Välttelevästi kiintyvä

Välttelevästi kiintyvä ihminen välttelee läheisiä ihmissuhteita. Et halua olla ihmiselle läheinen, jos hän herättää sinussa voimakkaita tunteita. Viimeiseen asti haluat suojata itsesi tarpeettomalta kivulta. Järjestät asiat niin, että saat otettua etäisyyttä sellaiseen, joka herättää näitä kiusallisia tuntemuksia.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eikö houkuttele antautua läheisyydelle? Onnellisuudelle?

Äänestä

Joo, noita on ainakin ollut Suomessa paljon, siirtynyt sukupolvelta toiselle tuo kiintymyssuhdemalli. Sodathan tuossa aika vasta ovat kuitenkin olleet, traumatisoituneita ihmisiä tullut koteihin ja perustanut perheitä. Enää sitä ei sitten tartte enää perustaa tavan vuoksi. Hyvä kai niin.

Äänestä
  • Traumaa on siirretty sukupolvelta seuraavalle. Sillä sitten on ollut kova työ rimpuilla siitä itsensä irti, joka ei ole halunnut jatkaa perinnettä.

    Äänestä

eroamisen ketjua

Äänestä

Vakoiluohjelma

Äänestä

Minulla tapahtuu aika sama juttu. En vain silti ymmärrä miksi yksi mies pyörii mielessä koko ajan. Ajattelen mielessä tilanteita hänen kanssaan. Ei näissä tunteissa ole mitään järkeä ja ei meistä tule mitään. Silti hieman kiehtoo.

Äänestä

Sitoutumiskammoiset haluu seksiä muttei parisuhdetta. Kun parisuhde on uhkana, ne säikähtää ja tekee esteitä, jottei tilanne etene seksisuhteesta parisuhteeksi.

Jos ei ole ollut minkäänlaista ”suhdetta” kyse on yksipuolisesta tunteesta. Sä oot liian ihastunut, määräävä ja sitova ja toinen ei oo kiinnostunut mutta huomannut sinun määräävän sitovuutesi ja kokee sen ahdistavana. Ottaa siksi etäisyyttä

Hymy ja katseet ei ole merkki rakkaudesta. Ne on merkki ystävällisyydestä. Silmäpeliä ei oo katsoo pitkään ja hymyillä. Se on yritys luoda ystävyyttä vihan sijaan. Älkää sekottako näitä toisiinsa

Ugh olen puhunut!

Äänestä

Sivusta miehenä tuntemukset samanlaisia. Ajatellut, et pelkää luottaa toiseen tai jos luottaakin ja toinen ei olekaan sen arvoinen? Pettymykset ajavat ihmisen ajattelemaan näin? Ihmiset irtosuhteilevat, joillekin se toimii, itse en haluaisi joutua sellaisen uhriksi. Sellaisen tunnistaminen on vaikeaa. Siksi niin epäileväinen toiseen tuntemattomaan?

Äänestä

Jos rakkaus satuttaa, tietää rakastaneensa vai miten se meni?

Jos mitään ei uskalla, ei mitään saakkaan, edes onnea.

Äänestä

Lähestymiskieltoa ym toimenpiteitä voi teoretisoida myös noin, mikäs siinä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Välttelevästi kiintyvä ihminen välttelee läheisiä ihmissuhteita. Et halua olla ihmiselle läheinen, jos hän herättää sinussa voimakkaita tunteita. Viimeiseen asti haluat suojata itsesi tarpeettomalta kivulta. Järjestät asiat niin, että saat otettua etäisyyttä sellaiseen, joka herättää näitä kiusallisia tuntemuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu