Pirkanmaalla on ollut poikkeuksellisen vähän tuulivoimaloita, mutta pian tilanne muuttuu. Teknologian kehitys mahdollistaa tuulivoiman hyödyntämisen entistä paremmin myös sisämaassa. Esimerkiksi Urjalassa on jo kolme turbiinia pystyssä. Lisäksi useita hankkeita on selvittelyssä eri puolilla maakuntaa. Turbiineja voi tulla lähes sata.https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000008605971.html
Tuulesta temmattua rahaa
11
199
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä näin mahtavan tuottoisasta (myllyjen myyjille) saamme seuraavaksi lukea?
- Anonyymi
Miten tämä liittyy palstan aiheeseen "pientuulivoima"?
Tuo lehtijuttuhan käsittelee teollisen kokoluokan tuulivoimaloita ja niistä vielä kaikkein ssuurimpia uusia malleja. Pienillä tuuliturbiineilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä eikä niistä saa tehoa sen enempää kuin aikaisemminkaan.- Anonyymi
Minäkin rakennan tuulivoimalan 30m
- Anonyymi
No kun nykyään kannattaa rakentaa isoja tuulivoimaloita, niin joku helppoheikki yrittää vedättää, että kaikki tuulivoimalat ovat sen vuoksi kannattavia.
Vaan se pieni ero on siinä, että tuolla 150 m korkeudessa, mikä on uusien voimaloiden napakorkeus, tuulee pikkaisen erilailla kuin puidenlatvojen tasalla. Esim essonbaarin asiantuntijoiden koko ajan toitottama "pakkasella ei tuule" pitää paikkansa vain maanpinnalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kun nykyään kannattaa rakentaa isoja tuulivoimaloita, niin joku helppoheikki yrittää vedättää, että kaikki tuulivoimalat ovat sen vuoksi kannattavia.
Vaan se pieni ero on siinä, että tuolla 150 m korkeudessa, mikä on uusien voimaloiden napakorkeus, tuulee pikkaisen erilailla kuin puidenlatvojen tasalla. Esim essonbaarin asiantuntijoiden koko ajan toitottama "pakkasella ei tuule" pitää paikkansa vain maanpinnalla.Kyllä se "pakasella ei tuule" pitää paikkansa myös suurempien voimaloitten kohdalla. Kova pakkanen vaatii pysyäkseen tyyntä keliä, sillä muutoin ilmamassa alkaa sekoittumaan. Kova pakkanen syntyy korkeapaineen aikana, jolloin ilmamassan virtaus on pientä. Tuuliset kelit vallitsevat matalapaineessa ja ilmamassojen rajapinnoissa, jolloin ei ole kovaa pakkasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se "pakasella ei tuule" pitää paikkansa myös suurempien voimaloitten kohdalla. Kova pakkanen vaatii pysyäkseen tyyntä keliä, sillä muutoin ilmamassa alkaa sekoittumaan. Kova pakkanen syntyy korkeapaineen aikana, jolloin ilmamassan virtaus on pientä. Tuuliset kelit vallitsevat matalapaineessa ja ilmamassojen rajapinnoissa, jolloin ei ole kovaa pakkasta.
Ja taas vedellään ehdalla mutulla tai jollain normaaleilla sääasemien tuulitiedoilla, jotka mitataan 10 m korkeudelta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja taas vedellään ehdalla mutulla tai jollain normaaleilla sääasemien tuulitiedoilla, jotka mitataan 10 m korkeudelta.
"Ja taas vedellään ehdalla mutulla tai jollain normaaleilla sääasemien tuulitiedoilla, jotka mitataan 10 m korkeudelta."
Ajattele, ilmamassojen rajakohdissa esiintyy suihkuvirtauksia, joiden nopeudet saattavat olla jopa 1000 /km/tunnissa (eli päässä äkkiseltään laskettuna noin 500 metriä/sekunti). Matkustajalentokoneet hyödyntävät näitä lentoajan säästämiseksi, mutta varjopuolena on CAT (cear air turbulense). Matka-aika toki pienenee, mutta matkustusmukaavuus laskee.
Suihkuvirtauksia esintyy onneksi vain 13-14 km ja sitä ylemmissä korkeuksissa, ja hyvä niin. Muuten kaikki maanpinnan rakennukset olisivat jo puhaltaneet pois, mukaan lukien tuulivoimalat! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja taas vedellään ehdalla mutulla tai jollain normaaleilla sääasemien tuulitiedoilla, jotka mitataan 10 m korkeudelta.
Jos viitsit hieman selvittää asiaa ilmatieteenlaitoksen, tuuliatlaksen ja perusmeteorologian julkaisuista, niin tietäisit enemmän. Ilmavirtaukset syntyvät lämptila-eroista, ja laajan korkeapainerintaman sisällä on heikkotuulista ja talvella kovat pakkaset syntyvät juuri laajoissa korkeapainerintamissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja taas vedellään ehdalla mutulla tai jollain normaaleilla sääasemien tuulitiedoilla, jotka mitataan 10 m korkeudelta.
"Suomessa tuulen nopeudella on vuodenaikaisvaihtelu. Talvella Suomessa on aktiivisempaa matalapainetoimintaa, jonka vuoksi tuulen nopeus on voimaloiden napakorkeudella keskimäärin voimakkaampaa. Yhdistämällä tämä kylmempään lämpötilaan ja sitä kautta tiheämpään ilmantiheyteen, tuottavat tuulivoimalat talvella kesää enemmän energiaa (Ilmatieteen laitos)."
Eli talven tuulisuus johtuu useimmista matalapåaineista kuin korkeapainerintamista. Matalapaineessa ei esiinny kovia pakkasia vaikkakin on kylmempää kuin kesäkuukaisina.
- Anonyymi
Saammeko lisää tuulesta ja sen mahtavista tuotoista temmottuja aloituksia?
- Anonyymi
Kyllä kun aloitat itse etkä ala kyselemään tyhmä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808336
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264528- 504098
- 543482
- 513116
- 502860
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262556- 312159
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382013- 292006