Alcantaran vesipestävyys?

Lapsiperheellinen

Onko kellään kokemusta miten Alcantara todella käyttäytyy vesipestäessä? Entä konepesu. Kankaan hinta on ainakin aivan kamala, joten olisi kiva saada todellista tietoa miten toimii. Annalalle ( http://www.annala.fi/ )on tullut myös uusi ntti kangas, Aada joka on konepestävä. Niin uusi ettei kellään ole varmaan kokemuksia vielä...?

5

7928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeillut

      koska alcantara-sohvasta irtoaa aivan ilmiömäisesti kaikki tahrat ja lika pienellä pyyhkäisyllä kostealla rätillä; jopa kuulakärkikynäjäljet. Meillä on pienet lapset ja silti sohva on siis ollut pesemättä jo vuosia ja ihan siistin näköinen on.

    • Reuhka

      Meillä on Alcantarasta poistettu runsaalla vedellä lapsen pissavahinko & veritahra (tuore) & räikeän pinkin väriset tussitahrat. Hyvin lähti & eikä kangas siitä miksikään mennyt. Pienemmät puklut & nenänniistot (1-vuotias ohimennessään) on poistettu kostealla mikrokuituliinalla.

      Sohvalla & nojatuoleilla on nyt ikää 5 vuotta & hyvin ovat kestäneet aikaa & kolmea lasta.

    • lapsiperheellinen

      Hei- olen saanut Alcantarasta pois pihkan, purukumin ja punaviinin Jamesin avulla. löysin
      tuotteen alcantaran italian nettisivuilta, joilla
      suosittelivat Jamesia. Ostin sen Iskusta ja
      olen käyttänyt moneen muuhunkin. aivan upea.

    • utelias

      Hei- olen saanut Alcantarasta pois pihkan, purukumin ja punaviinin Jamesin avulla. löysin
      tuotteen alcantaran italian nettisivuilta, joilla
      suosittelivat Jamesia. Ostin sen Iskusta ja
      olen käyttänyt moneen muuhunkin. aivan upea.

    • TelmaLouise

      Kolme lasta ja vaalea beige sohva ja hyvänä on sohva pysynyt. Imuroin sohvan noin kerran viikossa ja samalla kostealla luutulla pyyhin mahdolliset tahrat pois, joita todellakin sohvassa viikottain on.. Ja aina on lähtenyt kaikki pois. Mies kerran sotki mustekynällä vahingossa ja sekin lähti, sitä piti kylläkin ´hangata varmaan puolisen tuntia ja käyttää askosta ostettua puhdistusainetta, mutta lähtipä tahra kokonaan pois. Lisäksi punainen ketsuppitahra lähti pois myös kyseisellä pesuaineella. Koneessa olen myös joutunut pesemään sohvanpäällisen, kun siihen lapsi oli vahihgossa pissannut ja pesun kesti ihan hyvin. Pesun jälkeen käsittelin kankaan jälleen sillä suoja-aineella.. En ole katunut vaan joka viikko siivotessa huokaisen onnellisena kun tahrat lähtevät sohvasta helposti, että onneksi panostettiin kunnon sohvakankaaseen. Lapsi ja koiraperhekin voi saada vaaleat sohvat kun ostaa alcantaraa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4611
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2588
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2425
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      55
      2317
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1787
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1611
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1295
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe