depis-aiheinen avaus (1)

vieduttaa silleen tasaisen tappavasti. aloitin cipralex 15 mg /aamuisin ennen vappua huhtikuun lopussa. Tämän hetken fiilis: vähän tönkkö olo. itkettäisi hieman ja heikko olo, mikään ei huvita, ei vastuunotto tms. työt kiinnosta pätkääkään. odotan jotain, mutta en tiedä mikä se on! Olen tavallista väsyneempi, paino ehkä hieman noussut, mutta voi johtua vapun syöpöttelystäkin.

raportoin lisää seuraavalla kerralla, voiko joku kommentoida, milloin tunnen oloni paremmaksi, milloin "itsetunto" rupeaa kohoamaan?
3328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

niin, tuosta cipralexista vielä... minulla ei ole ollut oikein mitään sivuvaikutuksia, ei olepyörryttänyt, kuivannut suuta tms. ehkä enemmän piristänyt, sillä ei väsytä juurikaan, mutta toisaalta väsyttää (?) en osaa selittää. orgasmivaikeus on selvä, seksi ei kiinnosta.

Äänestä
  • Olen itse kokenut tänä keväänä masennusta ja sain lääkeen nimeltä sepram 20mg .
    Olo on parantunut jo vajaassa kahdessa viikossa
    jonkinverran. Ei minuakaan mikään huvittanut,en oikein saanut itteeni sängystä ylös.Ja työnteko oli sinnittelyä.
    Orkku vaikeudet on selvää ,oikeestaan pahimmat
    sivuoireet ne on.
    Mulla ei ole muuta sivu vaikutteita ollut.
    Joka tapauksessa hyvä olo on tärkeintä tällä
    hetkellä,väsymys ja haluttomuus on todella paha-
    vaiva ,en halua sitä enää potea. Voimia sinulle ja parempaa mieltä.t.r

    Äänestä

  • itsellesi ja toivottavasti olet nyt sairaslomalla.Ja nuku niin paljon kuin unta riittää,se on auttanut mua parina keväänä.Otin sairaslomaa ja nukuin viikon kummallakin kerralla, syön myös Sepramia ja siitä on mulle apua.Olen jo syöny kohta 4v, sitä. Taidan kärsiä lopun elämääni kevätmasiksesta.Mutta kun tietää että se tulee niin osaa ottaa apua heti ajoissa vastaan. Toivottavasti käyt terapiassa.Kyllä täältä noustaan se on varma usko mua,ja halutkin palaa kun mieli alkaa nousta,tsemppiä vaan,

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paska kirjoitti:

vieduttaa silleen tasaisen tappavasti. aloitin cipralex 15 mg /aamuisin ennen vappua huhtikuun lopussa. Tämän hetken fiilis: vähän tönkkö olo. itkettäisi hieman ja heikko olo, mikään ei huvita, ei vastuunotto tms. työt kiinnosta pätkääkään. odotan jotain, mutta en tiedä mikä se on! Olen tavallista väsyneempi, paino ehkä hieman noussut, mutta voi johtua vapun syöpöttelystäkin.

raportoin lisää seuraavalla kerralla, voiko joku kommentoida, milloin tunnen oloni paremmaksi, milloin "itsetunto" rupeaa kohoamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu