EPEVER VS1024AU Max tehoinen paneeli?

Anonyymi

EPEVER VS1024AU eli 10A malli on ja tarkoitus ladat a220Ah kuorma auton akkua josta hyödynnän siniaaltoinvertterillä 220v eri laitteita. Invertteri on 400w ja lataan esim akkuporakoneita läppäriä ,puhelimia yms pieniä laitteita. Yhden ison paneelin mutta miten ison uskaltaa kytkeä? Kun on 450w paneeleitakin. Tiedän että säädin on PWM ja huonompi kuin MPPT mutta tuolla mennään. En vain tiedä mitä paneelia kestää säädin?



Minkä seinään pystyyn asennettavan paneelin voin hankkia? Seinän takana on pieni työremppa verstas jossa ympäri vuoden harrastellaan kaikenlaista.

7

254

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      12v akun ollessa kyseessä max paneelijännite on 25v. Menee helpolla yli monella paneelilla. 24v akulla saa olla 50v paneelijännite.

    • Anonyymi

      P=U*I=12V*10A=120W. Käytännössä tuohon voi suurimman osan vuotta kytkeä vielä toisen paneelin rinnalle,
      10A raja tulee johtojen paksuudesta ja luultavasti FET:n max. virrasta eli sinne jos saisi paneelin navan ja akun navan välissä olevan FET:n rinnalle vielä toisen ja johtoja paksummaksi, niin luultavasti olisi sen jälkeen 20A kestävä(240W) ohjain.
      Shuntti-virranrajoitus voisi kyllä kanssa toimia tässä eli jos teho ylittää 120W kytkeytyisi rinnalle vaikka toinen kuorma joka rajoittaisi ohjaimelle tulevaa virtaa.
      https://www.instructables.com/DIY-AUTOMATIC-SOLAR-CHARGE-CONTROLLER/

      • Anonyymi

        Mitä ihmeen selitystä? Ei hyvää päivää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ihmeen selitystä? Ei hyvää päivää!

        Palstan kuvauksesta selviää, että tämä on rakentelupalsta - ei siis kannata markkinoida mitään valmislaitteita täällä vaan tehdä itse! PWM-säädin on helppo rakentaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palstan kuvauksesta selviää, että tämä on rakentelupalsta - ei siis kannata markkinoida mitään valmislaitteita täällä vaan tehdä itse! PWM-säädin on helppo rakentaa.

        Palstan kuvauksessa ei mainita rakentelusta mitään. Ainoa ohjeistus on "keskustelua aiheesta elektroniikka".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe