Kun kulut nousee, on saatava parempi hinta

ravintoloitsija Henri Alén ihmettelee, ettei tuottajahintoihin ole saatu korotuksia

Helsinki on huolissaan eväistä!
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minultakin kysyy joku possunkasvattaja varovasti, että jos joutuu nostamaan hintaa 30 senttiä, niin loppuuko kauppa. Se on ihan absurdia. Jonkun pinjansiemenen tai kahvin hinta voi nousta 20 prosenttia. Se kirpasee, mutta hinta on se mikä se on. Sitten kotimaassa mietitään, voiko nostaa hintaa kymmenen senttiä, ja kuitenkin tiedetään, millaiset paineet tuottajilla on: tuotantopanosten hinnannousu, viime kesän huono sato, energiakustannukset."

Äänestä

Kahvin hinta kaksinkertaistui nopeasti. Mutta se onkin kahvi.

Äänestä
  • Kahvin hinnan pitääkin nousta koska se on ulkomaista tavaraa. Suomalaiset elintarvikkeiden hinnat ei saa nousta.

    Äänestä

Kun vaan joku tuottaja ilmoittaisi lehdessä mitä myy Etelä Suomessa niin ostettaisiin suoraan tilalta..eimenisi rahat ahneille kauppiaille..t Kaivokselan asukki Vantaalta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ravintoloitsija Henri Alén ihmettelee, ettei tuottajahintoihin ole saatu korotuksia

Helsinki on huolissaan eväistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu