laminaatin pesusta

Lattialla on uusi laminaatti ja nyt olenkin pähkäillyt voiko sen pesussa käyttää normaaleja pesuaineita? Kaupan hyllyllä laminaattipesuaineissa ei ole juuri valinnan varaa ja suhteellisen kalliitaain nuo vasiten laminaateille tarkoitetut pesuaineet ovat.

Käsittääkseni laminaatti pitäisi pestä mahdollisimman kuivaksi väännetyllä rätillä tms. puhdistusvälineellä, eikä pesuaineitakaan pitäisi ilmeisesti annostella kovin reilulla kädellä.

Oikaiskaa, jos olen väärässä ja kertokaa vinkkejä laminaatin hoitamiseen niin, että uudesta lattiasta olisi iloa mahdollisimman pitkään.
4734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Heips!
Olet oikeassa, mahdollisimman kuivalla välineellä puhdistus, jos mahd. käytä mikrokuitu moppia/pyyhettä, siinä puhdistavuus perustuu mikrokuidun särmäisyyteen, eli se "vuolee" lian pois pinnalta, siksi toimii kuivanakin. Puhdistusaine rikkoo veden pintajännitystä, joten puhdistusaineinen vesi menee helpommin lattiaan mahdollisesti jääneisiin sauman rakosiin, ja siten vaurioittaa laminaattia. Saippua pitoinen puhdistusaine taas harmauttaa lattian pinnan.

Äänestä
  • jokaa on tarkoitettu laminaattilattioille. Saat parhaan tuloksen, pidempään kauniina säilyvän. en tiedä mikä sinusta on kallista, mutta 3,5 euroa maksaa meilläpäin kiilto merkkinen laminaattipesu ja se riittää kyllä kuukausikaupalla. ei minusta mitenkään kallista.

    Äänestä

kannattaa tehdä huolella, sillä silloin saadaan sekä tehtaan että asennuksen jäljiltä oleva pöly hyvin pois. Kaupoissa olevilla laminaateille tarkoitetuilla pesuaineilla on purkin kyljessä aika reilu annostus, joten käytä mieluimmin vain pienintä valmistajan antamaa määrää. Käyttöönottopesussa likaa on normaalia enemmän, joten vaihda vesi riittävän usein. Kun lattia on saatu puhtaaksi, useinkin riittää kuiva mikrokuitumoppi, kuten tuossa edellä joku kertoikin. Pelkkä vesi ei oikein tahdo ottaa kaikkea likaa mukaan, joten veden kanssa aina hieman pesuainetta. Laminaateille soveltuvat myös sellaiset miedot yleispesuainet , joissa saippuaa on vain alle 5%. Älä käytä astianpesuaineita tai mäntysuopaa, niissä on liikaa saippuaa, joka helposti jää lattiapintaan = tekee harmautta.

Äänestä
  • Käy ostamassa esim. värisilmä liikkeestä laminaatin pesuun tarkoitettua pesuainetta.
    Pinta saa ohuen kalvon saippuapohjaisista pesuaineista, johon lika tarraa kiinni. Siinä näkyvät jalanjäljet ym. Siksi moni kiroaa laminaattia, kun siinä näkyy kaikki lika ja on muka vaikea pitää puhtaana. Väärin pestynä kyllä!
    Ole tarkkana, sillä vähittäiskaupoissa olevissa laminaattilattioiden pesuun tarkoitetuissa pesuaineissa on yleensä aina toi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suopa kirjoitti:

Lattialla on uusi laminaatti ja nyt olenkin pähkäillyt voiko sen pesussa käyttää normaaleja pesuaineita? Kaupan hyllyllä laminaattipesuaineissa ei ole juuri valinnan varaa ja suhteellisen kalliitaain nuo vasiten laminaateille tarkoitetut pesuaineet ovat.

Käsittääkseni laminaatti pitäisi pestä mahdollisimman kuivaksi väännetyllä rätillä tms. puhdistusvälineellä, eikä pesuaineitakaan pitäisi ilmeisesti annostella kovin reilulla kädellä.

Oikaiskaa, jos olen väärässä ja kertokaa vinkkejä laminaatin hoitamiseen niin, että uudesta lattiasta olisi iloa mahdollisimman pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu