Kyselen kokemuksia -- millaisia kustannuksia on tien teosta tullut mökin rakentajille? Hyvä tontti kiikarissa vaan pitäisi n. 50-60 m tehdä omaa tietä -- maasto helpohko tosin kostea tähän aikaan, metsitetyn pellon poikki linjaukset ja tierasite olemassa.... Lieneekö laatumaan ja bonvestan tonteille aina tie olemassa??
tien teko--kustannukset??
kinttupolku
77726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sillä se syntyy.
Näillä palstoilla on paljon arvailijoita (kuten minäkin), joiden arveluihin ei sen suuremmin kannata luottaa. Näin netin välityksellä kun ei paljon taustoista tiedä kumminkaan puolin. Parhaan arvion tientekokustannuksista saat tietysti joltain paikalliselta maanrakennusurakoitsijalta kysäisemällä.
Pitää nyt kuitenkin minunkin heittää oma arvaukseni kehiin ja arvella, että tarvitsisit kaivinkonetta noin päivän verran eli n. 200 € edestä ja kalliomursketta n. 45 kuutiota eli n. 550 € edestä. Lanaushommiinkin kuluu varmaan 50 - 100€. Tietysti hinnat riippuu vielä paljon siitä mistä asti maat ja koneet tuodaan tuleeko rumpuja jne. Arvaukseni olisi siis, että tuollaisen tien saisi 1000 eurolla tehtyä jos ei paikka ole kovin kaukana murskeen ajopaikalta ja koneet järjestyy sopivasti.
Meillä tehtiin 6 m leveää tietä 40 euroa metri. Kokonaismitta oli 200 m. Savipelto lähtökohtana. Viiraa levitettiin n. 40 senttiä kuoritun pellon pohjan alimmaiseksi. Sora oli mitä sattui, mutta on se siinä toiminut.
sepelit maksoi n 2000 EUR ja kaivuutyöt naapurin maajussin tekemänä n. 1000 EUR. Tietä syntyi n. 200m
"kaivinkonetta noin päivän verran eli n. 200 € edestä"
Oikea hinta lienee 40 - 50 euroa tunti ALV.
Lienee 4 m.n tieoikeus.
Varmista ensin kuinka leveän tien voi tehdä.
Homma alkaa tietenkin tielinjan puustoraivauksella.
Jos tekee itse säästää paljon.
Kaivurilla oja ainakin toiselle puolelle koko matkalle, kaivumaat tielinjalle eikä metsään. Kaivuri ei tuossa matkassa kauan viivy.
Anna kaivumaiden kuivahataa ennen levitystä tielle.
Lopuksi karkeata tiesoraa päälle niin hyvä tulee.Pari nupillista riittänee tuolle matkalle, meilläpäin n.150 euroa/ 2 kuormaa paikalle tuotuna.
..tontteille tulee tie tontin reunaan. Jos tien kulkee muiden kuin metsähallituksen maiden lävitse, niin Metsähallitus tekee tien eli sovittelee maanomistajan kanssa asian.
Tontillamme mäntykangas ja hiekkapohja. Kaadoin puut tielinjalta n. 4 m. leveä "väylä". Käytin kaivinkoneen kaivamassa rakennuksen pohjan, sähkökaapelin, imetyskentän, jne.. Samalla kaivinkoneella otettiin tienpohjalta vain pintamaa pois ja nosteltiin kannot. Kannon paikalle tehtiin koneella isompi monttu, johon upotettiin pintamaat ja kanto, jonka jälkeen päälle kaivetut hiekat. Lisäksi sepeliä tms. karkeampaa maata tienpohjan päälle.
Tienpohjaa ei kannata lähteä mylläämään kokonaan ympäri, jos meinaa raskaampaa kalustoa ajattaa tietä pitkin. Naapuri kaivatti/mylläsi tien ja nyt siitä ei meinaa päästä henkilöautollakaan jäämättä kiinni.
Aikaa kaikkiin kaivuu töihin meni kaivinkoneelta n. 5 tuntia ja taksa n. 50€/tunti koneen kuljetus 65€.