Hulluudesta

Hullu saa olla, mutta ei tyhmä. Hulluus ja nerous kulkevat käsi kädessä. Olisikohan siinä perää?
476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta suurin osa hulluista on vain hulluja.

Äänestä

Parempi olla tyhmä kuin hullu.

Äänestä

Hulluutta on myös ajatella että hulluus olisi neroutta. Nerouden tulkitseminen hulluudeksi kertoo tietämättömyydestä jota voisi sanoa tyhmyydeksikin. Ja sitä tyhmyyttä on tämä Maapallo täynnä. Siksi netokasn ei bältyämätyä tunnista nerouttaan, koska kukaan muu ei vahvista sitä hänelle. Siksi mm. Opiskelu kannattaa ja mukavuusrajojen venytys välillä, koska se lisää sitä mitä voi sanoa myös älykkyydeksi. Itse en ole kovin älykäs. Olen tavallinen pomppasi, mutten aivan junttikaan. 3 vuotta sitten olin myös hiihtäjä, tosin vain pari kertaa.

Äänestä

En ole vielä koskaan tavannut neroa joka olisi hullu. Itseasiassa en ole koskaan tavannut hullua. Vain eri tavalla sairaita ihmisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hullu saa olla, mutta ei tyhmä. Hulluus ja nerous kulkevat käsi kädessä. Olisikohan siinä perää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu