Nyt olisi aika antaa jokaiselle suomalaiselle lupa hankkia ase suomen puolustusta varten, että ampumataito olisi sitten kunnossa, jos tosipaikka tulee.
Nythän aseita ei ole kuin metsästäjillä, koska tiukentunut aselaki ei salli asetta sen perusteella, että pitää ampumataitoa yllä.
Se on ampumataito monella ruosteessa, kun viimekis on armeijassa ampunut yli 30 vuotta sitten.
Kaikille suomalaisille annetava lupa hankkia ase
2
258
Vastaukset 2
- Anonyymi
Reserviläiset joilla on aseita. Sinne vaan harjoittelemaan.
Siviilit saa aseen aselain puitteissa.
Kriisin tullen puolustusvoimilla on tarvittavat aseet. Tärkeämpi on taistelutilanteissa toimiminen ja käskyjen noudattaminen kuin ampumataito. Taistelutilanteissa ei yritetä ampua muutaman sentin kokoisen maaliin. - Anonyymi
Heh, uskoo ken haluaa. Monta asetta oli minullakin, mutta myin ne kaikki 2010-luvulla, kun suhtautuminen harrastukseen oli niin nuivaa. Lisäksi harrastusmahdollisuudet Etelä-Suomessa ovat melko rajoitetut. Jos sota tulee, voin kyllä lähteä ammuskelemaan, siellähän sitä saa treenata luvan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560