Valitettavati pieni eläkkeeni määrää mitä ostan,

maataloustuottajan sopimustaistelut eivät ole eläkeläisen päätösvallassa
ja palkansaaja-aikoinani minäkin ole tukenut maataloutta lähes 40 vuotta ja tuen edelleen. Miksi minua syyllistetään ?
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4488965
4577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Tässä on siis kyse siitä että maaseudulla asuva läskipersedemari SAKssa makaa työkkärissä omakotitalon pihassa on kaksi-kolme autoa ja pakastin täynnä jäätelöä

ja lähellä maajussi hoitaa tilaa jossa kuluu 50 tonnia rehua päivässä ja karjaa on 3000 kappaletta ja lihasta saa ehkä kolme euroa kilo
ja jos rehun hinta NOUSEE kymmenellä SENTILLÄ KILO niin menot kasvavat 5000 euroa PÄIVÄ
ja se vastaa 1 500 kiloa lehmän lihaa myynnistä pois

Maatalousyrittäjällä ei ole työkkäriä eikä mitään neuvotteluvoimaa kauppaa vastaa joita on kaksi K ja S

SAK-läinen krapulainen läskipersedemari omakotitalossa kääntää kylkeä ja jää makaamaan työkkäriin ja kuorsaa japiereskelee

https://www.suomenuutiset.fi/hallitukselta-ei-vaikuttavia-toimia-polttoainehintoihin-maatalouskriisiin-ostovoimaan-tai-kilpailukykyyn-perussuomalaiset-esitti-epaluottamusta/

Äänestä
  • Läskiperse persu puolue 26 vuotta haittaa suomelle, ulise persu ui ui ui..

    Äänestä

  • Lue Suomen Uutisia ja pysyt idioottina:)))

    Äänestä

Persuilla jäi levy jumiin. Muuta ei ole kuin bensanhintaa maailmantappiin.
Ettekö ole huomannut, että tuli yksi pakolainen !!!

Äänestä
  • Ainakin persut tulee repimään pelihousunsa :DDD
    Ehkä moni muukin . . .

    Äänestä

Valkuainen on rehun komponenteista kallein ja myös haastavin saada.
Eli oleellisesti typpi ja fosfori

Siasta sikaan. Aloittajan pitäisi kyselyjen sijasta virtsata pulloon sikaa varten ja viedä se päivittäin maanviljelijälle rehun valmistukseen

Ei pidä äänestä läskipersedemaria joka riistää SAKssa rahat itselleen ja sitten kavereilleen ja jos jotain jää matulle ja sen jälkeen Italiaan ja haukkuu
pääelle maanviljelijää ruoan tuotannossa ja makaa työkkärissä loisien ja pyytää lisää kehitysmaalaisia kääntämään sängyssä haisevan demarin kylkeä, muuten ei vaippa vaihdu

eli pissaapulloon ja demariasilmään

Äänestä

en käy joka päivä kaupassa ja kukkaro kiittää

Äänestä
  • HAHHAH: Ihan sama minä päivänä käy kaupassa. Syötävä on kuitenkin.

    Äänestä

jospa nakertelen kukkaroa. 😂

Äänestä

Aamulla laskin huvikseen paljonko maksaa ajaa tänä päivänä autolla ajo100 km, 1 euro enemmän verrattuna v. 2019 hintaan, hinnat sahanneet 10 vuoden aikana vuonna 2020 oli todella halpaa.
Mikäli ukrainan kriisi aiheuttaa hintapaineita, kyllä hallitus tulee vastaan.

Äänestä
  • Hallitus ei myy bensaa.

    Äänestä

  • aja vituneläkeläinen turha-ajojasi niin että napa narskuu

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hallitus ei myy bensaa.

    Kerro tuo persuille:)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hallitus ei myy bensaa.

    Hallitus ei myy bensaa Suomessa, mutta Suomen hallitus lahjottaa
    italialaisille bensarahaa, Italia tukee eu-tukiaisilla kansalaisten elinoloja,
    mm bensaa

    Äänestä

Halonen pilkkaa suomalaisia

Halonen kutsuu Putinin puhumista ”suunsoitoksi”, joka muistuttaa suomalaismiesten tavoista

Äänestä
  • Tännään söin riisivelliä, huomenna hernekeittoo ja loppuviikon makaroonilootaa.

