Meille muurari muurasi uunin muurauslaastilla, tulipesän tulilaastilla ja kuoren saneerauslaastilla. Onko tämä hyväksyttävä toimintatapa? Tarkoitus pinnoittaa leivinuuni laatoilla.
Uunin kuorenmuuraus
15
1096
Vastaukset
- Anonyymi
En kyllä itelle tekisi.
- Anonyymi
Niin kun et osaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin kun et osaa.
On todella vaikea työ, kun pitää levittää hammaslastalla laasti ja vielä siihen painaa laatta.
Onneksi on noita yliopiston käyneitä tekijöitä. - Anonyymi
Miksi et tekisi?
- Anonyymi
Kyllä en.
- Anonyymi
En kyllä en.
- Anonyymi
Siksi en tekisi, että laatoitus leivinuunin pinnassa vaikka kuorimuurina aiheuttaa lämmön aiheuttamaa rakoilua. Vallankin suuluukkujen alueella.
Trolli ilmeisesti, koska kirjoituksesta ei saanut selkeää kuvaa onko kyseessä leivinuuni vai takka. - Anonyymi
Kommentoisin tuotamateriaalin valintaa, että vähäisessä käytössä voi pelata mutta niin erillaiset materiaalit. Toinen huokoinen ja toisessa kiinteä ja niiden käyttäytyminen on mahdollinen ongelma.
Näitä takkoja joisa on laatoitus päällä on ollut myynnissä jo pitkään. En tiedä kuinka ovat kestäneet käytössä.
Aikoinaan laatoitetut tulisijat olivat koristeellisia ja tein niitä pari kappaletta mutta niissä laatoissa oli kiinnitysreijät joista sementti rapilla me sai pysymään. - Anonyymi
Ei kukaan muuraa laattalaastilla.
Ei mitään joustoa,halkeamia tulee.
Eri asia on liimata,no joo, muurata kahiponttiharkkoja väli-ym.seinissä.
Niistäkin-75 mm voisi muurata 100/600 laastilla kuoren,jos haluaa tilaa säästettävän.
Aloittaja voi hyvin laatoittaa.
Mieluiten lattialaatoilla,sintratuilla,puristetuilla.
Liikuntasaumat nurkkiin.
Tai kulmalistat.
Ei merkitse,onko leivinuuni vai takkauuni.
Joku kysyi. - Anonyymi
Jos oli rungossa saviuunimuurauslaastia,niin ok.
Suunnilleen lasipinta tasoituksella-sementtisellä massalla,ennen laattaa.- Anonyymi
Ei ollu savilaastia vaan ihan perus 500kg säkki lakan muurauslaastia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ollu savilaastia vaan ihan perus 500kg säkki lakan muurauslaastia.
Sitten ei ole todellakaan ok.
Ja kuori saneerauslaastilla!?
Minkälainen taivaanrannan muurari:)
Pahoittelen.
- Anonyymi
Täällä on kyllä todellisia asiantuntijoita. Iät ja ajat on muurattu muurauslaastilla muurari kohtausta kumpaa haluaa käyttää tulilaasti tietysti palotiloissa ja saneerauslaasti on hyvä kuoreen kun siinä on liimaa.
- Anonyymi
Todellakaan ei ole saneerauslaasti tiilille kuumaan kuoreen sopivaa.
Saviuuni-sekä muurauslaasteissa on liimaa myöskin,ilman muuta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todellakaan ei ole saneerauslaasti tiilille kuumaan kuoreen sopivaa.
Saviuuni-sekä muurauslaasteissa on liimaa myöskin,ilman muuta.Höpöhöpö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718