassa moska sen pohjassa on vaikka useammin pestään.
- Anonyymi
Meillä on veneilyalueena Perämeri ja viimmeksi ole maalannut eliönpoistomaalilla n 5 vuotta sitten, mitään ei ole kesäisin kasvanut pohjaan. Nyt maali alkaa olemaan paikoin irti ja huonossa kunnossa, seuraavaksi tulee pohjaan pelkää "udervater primer"
- Anonyymi
Tarve vaihtelee vuosittain.
Suomenlahti:
-2021 kesällä näkkiä oli erittäin vähän
-2020 kesaällä nakkiä oli runsaasti jo heinäkuussa
Jos meinaat selvitä ilman myrkkymaalia niin joudut pesemään pohjan vähintäinkin kerran kuukaudessa.- Anonyymi
Liukuvarunkoinen peseytyy ajossa kun on liukas maali pohjassa.
- Anonyymi
Siinä ei oikeen pääse palkoille..mutta hyvä tietää varmistukseksi, että jos maalia on niin silloin sen pitäisi auttaa vaikka olisi jo vuosienkin vanhaa.
- Anonyymi
Hömppäspeed TF:stä mitään tietoa kellään? Markkinointimateriaalissa mainittu biosiditon, fuusiohybridi ja ultrasileä. Pakko siis olla hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk51254Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1681183Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021045Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470987- 131884
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271879Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71874Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.64776Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan45773Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää395753