    Äänestä

Teillä on nyt elämänne tilaisuus, käyttäkää

pissaatte pulloon ja demaria silmään
Maanviljelijä ottaa siitä valkuaiseen tarvittavan typen ja syöttää lihakarjalle
ja ottaa demarin niskapreseotteeseen ja saattaa sen pellolle
kaikki voittavat

Äänestä

Ostan aina kalliimpia munia, koska olen ymmärtänyt, että tuottaja saa niistä hiukan enemmän kuin halvimmista. Edullisiahan ne minulle ovat joka tapauksessa.
Yritän myös aina valita Arlan ym. mainittujen firmojen tuotteet, koska olen aikaisemminkin ymmärtänyt, että suurten keskusliikkeiden merkit polkevat tuottajahintoja.
Pienellä eläkkeellä minäkin elän, mutta solidaarisuudesta suomalaista tilallista kohtaan yritän tukea heitä vähillä ostoksillani.

2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuottaja saa 10 kpl:een vapaan kanan munapakkauksesta 50 senttiä
    ja viidestä perunakilosta euron, kauppa ottaa minkä ottaa, eri kaupoilla on eri hinnat
    https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/4367969

    Mehtän antimia on mulla, puolukoita, mustikoita ja vattuja keräsin koko talaveks.

    Äänestä

kuskaa pulloon typpeä kuskaa maajussille jussi tekee valkuiaista lehmille juo lehmän maito ja palaa alkuun

älä juo kuskaa äläkä kuskaa maitoa

Äänestä
  • Mene lääkärille.

    Äänestä

  • Vastaapa vielä tähän:
    Navetassa oli kymmenen lehmää, paljonko niistä tuli maitoa kun kustakin tuli 12 litraa?

    Äänestä

En koskaan ajattele ruuan hintaa kun on nälkä, miten lie jolla krapula.

2Äänestä

Hengissä pysyäkseen on syötävä. Joku syötävän tuottaa, maasta. Ei ole pitsaa, kaljaa, makaroonilaatikkoa, ei sushia, broilerin filettä, ei cafe lattea, ei minkäänlaista vegeä ym ym ostettavissa mistään, jos ei alkutuottajaa olisi. Nykyinen, pakattu ruokatarvike on liian helppo jatkuvasti lihoavalle kuluttajalle. Annetaan elävä kana ostajalle ja ohje, pussillinen multaa ja siemenet, tyhjä kaljatölkki itse täytettäväksi, toisin sanoen, nouskaa takamuksiltanne ja tuottakaa itse syötävänne. No, yks kaunis päivä näin voi ollakkin.

Äänestä
  • Millä ketokiila sitten elää ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millä ketokiila sitten elää ?

    Syö kasvattamaansa, tee samoin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Syö kasvattamaansa, tee samoin.

    Maan- ja metsän antimia nautitaan runsaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Syö kasvattamaansa, tee samoin.

    Millä maatilalinen kuittaa valtavat velkansa, joita on joutunut ottamaan rakennuksiin
    ja työkoneisiin ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millä maatilalinen kuittaa valtavat velkansa, joita on joutunut ottamaan rakennuksiin
    ja työkoneisiin ?

    EU direktiivejä noudattaen. Suurta oltava 5,5 milj väestön maassa. EU.n komissiot eivät tiedä jäsenvaltioidensa ilmasto-olosuhteista, eikä muustakaan, pääasia on saatava raha.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    EU direktiivejä noudattaen. Suurta oltava 5,5 milj väestön maassa. EU.n komissiot eivät tiedä jäsenvaltioidensa ilmasto-olosuhteista, eikä muustakaan, pääasia on saatava raha.

    Kyllä tietävät pohjoisen ilmasto olosuhteet, kasvukauden pituus ynnä muut vaikutus tuottavuuteen.
    Se kuinka paljon hyvitetään on toinen juttu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tietävät pohjoisen ilmasto olosuhteet, kasvukauden pituus ynnä muut vaikutus tuottavuuteen.
    Se kuinka paljon hyvitetään on toinen juttu.

    Nimenomaan se toinen juttu, miksi toisia tark. monen sadon maita, lähes ympärvuotisen kesän maita tuetaan ruhtinaallisesti?

    Äänestä

Turha syytellä kuluttajia,hallitus ja keskusliikkeet asian ratkaisee viljelläänkö täällä vielä.

