Mitä vikaa akussa?

yskijä

Akussa lienee jotain vikaa (Mazda 323 -95, alkuperäinen akku):

Jos yöllä on ollut pakkasta, auto ei lähde seuraavana päivänä käyntiin, vaikka olisi 10­­°C.

Muutenkin, jos auto on vaikka kolme päivää käyttämättä, se ei välttämättä käynnisty. Köhii vain vähän.

Tänään ajettuani noin puoli tuntia autoni sammui vahingossa parkkeeratessani sitä. Koitin käynnistää uudestaan, mutta se vain yskähti. Puolen tunnin päästä se kuitenkin hyrähti käyntiin.

Poistuuko ongelma vain ostamalla uuden akun? Onko Bilteman akku hyvä?

8

2196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Battery pupu

      akkusi kuntoa mutta sen tiedän että Bilteman akut ovat täys paskoja, älä vaan niihin sorru!

      • Jamppa1

        se homma etenee:

        "sen tiedän että Bilteman akut ovat täys paskoja"

        -Et muuten tiedä kun ne on eräitä markkinoiden parhaimmista. Eiköhän ne ole korealaisen Atlas bx:n tekoa. Tunnetumpi tuotenimi on esim. Hankook. Laatuakuilla on kahden vuoden takuu.

        Japanialaiset akut kestävät sen 10 vuotta parhaimmillaan. Vaikea sanoa johtuuko tuo mainittu vika akusta vai ei mutta akku on kuitenkin aika hyvän urakan tehnyt eikä liene iso vahinko sitä vaihtaa.


    • sanoa

      notta hyvän akun ovat Mazdan pojat kulkineeseen laittaneet jos se 9-10 vuoden iässä vielä talvella auton herätti henkiin. Nyt taitaa kuitenkin olla niin että akku on tullut tiensä päähän. Bilteman akuista en tiedä koska en sieltä muutenkaan osta kuin lumiharjoja sekä jääraappoja. Hae oikeasta varaosaliikkeestä joku merkkiakku, 50€:lla pitäisi saaman.

      • as-keetti

        Bilteman tavaroiden laatu vaihtelee
        valtavasti tavarasta toiseen. Hyvääkin saa,
        esim. Bilteman autonakuista
        minulla on ihan hyviä kokemuksia,
        samoin tietyistä työkaluista.

        Kun taas esim. energiasäästölampuista on
        "Bilteman laadusta" tullut jo käsite
        negatiivisessa mielessä. Omien kokemuksienikaan
        mukaan eivät kestä edes samaa kuin hehkulamppu.


    • urakoitsija

      Akkusi on todella tiensä päässä. Akkujen kestoikä noin 5 vuotta. Poikkeuksiakin tietenkin löytyy. Bilteman akkuja olen käyttänyt työkoneissa, isoissa diesel henkilöautoissa. Laatu on ollut positiivinen yllätys. On päihittänyt kestoltaan ns. kalliita merkkiakkuja mennen tullen!! Ennen asennusta olen ladannut akut täyteen erillisellä akkulaturilla n 12 tuntia (isot akut). Myymälästä kannattaa varmistaa esilatauksen tarve.

      • akut kestäneet noin kuusi vuotta oli merkki mikä oli. Nyt on joku kaukoidän halpamerkki ja niin tulee olemaan seuraavakin. Taannoin TM:n testissä merkkiakut olivat kaikkein kalleimpia ja huonoimpia.


      • PaTe

        Taitaa Bilteman akut olla saman valmistajan (siis sama akku) kuin Hankook,
        eli laatua - halvalla.


    • pappa

      se akku,mutta epäilen kyllä että sieltä voi löytyä joku muuklin vika

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      80
      5933
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      284
      5227
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3294
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2706
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1645
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1440
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      175
      1032
    Aihe