Ovi paukahtaa kiinni törkeän lujaa

Anonyymi

Hei! Omistan entisen kyläkaupan rakv noin 1930 ja sen myymäläpuolen ovessa on varmaan viimeistään 50luvulla asennettu ovensuljin ja nykyään se vetää sen oven niin lujaa kiinni että oven lasi halkes täs hiljan ja kummankin puolen näyteikkunat menee myös varmaan pian jos ei saa kuntoon. Talo varastokäytössä ja kylmä joten voiko se vaikuttaa tuollaisenkin mekanismin toimintaan ja tosiaan voisko sitä säätää jostain vähän rennommaksi ettei riko laseja?

5

1271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se ovipumppu ole jo aikansa elänyt, irroita vain se vetovarsi irti ovesta.

    • Anonyymi

      Väärin asennettu ja/tai väärin säädetty. Jos pumppu on asennettu väärään kohtaan, niin vetolaitekin on asenettu, niin että siihen on väännetty liikaa jännitystä. Säädöt ovat alkunopeus, loppuhidastus ja loppunykäisy. Jos pumppu on asennettu vääriin ei loppuhidastuskaan tule oikeassa kohdassa, vaan koko suljenta tapahtuu täydellä voimalla.

    • Anonyymi

      Vanhoiissa ovensulkijoissa taisi olla hydraulinen hidastin sulkeutumisen loppuvaiheessa. Jos tämä sylinteri on vuotanut ?

    • Anonyymi

      Meilläkin oli kerrostalon 50vuotta vanhan oven kans viime kesänä ongelma et ovipumppu veti oven kiinni liian kovaa ja oven avaaminen oli lapsille ja vanhuksille vaikeaa koska pumppu veti niin kovaa vastaan :( sitten kun sitä säädettiin niin se muuttu niin laiskaksi et kun oven veti vähän lujempaa auki niin se paiskautui seinään ennen kuin ovipumppu pysäytti sen.

    • Anonyymi

      Miksi et vaihda ovensuljinta eli ovipumppua? Nuukuusko estää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4277
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3475
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3100
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2588
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2257
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2029
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1969
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1358
    Aihe