Äänestä

Keskustapuolue on hoitanut lähinnä todella rikkaiden yrittäjien asioita perusteellisuudella. Että saavat verottomia tuloja ja rahat piiloon suomen verottajalta. Kokoomus samassa kimpassa. Hallintarekisterit ulkomaille ja vakuutuskuoret verottamatta. Samaan aikaan suomalainen tuottaja maanviljelijä kamppailee viimeisiään. Puhetta riittää , tekoja ei.

Äänestä

Tulonsiirtoja lisää.

Tämä hallitus hoitaa asioita tulonsiirroilla.

Äänestä
  • Kenelle annettaisiin seuraavaksi, siellä mietitään.

    Äänestä

  • jooo saisivat LEIKATA JOHATJIEN PAKOISTA ROIMASTI POIS
    ja
    siitä jäävät miljoonat ohjata tulon siirtona työntekijöille,

    sillä t y ö n t e k i j ä t on se sektori joka tekee oikeesti töitä

    EI AINUTKAA JOHTAJA,

    palkkaus suomessa on päin persettä, just väärinpäin kuin pitäisi olla,

    Äänestä

Kyllästyttää maatilojen ikuinen valitus.

Ostan juuri sitä mikä miellyttää tarpeitani ja kukkaroania
enkä syyllisty yhtään.

Ei ole kuluttajan asia alkaa hoitaa maatilallisten sopimuksia kuntoon.
Hoitakoot itse. Niillä on kaksi ydinvoimalan tasoista "myllyä",
jotka pitää niitten puolta, Keskustapuolue ja MTK
ja ne saavat valtavat tukiaiset palkansaajilta ja muilta veronmaksajilta,
jotka ovat maatilallisen sossu.

Ei ole kuluttajan vika jos maatilallinen ei osaa sopimuksiaan tehdä.
Kuluttajan ei tarvitse syyllistyä.

Äänestä

En valita pienestä eläkkeestäni kun tulen sillä toimeen, vanhana en pystyisi enemmän kuluttamaan, pienestä eläkkeestäni jää säästöön ylimääräsiä menoja varten.
Omaisuuteni jää perinnöksi joillekkin, ei ole lapsia eikä enään lähisukulaisia, sattui vielä kun sain perinnön ainolta lähisukulaiselta ja omaisuuteni karttui.
MInulla ei ole tarvetta eikä haluja mihinkään kulutukseen, olisin pärjännyt ilman peritöä.
Joku kohde olisi hyvä jolle jättää omaisuus ettei ihan valtiolle, palstalla tuntuu olevan puutteessa olevia..?

Äänestä
  • Äläpä sanoi , vanhana voi tulla äkillisiäkin isoja maksukuluja terveyttä hoitaessa kun yhteiskuntaa ajetaan palveluiden osalta alas kiihtyvää tahtia.

    Äänestä

  • Mulle saa heti lähettää tekarirahat. Kiitos. Poste Restante.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mulle saa heti lähettää tekarirahat. Kiitos. Poste Restante.

    Mulla ajatus pärjäänkö tekareillani, teknikko halusi tehdä mulle uudet, kun sain aikonani perinnön sisarusten osuudeen mukaam vanhemmiltani enkä niitä juuri kuluttanut, eläkkeeni ei mitenkään iso.
    Mukavinta elää miltä tuntuu, tuntuisi paremmalta jos kunto sallissi, riittää kun saa kulut maksettua ilman huolia, lapseni saa jäämmistöni joskus.

    Äänestä

Paljon yksinäisiä varakkaita kuolee kun eivät saaneet kulutettua, yleensä perijötä löytyy joskus ei, harmi vanhalle perinnön saajalle jolla elämä luisunu ohitse, nuorempa olisi ollu rahalle käyttöä.
Lehdistä saa lukeä, hän eli vaatimattomasti kun jäämistöä tutkittiin hän kuoli miljonäärinä vaikka näytti ulkoisesti kerjäläiseltä.

Jospa nämä palstan kurjat köyhyttään valittavat osoittautuvat äveriääksi, heille on nautinto valittaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

maataloustuottajan sopimustaistelut eivät ole eläkeläisen päätösvallassa
ja palkansaaja-aikoinani minäkin ole tukenut maataloutta lähes 40 vuotta ja tuen edelleen. Miksi minua syyllistetään ?
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/4488965

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu